Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Biskupi haitańscy głęboko zasmuceni zabójstwem prezydenta i przemocą w kraju

 Haiti

Zdjęcie ACN, Haiti, Jeremie

W oświadczeniu prasowym otrzymanym przez PKWP, 7 lipca, Konferencja Episkopatu Haiti wyraziła zdziwienie i kondolencje z powodu smutnej wiadomości o zabójstwie Jovenela Moïse, prezydenta Republiki, w nocy z 6 na 7 lipca. w jego prywatnej rezydencji. Podczas ataku zastrzelono także żonę prezydenta, Martine Moïse. We wczesnych godzinach porannych w środę została przewieziona do szpitala Jackson Memorial Hospital w Miami w USA, gdzie jest obecnie w krytycznym, ale stabilnym stanie. W swoim oświadczeniu konferencja potępia „to niedopuszczalne i szokujące morderstwo i składa najgłębsze kondolencje rodzicom i przyjaciołom” ofiar. W notatce konferencja wyraził również nadzieję na powrót do zdrowia pierwszej damy.

„To tragiczne wydarzenie oznacza niefortunny punkt zwrotny w historii naszego narodu” – ubolewają biskupi Haiti. Punkt zwrotny jest wyznaczony „przez świadomy wybór przemocy, dokonywany od jakiegoś czasu przez wiele grup społecznych jako sposób na przetrwanie i rozwiązywanie sporów”.

Zgony i porwania w stolicy na co dzień

Przemoc w kraju dramatycznie wzrosła w ostatnich latach. Według raportu Krajowej Komisji Episkopatu ds. Sprawiedliwości i Pokoju, otrzymanego kilka dni temu przez PKWP, przemoc i przestępczość w aglomeracji Port-au-Prince drastycznie wzrosły między styczniem a marcem 2021 roku. Doszło do 131 gwałtownych zgonów, z których 34 ofiar nie udało się nawet zidentyfikować.

W swoim raporcie Komisja Sprawiedliwości i Pokoju wyraziła ogólne poczucie strachu wśród ludności z powodu braku bezpieczeństwa i wskazała, że porwania stanowią realne zagrożenie dla mieszkańców Port-au-Prince, średnio dochodzi do jednego lub dwóch porwań. dziennie, ale w niektóre dni nawet pięć lub sześć.

Biorąc pod uwagę chaotyczną sytuację w kraju, katoliccy biskupi przypominają, że „przemoc tylko karmi przemoc, i może prowadzić tylko do przerażenia”. Kraj, który znajduje się w „impasie politycznym”, może rozwiązać swoje problemy tylko „poprzez dialog i konsensus”. Konferencja Episkopatu Haiti sugeruje utworzenie stołu dyskusyjnego, w którym wszyscy będą brać udział, i prosi ludność o porzucenie broni i wybieranie życia.

Wyzwania dla Kościoła, orędownika pokoju

Ze swojej strony, Rafael D'Aquí, odpowiedzialny za projekty na Haiti dla naszej organizacji ACN, wyraził „głęboki smutek z powodu wiadomości”. „Jest to znak całkowitego braku stabilności w kraju. To wielkie wyzwanie dla Kościoła, który odgrywa kluczową rolę jako promotor pokoju. Społeczeństwo haitańskie musi pogłębić ewangeliczne przesłanie sprawiedliwości, pojednania i przebaczenia” – stwierdził D'Aqui.

Mówiąc o pracy ACN na Haiti, kierownik projektu podkreślił wsparcie udzielane przez wiele lat „krajowi głęboko dotkniętemu ubóstwem i niesprawiedliwością społeczną”. „Stworzenie przywództwa z sercem głęboko zakorzenionym w wierze jest fundamentalnym filarem odbudowy Haiti” – wyjaśnił D'Aqui.

Według Brazylijczyka, który dwukrotnie odwiedził ten kraj w imieniu organizacji ACN, Kościół na Haiti stoi przed wielkim wyzwaniem „zapewnienia ludziom minimum godności ludzkiej, ponieważ państwo nie spełnia swojej roli”.

Na koniec prosi o modlitwę w imieniu organizacji: „Doceniam wielki wysiłek Kościoła, aby dawać znaki nadziei ludziom w sytuacji rozpaczy, po tylu klęskach żywiołowych i z powodu skrajnego ubóstwa. Nie możemy zostawić ich samych. Przyłączmy się do prośby biskupów i poprośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, Patronkę i Opiekunkę Haiti, aby im pomogła i uwolniła Haiti z więzów nienawiści i zła”.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW