Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Codzienność Kościoła w Nigerii.

Codzienność Kościoła w Nigerii.

Nigeria

– Celem napastników było porwanie proboszcza, lecz kiedy nie udało im się wejść do jego domu, podpalili go. Dwóm księżom udało się uciec, ale, co jest straszne, kleryk spłonął w środku – powiedział PKWP biskup diecezji Kafanchan, Julius Kundi. Informacje te otrzymaliśmy także z innych źródeł.

W czwartek 7 września, około godziny 20:00, duża grupa napastników Fulani zaatakowała i podpaliła plebanię parafii św. Rafała, Fadan Kamantan, w diecezji Kafanchan w stanie Kaduna. Proboszcz parafii ks. Emmanuel Okolo oraz wikary zdołali uciec przed ogniem, ale seminarzysta Na'aman Danlami (lat 25), zginął w płomieniach.

– To straszna strata. Dziś rano znaleźliśmy ciało Na'amana i zabraliśmy je do kostnicy. Jest on drugim członkiem diecezji, którego straciliśmy w wyniku ataków terrorystycznych bandytów Fulani; w zeszłym roku porwano i brutalnie zamordowano księdza Johna Marka Cheitnuma, dyrektora ds. komunikacji diecezji Kafanchan – powiedział biskup Kundi.

– Napad trwał ponad godzinę, ale nie było żadnej reakcji ani wsparcia ze strony sił wojskowych, mimo że kilometr dalej znajduje się punkt kontrolny – dodał biskup. – Obywatele Nigerii nie są chronieni. Prawie nie odczuwamy wsparcia ze strony sił bezpieczeństwa.

Wiadomość o ataku w parafii św. Rafała pojawiła się tego samego dnia, w którym PKWP otrzymało informację o porwaniu innego seminarzysty, Ezequiela Nuhu. Uprowadzono go wraz z ojcem w Kadunie, gdzie spędzał wakacje z rodziną. Nuhu jest klerykiem w Abudży.

W ostatnich latach Nigeria jest szczególnie niebezpiecznym krajem dla katolickich duchownych. W 2022 r. zginęło tu czterech księży, a 28 zostało porwanych. Od początku roku 2023 r. porwano już 14 duchownych. Wydarzenie z minionego czwartku dopisuje się do coraz dłużej listy ataków na członków i mienie Kościoła w Nigerii. Bardzo podobny incydent miał miejsce w styczniu 2022 r., kiedy ks. Isaac Achi został zamordowany i spalony na swojej plebanii, a wikary, ks. Colins Omeh, odniósł wówczas rany postrzałowe.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie prosi o modlitwę za śp. Na'amana Danlami oraz o pocieszenie dla jego rodziny i wspólnoty. Modlimy się również o bezpieczeństwo i szybkie uwolnienie Ezekiela Nuhu.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW