Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

500 000 euro pomocy od PKWP dla Haiti

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wyraziło solidarność z mieszkańcami Haiti i natychmiast zatwierdziło specjalny pakiet pomocy w wysokości pół miliona euro dla ludności haitańskiej po niszczycielskim trzęsieniu ziemi o sile 7,2, które nawiedziło miasto Les Cayes w sobotę 14 sierpnia. Do tej pory w sumie ponad 1300 osób straciło życie, a co najmniej 5700 zostało rannych, według wstępnych informacji z haitańskiej agencji ochrony ludności (dane z 16 sierpnia).

HaitiZdjęcie ACN: Haiti 14.08. 2021

„Otrzymaliśmy kilka relacji rozdzierających serce. Po wszystkich konfliktach politycznych od 2019 roku i zaledwie miesiąc po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, pośród fali przemocy i porwań, która dotyka kraj, docierają do nas wieści o suszach i braku wody, które już pogrążyły ludność wiejską w jeszcze głębszej nędzy. Na dodatek sobotnie trzęsienie ziemi spowodowało, że tysiące rodzin znalazło się w sytuacji gorszej niż cała reszta. Ludzie są w całkowitym szoku” – skomentował prezydent wykonawczy ACN International, dr Thomas Heine-Geldern.

ACN jest w kontakcie z lokalnym Kościołem w najpoważniej dotkniętych diecezjach, aby ocenić, gdzie w bezpośrednio należy się największa pomoc. Dalsze szczegóły zostaną ustalone w ciągu kilku najbliższych dni. „Trzęsienie, którego epicentrum znajdowało się około 100 mil (160 km) od stolicy, dotknęło głównie południe kraju, zwłaszcza diecezje Les Cayes, Anse-á-Veau i Jeremie. Trzęsienie ziemi zablokowało jedyną drogę dojazdową do Jeremie, przez co mamy mniej informacji o tej części wyspy. Ale wiemy, że problem jest poważny” – powiedział dr Heine-Geldern.

„Jednocześnie z ulgą możemy poinformować, że nasi partnerzy projektu zdementowali pewne pogłoski, jak ta podana w niektórych mediach, że biskup Les Cayes, kardynał Chilly Langlois zostali ciężko ranni i znajdują się pod gruzami. Co prawda dom biskupa w Les Cayes został całkowicie zniszczony, ale sam kardynał zdołał uciec na czas” – stwierdził dr Heine-Geldern.

„Jesteśmy świadomi wielkich wysiłków Kościoła, aby dać ludziom znaki nadziei w ich rozpaczliwej sytuacji, po tylu klęskach żywiołowych, wśród przemocy i skrajnego ubóstwa. W tym trudnym czasie nie możemy porzucić tego lokalnego Kościoła, który prosi o wsparcie dla swoich ludzi. Co więcej, jesteśmy przepełnieni konsternacją na wieść o zbliżającym się do wybrzeża huraganie. Prosimy Was o modlitwę za nasz kraj, za wszystkich tych, którzy stracili swoich bliskich, za rannych i za tych, którzy stracili wszystko. Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy, Patronka i Opiekunka Haiti przyniesie im wszystkim wsparcie i pociechę”, zaapelował na zakończenie prezydent ACN.

Ks. Andrzej Paś, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW