Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Asia Bibi wzywa premiera Pakistanu, Imrana Chana, do ochrony mniejszości

W poruszającym wywiadzie wideo, którego udzieliła papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), Asia Bibi w imieniu mniejszości religijnych w Pakistanie, wystosowała serdeczny apel do premiera swego kraju, Imrana Chana, przypominając w szczególności o straszliwej sytuacji wielu nieletnich pakistańskich dziewcząt - uprowadzonych, przymuszonych do małżeństwa i zmiany religii.

Asia Bibifot. Thomas Oswald

Asia Bibi, pakistańska katoliczka, żona i matka, która stała się symbolem cierpienia zadanego przez antychrześcijańskie prześladowania na świecie, rozmawiała online z Alessandro Monteduro, dyrektorem włoskiego biura narodowego PKWP (ACN), przebywając w swoim obecnym domu w Kanadzie. W rozmowie wspomniane zostały dwie młode chrześcijanki, Huma Younus i Maira Shahbaz, które również padły ofiarą takich nadużyć, a których sprawy toczą się w pakistańskich sądach. Rolą naszego stowarzyszenia jest między innymi wspieranie ich oraz ich rodzin (opłacenie adwokata) oraz ciągła kampania na rzecz podnoszenia świadomości w mediach. Z usta Asii Bibi padają słowa: „Wiem, że te dziewczyny są prześladowane i apeluję do premiera Pakistanu Imrana Chana – proszę, pomóż naszym młodym dziewczynom, bo żadna z nich nie powinna tak cierpieć!”.

Kolejną szczególnie delikatną kwestią, która ostatnio ponownie zyskała na znaczeniu w mediach, jest zagadnienie związane z tak zwanymi pakistańskimi ustawami anty-bluźnierczymi. Jak wyjaśnia Raport PKWP o Wolności Religijnej na świecie (Religious Freedom Worldwide), te tak zwane „ustawy o bluźnierstwie”, które zostały włączone w 1986 roku do pakistańskiego kodeksu karnego (art. 295B, 295C, 298A, 298B, 298C) w praktyce stanowią ogromne ograniczenie wolności wyznania i wypowiedzi. Sprofanowanie Koranu i wygłaszanie uwłaczających uwag przeciwko Mahometowi to przestępstwa, które podlegają odpowiednio karze dożywotniego więzienia i karze śmierci. W praktyce jednak prawa te są często wykorzystywane w życiu codziennym jako sposób prześladowania mniejszości religijnych. Sama Asia Bibi, matka pięciorga dzieci, fałszywie oskarżona o to przestępstwo, była więziona w celi śmierci przez prawie 10 lat, od 2009 r. do października 2018 r., kiedy to wyrok został ostatecznie uchylony w wyniku apelacji Sądu Najwyższego Pakistanu.

„W momencie utworzenia Pakistanu i jego oddzielenia od Indii, nasz założyciel, Ali Jinnah, w swojej pierwszej przemowie, zagwarantował wszystkim obywatelom wolność religii i myśli” - powiedział Asia Bibi w wywiadzie dla PKWP. I dodała: „Dziś są pewne grupy, które korzystają z istniejących praw i dlatego apeluję do premiera Pakistanu - zwłaszcza w imieniu ofiar ustaw o bluźnierstwie i dziewcząt, które zostały przymuszone do konwersji - o zagwarantowanie bezpieczeństwa i ochronę mniejszości, które są również obywatelami pakistańskimi. Ja, jako ofiara, mówię z własnego doświadczenia. Strasznie cierpiałam i przeżyłam tak wiele trudności, ale teraz jestem wolna i mam nadzieję, że te prawa można zmienić w taki sposób, aby zapobiec ich nadużywaniu”.

W wywiadzie, który jest opublikowany w całości na kanale YouTube PKWP (ACN), Asia Bibi mówi też o papieżu Franciszku: „Mam dwa egzemplarze różańca, które dał mi Ojciec Święty. Jeden z nich został w Pakistanie, a drugi nadal mam przy sobie i codziennie modlę się na nim o dar wiary oraz za tych, którzy są prześladowani w Pakistanie. Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi, a także papieżowi Benedyktowi, który wstawiał się za mną. Dziękuję także PKWP (ACN) i wszystkim innym ludziom, którzy się za mnie modlili”.

Alessandro Monteduro, reprezentujący PKWP (ACN), zaprosił Asię Bibi i jej rodzinę do Rzymu, co ona z radością przyjęła: „Głęboko pragnę przyjechać do Rzymu i, jeśli to możliwe, spotkać się z Ojcem Świętym. Modlę się za papieża Franciszka, aby podtrzymał nas w wierze”.

Asia Bibi zakończyła kilkoma słowami podziękowania dla dobroczyńców naszego stowarzyszenia: „Jestem wdzięczna PKWP (ACN) i wszystkim waszym ofiarodawcom, we Włoszech i na całym świecie, za wspieranie ludzi takich jak ja, którzy są prześladowani z powodu swojej wiary”.

W ostatnich dniach wiele mediów obiegła informacja o rzekomym odcięciu się Asi Bibi od opublikowanej kilka miesięcy temu biografii „Nareszcie wolna!”, napisanej wspólnie z Anne Isabelle-Tollet. Według naszych źródeł, bliskich Asii Bibi, wywiad, na który powołują się media, opublikowany przez amerykański kanał telewizyjny, nie oddaje właściwie jej myślenia: „Pełny wywiad trwał 45 minut, a został skrócony do 10 minut emisji, więc jest bardzo możliwe, że nie oddaje wiernie jej prawdziwego myślenia”. „W ostatnich dniach pojawiło się wiele fałszywych interpretacji tego, co Asia próbowała powiedzieć i kilka bardzo poważnych oskarżeń, nawet o rzeczy, których nigdy nie powiedziała” - poinformowało nas źródło bliskie PKWP, które rozmawiało z samą Asią Bibi i wyjaśniło jej jakie reakcje wywołało to nagranie, zarówno w Pakistanie, jak i w innych częściach świata. „Asia Bibi nic nie wiedziała o tych wszystkich wydarzeniach i była nimi głęboko zasmucona. Uważa ona, że mocno zmontowany wywiad mógł zostać źle zinterpretowany i dać fałszywy i niejasny obraz tego, co rzeczywiście powiedziała” - oświadczyło jedno ze źródeł PKWP (ACN).

Poniżej publikujemy pełny wywiad Alessandro Monteduro, dyrektora włoskiego biura narodowego PKWP (ACN) z Asią Bibi (napisy w j. polskim).


Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW