Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Burkina Faso: PKWP pomaga ofiarom terroryzmu

Biorąc pod uwagę nasilenie przemocy w Burkina Faso w ciągu ostatnich pięciu lat, PKWP wsparła finansowo osiem różnych projektów pomocowych.

Burkina FasoPrzyjazd rodzin katechistów - rozładowanie dobytku z ciężarówki; diecezja Dori, Burkina Faso

Od kilku lat regionem Sahelu w Burkina Faso wstrząsają serie ataków terrorystycznych. Dwa ostatnie miały miejsce trzy miesiące temu, a w ich wyniku wiele osób musiało uciekać ze swoich domów i wiosek. W odpowiedzi na ten kryzys papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) właśnie zatwierdziło projekt mający na celu pomoc niektórym z tych wewnętrznych uchodźców w ponownej integracji w życiu kościelnym i społecznym w ich obecnym miejscu zamieszkania. W szczególności jest on skierowany do 18 świeckich katechistów z parafii Sebba i ich rodzin. W miejscach, do których księża docierają rzadko, katechiści działają zazwyczaj jako duchowi przewodnicy i liderzy w swoich lokalnych społecznościach. Znajdują się więc na pierwszej linii frontu, będąc głównym celem dla islamskich terrorystów. W wyniku ataków zostali zmuszeni do opuszczenia Sebby i szukania schronienia w mieście Dori, stolicy departamentu i siedzibie miejscowej diecezji.

- Jest to prawdziwe wyzwanie dla pozbawionej środków finansowych diecezji Dori, która od 2015 r. jest mocno doświadczana atakami terrorystycznymi - wyjaśnia miejscowy biskup, ks. Laurent Dabiré, który jest odpowiedzialny za ten region administracyjny Kościoła w Burkina Sahel. Również jego inicjatywą są działania podejmowane przez wspólnotę chrześcijańską w Dori w celu przyjęcia i wsparcia katechistów-uchodźców oraz ich rodzin. Potrzebują oni właściwie wszystkiego, gdyż zmuszeni do ucieczki w pośpiechu, nie przynieśli ze sobą prawie nic. Schronili się w tym mieście, ponieważ na razie większe ośrodki miejskie są uważane za bezpieczniejsze.

Po udzieleniu im tego początkowego doraźnego wsparcia, konieczne jest teraz, jak wyjaśnia biskup, „zapewnienie im przyzwoitego minimum egzystencjalnego tak długo, jak pozostaną tutaj w Dori”. Będzie to potrzebne przez jakiś czas przede wszystkim dlatego, że katechiści ci i ich rodziny mówią tylko lokalnym językiem Gourmantché, a więc bariera językowa oznacza, że nie można ich przenieść do innych diecezji w kraju. Co więcej, ich obecność jest konieczna, aby dotrzeć do lokalnych misjonarzy i przygotować się do wznowienia ewangelizacji, gdy tylko warunki na to pozwolą.

Burkina FasoPrzyjazd rodzin katechistów; diecezja Dori, Burkina Faso

PKWP zgodziła się wesprzeć tych 18 katechistów wraz z rodzinami, aby umożliwić im ponowną integrację społeczną w ich nowym środowisku. Dotacja w wysokości 30 tys. euro pozwoli im na otrzymanie pomocy w zakresie opieki zdrowotnej, poradnictwa psychologicznego, podstawowej pomocy medycznej, żywności i edukacji szkolnej. Umożliwi również utworzenie funduszu dla rodzin, aby w dłuższej perspektywie mogły się one utrzymać dzięki projektom generującym dochód, takim jak hodowla zwierząt czy ogrodnictwo.

Diecezja Dori leży na obszarze w przeważającej części muzułmańskim, a chrześcijanie (zarówno katolicy jak i protestanci) stanowią tu około 1,8 %. W ostatnim czasie diecezja doświadczyła dwóch tragicznych ataków we wschodniej części swojego terytorium. Pierwszy z nich miał miejsce 10 lutego około 50 km od Dori. Bp Dabiré relacjonuje: „Grupa uzbrojonych mężczyzn wkroczyła do małego miasteczka Sebba w centrum jednej z moich parafii, zabijając jedną osobę, uprowadzając protestanckiego pastora i sześciu młodych uczniów. Następnego dnia rozstrzelali ich z zimną krwią, uwalniając tylko dwie dziewczynki”. Drugi atak miał miejsce 16 lutego około 100 km od Dori. Terroryści zaatakowali wioskę Pansi, która leży na terenie parafii św. Antoniego w Sebbie, „grabiąc, plądrując i rozstrzeliwując z zimną krwią 24 osoby”. Jednym z zamordowanych był Philippe Yarga, katechista i lider lokalnej wspólnoty od 2017 r., odpowiedzialny za koordynację duszpasterską w swojej strefie. Przez pomyłkę w niektórych doniesieniach medialnych uznano go za pastora protestanckiego.

Urodzony w 1975 r. Philippe Yarga pozostawił po sobie siedmioro dzieci, z których najmłodsze urodziło się 43 dni po jego śmierci. Był wybitną postacią, „gorliwym i pełniącym swoją posługę z wielką miłością”, a także „dobrym ojcem”. Zaniepokojony dramatycznie pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Pansi, zamierzał po cichu wymknąć się do jednego ze swoich przyjaciół w pobliskiej wiosce i znaleźć sposób na ucieczkę stamtąd do innego miasta. Właśnie wychodził z domu, gdy niespodziewanie zatrzymała go grupa niezidentyfikowanych uzbrojonych mężczyzn. Według naocznych świadków zabójcy zaatakowali we wsi grupę mężczyzn, bez żadnego rozróżnienia religijnego czy etnicznego. Dziś parafia Sebba jest zamknięta. Jest trzecią, która doświadczyła takiego losu w diecezji.

Biorąc pod uwagę nasilenie przemocy w Burkina Faso w ciągu ostatnich pięciu lat, PKWP zgodziła się również sfinansować siedem innych projektów. Obejmują one formację 83 kleryków w diecezjach Dori, Kaya, Fada N'Gourma i Tenkodogo, wsparcie dla 10 sióstr zakonnych pracujących w diecezji Dori oraz ogólnokrajową pomoc duszpasterską poprzez programy radiowe dla uchodźców i przesiedleńców w regionach zagrożonych. Łączna kwota naszego wsparcia to 100 tys. euro.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW