Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Aresztowany w Afganistanie pod zarzutem przyjęcia chrześcijaństwa pracownik humanitarny został zwolniony z więzienia

Pracownik Afgańskiego Czerwonego Krzyża, który zeszłej wiosny został aresztowany za przejście na chrześcijaństwo, został zwolniony z więzienia.

Organizacja działająca w tej sprawie, International Christian Concern, w opublikowanym pisemnym oświadczeniu napisała, że pracownik, Said Musa, lat 46, został zwolniony w zeszłym tygodniu „w skutek zdecydowanej ofensywy dyplomatycznej angażującej sam rząd afgański".

Musa, który porzucił islam około ośmiu lat temu, został aresztowany w maju po tym, jak w afgańskiej telewizji pojawił się reportaż pokazujący przyjmujących chrzest miejscowych muzułmanów i nawołujący rząd do rozwiązania problemu apostazji.

Ojciec szóstki dzieci, który stracił nogę w wyniku wybuchu miny i rozpoczął pracę z innymi osobami, które straciły kończyny, w więzieniu stał się ofiarą prześladowania. Grożono mu także życiem, żeby zmusić go do wyrzeczenia się wiary. Według ICC, 13 lutego Musa napisał list, w którym poinformował, iż włoska i amerykańska ambasada zaoferowały mu azyl. Tymczasem urzędnicy afgańscy przekazali mu, że wypuszczą go dopiero, gdy w pisemnym oświadczeniu napisze, że żałuje swojej konwersji na chrześcijaństwo. „Odmówiłem", napisał. Mimo tego, 21 lutego ambasada amerykańska w Kabulu poinformowała organizację ICC, iż Musa został wypuszczony z więzienia i bezpiecznie opuścił kraj. „Bardzo się cieszymy na wiadomość o uwolnieniu Saida Musy. Budujące było obserwowanie jak społeczność międzynarodowa, w tym kościoły, reporterzy i urzędnicy rządowi w Europie i Ameryce Północnej, wspólnie działają w sprawie uwolnienia Saida", napisał w oświadczeniu Aidan Clay, regionalny dyrektor ICC na Bliski Wschód. „Wiele nieprzespanych nocy, modlitwy i łez przyniosły skutek".

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), doradzająca rządowi ws. łamania wolności religijnej na świecie, poinformowała, że zwolnienie Musy z więzienia jest dobrym punktem wyjścia do walki z szerszym problemem. „Choć USCIRF z zadowoleniem przyjmuje informacje o zwolnieniu Saida Musy z więzienia, sam fakt, że odbywał tę karę, odsłania poważne niedociągnięcia w systemie prawnym Afganistanu", powiedział portalowi FoxNews.com przewodniczący Komisji. "Amerykański rząd wraz ze społecznością międzynarodową muszą poważnie naciskać na rząd Karzaja ws. ochrony wolności religijnej wszystkich Afgańczyków", dodał. (Fox.com/ICC/PKWP/tłum. Karol Sęk)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW