Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Boliwia w czasie pandemii – parafia w Bulo Bulo

Bardzo niski poziom higieny, złe nawyki miejscowej ludności, słabo wyposażone szpitale, powodują że ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest naprawdę trudne - relacjonuje polski misjonarz, ks. Tomasz Grzyb.

Boliwia

W Boliwii pracuje obecnie kilku księży z diecezji siedleckiej. Jednym z nich jest ksiądz Tomasz Grzyb, który przed wyjazdem na misje w 2016 r., pracował w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W jednym z wywiadów mówił, że już w seminarium myślał o pracy duszpasterskiej poza Polską. W Boliwii pracuje w parafii Matki Bożej z Copacabany (Nuestra Seniora de Copacabana) w Bulo Bulo, położonym mniej więcej pomiędzy Cochabambą a Santa Cruz de la Sierra.

16 maja napisał do nas list, opisujący obecną sytuację związaną z pandemią Covid-19.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Boliwii został ogłoszony 10 marca. Niedługo po tym zostały wprowadzone restrykcje i kwarantanna. Podobnie jak w Polsce zostały zamknięte szkoły, uczelnie, miejsca pracy, wprowadzono zakaz publicznych masowych spotkań, a co za tym idzie równie surowe ograniczenia w sprawowaniu kultu z udziałem wiernych. Kwarantanna została ogłoszona do 10 maja. Niestety po tym terminie nadal żyjemy w izolacji i nie widać końca. Co prawda w niektórych regionach lokalne władze mogą wprowadzić poluzowania, jednak dopiero teraz obserwujemy dość sporą wykrywalność zakażonych. Do końca kwietnia liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 sięgała 1110 osób. Dziś (tj. 16 maja) mamy już 3577 osób zarażonych wirusem. Tak szybki wzrost spowodowany jest zwiększoną liczbą wykonywanych testów. Na cały maj rząd zatwierdził wykonanie 10 tys. testów. W marcu i kwietniu wykonywanych było dziennie do 200 testów... Prawdziwa liczba zakażonych zapewne jest dużo wyższa. Wirus pojawił się wraz z obywatelami i rezydentami powracającymi gównie z Hiszpanii oraz innych krajów Europy i obu Ameryk. Bardzo niski poziom higieny, złe nawyki miejscowej ludności, słabo wyposażone szpitale, powodują że ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest naprawdę trudne. Dodatkowo w obecnym czasie mamy też epidemię zachorowań na dengę i odrę. W jednym z największych miast Boliwii, Santa Cruz de la Sierra, do oddziałów zakaźnych zostało skierowanych tylko 27 respiratorów. To pokazuje aktualne problemy tutejszej służby zdrowia. Co prawda obecnie rząd dokonuje zakupu potrzebnego sprzętu, lecz eksperci jasno wskazują, że to wszystko nadal jest kroplą w morzu potrzeb.

Od niedzieli 22 marca nie sprawujemy Mszy świętych z udziałem wiernych, wstrzymane również zostały katechezy do chrztu, pierwszej komunii św. czy bierzmowania. Dzięki uprzejmości miejscowego radia i telewizji transmitowaliśmy celebracje Triduum. Nadal prowadzimy transmisję niedzielnych Mszy świętych. Gdy spotykamy ludzi np. wychodząc na zakupy, wiele osób pyta o Mszę, kiedy będzie można uczestniczyć. Czekamy. Cały czas zapewniamy naszych parafian o modlitwie i o nią prosimy.

Boliwia

Organizujemy również pomoc dla potrzebujących. Wiele osób w naszym rejonie to pracownicy dniówkowi, wielu z nich przyjechało w nasz tropikalny rejon z odległych stron Boliwii w poszukiwaniu pracy i łatwiejszego życia. Z powodu pandemii brakuje pracy, a co za tym idzie, wielu naszych ludzi pozostaje bez dziennego zatrudnienia i środków do utrzymania. Nie mogą wrócić do swoich rodzinnych stron z powodu zakazu przemieszczania się, a nie mając tutaj swojej ziemi czy ogródka uprawnego, stają przed poważnym problemem utrzymania się. Wraz z tutejszym radiem i przedstawicielami lokalnych władz zorganizowaliśmy kampanię solidarnościową. W ramach tej pomocy rozwieźliśmy paczki żywnościowe dla ponad 260 rodzin. Wiele osób przychodzi bezpośrednio do domu parafialnego prosząc o pomoc, również im wręczamy przygotowane paczki.

W tym ostatnim czasie zaczynają dochodzić do nas głosy, że kwarantanna może potrwać do końca roku. Polecamy naszą parafię w Bulo Bulo i całą Boliwię Państwa modlitwie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW