Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Dar pochodzący z poświęcenia i z recyklingu - 24 czerwca, Dzień Darczyńców PKWP

Jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, aby pomóc naszym braciom w potrzebie?

Zdj. ACN International / André Silvestre z Caçapava, stan São Paulo, Brazylia. Każdego ranka zbiera surowce wtórne i zamienia je na darowizny dla PKWP.

24 czerwca Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) obchodzi Dzień Darczyńców. Każdego roku w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa PKWP i partnerzy projektów na całym świecie modlą się i celebrują msze święte w intencji wszystkich Dobrodziejów, którzy wspierają organizację charytatywną za pośrednictwem jej 23 biur krajowych.

Każda darowizna, która dociera do PKWP, jest powodem do radości i wdzięczności. Za każdym z tych darów kryje się niesamowita historia, a o wielu z nich dowiemy się dopiero w przyszłym życiu. Czasami jednak Bóg daje nam zobaczyć wyjątkowe przykłady takich ofiar, aby pokazać nam, że ludzkość nadal jest zdolna do miłości, której nie da się wytłumaczyć.

Jednym z takich przykładów jest historia 64-letniego André Silvestre'a, mieszkającego w Caçapava w stanie São Paulo w Brazylii. Każdy dzień jego życia zaczyna się tak samo. Wychodzi z domu około 5:30 rano i przemierza rowerem ulice swojego miasta, zatrzymując się przy każdym śmietniku, aby zebrać puszki po konserwach i plastikowe butelki. Wraca do domu z torbami pełnymi tego materiału i przystępuje do kolejnego etapu swojej misji: oddzielania oraz zgniatania każdej butelki i puszki. Nie musi tego robić, ale w ten sposób pomaga lokalnemu zespołowi ds. recyklingu. Kiedy już cały materiał zostanie zamieniony na gotówkę, staje się ona datkiem na rzecz PKWP, cennym darem dla cierpiącego Kościoła, który pochodzi tylko i wyłącznie z poświęcenia czasu i sił.

Pomysł zbierania surowców wtórnych na darowizny narodził się, gdy pewnego dnia André spotkał 81-letniego Antônio, który codziennie przemierzał 10 km, zbierając butelki i puszki, które następnie sortował i sprzedawał, aby mieć na własne utrzymanie. Wzruszony tą historią André postanowił, że „przejmie” część jego kilometrów i będzie zbierał materiały, które później mu przekaże. Kiedy Antônio zmarł, André postanowił „przetworzyć” swoją inicjatywę. Z programów telewizyjnych dowiedział się o działalności PKWP, co zainspirowało go do znalezienia nowego celu dla swojej hojności: „Zdałem sobie sprawę, że PKWP może dotrzeć do takich 'Antônio' na całym świecie i zrobić z tymi pieniędzmi więcej, niż ja mógłbym kiedykolwiek”.

W pewnym momencie spacery stały się dla André trudne z powodu bólu pleców i rwy kulszowej. Ale podczas gdy jego ciało wykazywało oznaki słabości, jego serce było silniejsze i bardziej entuzjastyczne niż wcześniej. Mimo że miał uzasadnione powody, by zakończyć dzieło miłości, które wykonywał każdego dnia, znalazł sposób, by je realizować. Zaczął jeździć na rowerze i poszedł jeszcze dalej w poszukiwaniu materiałów nadających się do recyklingu.

Akty dobroci są zaraźliwe, więc gdy hojność André stała się znana w okolicy, także inni zaczęli segregować śmieci w swoich domach, aby je sprzedać i zamienić na pomoc finansową dla cierpiących. Ponieważ udało mu się zebrać jeszcze więcej pieniędzy, był w stanie zwiększyć zakres pomocy: segregowane i przekazywane do miejskiego schroniska są teraz nakrętki od butelek. Dzięki temu może ono zdobyć żywność dla potrzebujących. „W ten sposób wszyscy wygrywają, a zwłaszcza ja! Odkąd zacząłem wykonywać te poranne ćwiczenia, jestem o wiele zdrowszy, a nawet straciłem kilka kilogramów, które towarzyszyły mi od czasu ślubu”.

Prostota André skłania do postawienia pytania, jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, aby pomóc naszym braciom w potrzebie. Oczywiście, wszyscy stoimy przed wielkimi wyzwaniami, zwłaszcza w obliczu pandemii czy wojny, ale zgodnie ze słowami św. Augustyna: „Ten, kogo serce jest pełne miłości, ma zawsze coś do dania”. Czasami nawet najprostsze gesty na rzecz naszych braci mogą być wyrazem miłości. Dlaczego nie wykorzystać tego pomysłu?

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW