Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chrześcijanie zagrożeni ofensywą dżihadystów

Trwa ofensywa oddziałów Państwa Islamskiego na północy Iraku. W związku z zajęciem przez nie w niedzielę 3 sierpnia miasta Sindżar w prowincji Niniwy dziesiątki chrześcijańskich rodzin wraz większością ludności muzułmańskiej ratowało się ucieczką w góry.

Pozostają tam bez dachu nad głową. Nielicznych wyznawców Chrystusa, którzy pozostali na miejscu w obawie o swe domy, obłożono jako „niewiernych" podatkiem wysokości ok. 80 dol. na głowę. Z kościoła katolickiego zerwano krzyż, spalono księgi i urządzono w nim biuro. Tamtejsza mniejszość chrześcijańska składała się, obok katolików, z prawosławnych syryjskich i ormiańskich. Był tam ostatnio obecny tylko jeden syryjskoprawosławny kapłan, obsługujący też chrześcijan innych wyznań.

Jeszcze okrutniej dżihadyści obeszli się z mieszkającymi w Sindżar Jazydami, zabijając co najmniej 70 z nich. Ta grupa religijno-etniczna wyznaje synkretyczną religię z elementami wziętymi z islamu, wierzeń indoirańskich, a nawet chrześcijaństwa. Niektórzy muzułmanie zwalczający wyznawców jazydyzmu oskarżają ich o kult szatana.

Ofensywa oddziałów Państwa Islamskiego obejmuje obecnie Irak i Syrię, planują one jednak ataki także w Libanie. Mówi się o możliwości samobójczych zamachów terrorystycznych w różnych częściach tego kraju. Jest on ojczyzną szyickiego ruchu Hezbollach, będącego najpoważniejszym przeciwnikiem bojowników sunnickich w Syrii.

Ta coraz groźniejsza sytuacja wzbudza niepokój o los bliskowschodnich chrześcijan. Rezydujący w stolicy Syrii patriarcha syryjskoprawosławny Ignacy Efrem II spotkał się wczoraj w Libanie z kard. Bécharą Boutrosem Raï. Rozmawiali o ciężkim położeniu wyznawców Chrystusa w Iraku i Syrii. Prawosławny hierarcha wyraził uznanie dla duchowego autorytetu patriarchy maronickiego zarówno wśród chrześcijan całego regionu, jak i wszystkich mieszkańców Libanu niezależnie od ich religii. W związku z wyrażoną przez Francję czy Wielką Brytanię gotowością przyjmowania chrześcijańskich uchodźców, syryjski patriarcha przestrzegł, że to zachęta do emigracji, co właśnie służy planom islamskich terrorystów, którzy chcieliby opróżnić Bliski Wschód z chrześcijan.

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW