Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Armenia: Wizyta papieża w Armenii

ArmeniaW Armenii Papież odwiedzi Siostry Niepokalanego Poczęcia, którym Pomoc Kościołowi w Potrzebie  pomaga od 1997 roku.

Siostra Arousiag wskazuje z dumą na sypialnię klasztoru Matki Bożej w Giumri, gdzie Papież Franciszek odpocznie przez kilka godzin w drugim dniu swojej podróży do tego kraju. "To najlepszy pokój jaki mamy”. Kiedy nasz biskup powiedział mi, że Papież przybędzie do naszego klasztoru, myślałam, że żartuje; po prostu nie mogłam w to uwierzyć ", mówi siostra Arousiag. W tle słyszymy grupę dzieci śpiewających w języku ormiańskim; odbywa się próba przed przyjazdem Papieża. Dzieci te są jednymi z 37 maluchów mieszkających w sierocińcu prowadzonym przez siostry, których śpiew Papież już słyszał. Było to w kwietniu 2015 r., podczas Mszy św. odprawionej w Bazylice Świętego Piotra w setną rocznicę ludobójstwa Ormian.

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) pomaga siostrom Niepokalanego Poczęcia w Armenii w wielu różnych projektach już od roku 1997. Oprócz prowadzenia sierocińca, uruchomiły one ośrodek opieki dziennej dla osób starszych, a także organizują każdego roku letni obóz dla opuszczonych i ubogich dzieci. W ubiegłym roku około 890 młodych osób wzięło udział w letnim obozie, wśród nich 40 dzieci uchodźców syryjskich.

Kongregacja Niepokalanego Poczęcia w Armenii liczy 7 sióstr pracujących w różnych ośrodkach na terenie całego kraju. W Giumri przebywają trzy siostry, które oprócz prowadzenia sierocińca, uruchomiły również w tym samym klasztorze centrum opieki dziennej dla osób w podeszłym wieku. Papież Franciszek przybędzie tutaj po odprawieniu Mszy Świętej na centralnym placu miasta, który jest drugim co do wielkości w Armenii, na którym można jeszcze dzisiaj zobaczyć ślady straszliwych zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi z 1988 roku, kiedy to zginęło ponad 25 000 osób.

"Pielgrzymka do najstarszego w świecie kraju chrześcijańskiego jest celem podróży Franciszka do Armenii, która będzie miała miejsce od 24 do 26 czerwca. Powiedzenie "ormiański" znaczy "chrześcijański" - i to jest ich największym powodem do dumy. W roku 301 król Tiridate III jako pierwszy władca uznał chrześcijaństwo za religię państwa ormiańskiego, co czyni Ormian pierwszym narodem na świecie, który formalnie przyjął chrześcijaństwo. Jest to 12 lat wcześniej niż cesarz Konstantyn ogłosił chrześcijaństwo jako legalną religię w Cesarstwie Rzymskim. Dziś większość mieszkańców należy do (prawosławnego) Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, a reszta jest ormiańskimi katolikami. Ale dla sióstr w klasztorze, nie ma znaczenia, kto jest prawosławnym, a kto katolikiem. "To jest coś, o co nigdy nikogo nie pytamy, bo to nas nie obchodzi; chcemy jednakowo pomagać wszystkim ludziom”, zapewnia nas siostra Arousiag.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni PKWP, ponieważ ta organizacja pomaga nam od wielu lat. Nasza działalność zależy od wsparcia wielu różnych organizacji, a PKWP jest jedną z najlepszych dobroczyńców jakich mamy”, wyjaśnia siostra. Kilka metrów od niej widzimy Rosę, 72-letnią kobietę, która nieustannie dotyka krzyżyk wiszący na jej szyi. "Jestem bardzo wdzięczna za wszystko, co siostry robią dla nas", mówi. "Żaden z moich trzech synów nie może opiekować się mną, ponieważ mieszka bardzo daleko, i dlatego siostry są wszystkim tym, co mam”. W centrum opieki dziennej dla osób starszych siostry zapewniają trzy posiłki na dobę, a także gorącą kąpiel, coś, czego zwykle osoby przebywające w klasztorze nie miałyby, ponieważ większość domów w okolicy nie posiada dostępu do ciepłej wody. Dzięki hojności dobrodziejów PKWP, Siostry Niepokalanego Poczęcia były również w stanie zaoferować lekcje katechizmu osieroconym dzieciom na swoich obozach letnich i unowocześnić centrum opieki dziennej – a także zakupić część gruntów na których obecnie znajduje się klasztor.

Autor: M. Z. de la Morena

Tłumaczenie: Wiesław Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW