Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii

Boko HaramMinęło dokładnie dziesięć lat od rozpoczęcia działalności terrorystycznej islamskiej grupy Boko Haram w Nigerii. Celem tych radykalnych islamistów jest stworzenie ścisłego państwa islamskiego na północy Nigerii. Terroryści rozpoczęli swoją działalność w 2009 r., która nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Boko Haram pustoszy całe wioski, zabija i okalecza ludzi, bombarduje i pali kościoły, porywa wiernych - zwłaszcza dziewczynki i kobiety, które zmusza do przejścia na islam.

Północno-wschodnia Nigeria była głównym miejscem działań Boko Haram, a dokładnie diecezje Maiduguri, Yola i Taraba. Spośród tych trzech miejsc, najbardziej cierpiała diecezja Maiduguri, ponieważ terroryści mają swoją bazę w państwie Borno (Maiduguri jest stolicą państwa Borno). W wywiadzie udzielonym dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), biskup diecezji Maiduguri - ks. Oliver Dashe Doeme opowiada o obecnej sytuacji i kondycji lokalnego Kościoła, który od wielu lat jest prześladowany.

Jak sobie radzi Kościół w diecezji Maiduguri po dziesięciu latach działalności grupy terrorystycznej Boko Haram?

Przez ostatnie dziesięć lat Kościół w katolickiej diecezji Maiduguri doświadczał poważnych prześladowań ze strony przerażającej islamskiej sekty zwanej Boko Haram. Członkowie tej sekty dokonali kolosalnych zniszczeń nie tylko mienia kościelnego, ale również w sferze moralnej. Terroryści uważają, że zachodnia edukacja jest zła, a ponieważ chrześcijaństwo ma związek z edukacją zachodnią, należy je wyeliminować.

Na szczęście teraz sytuacja uległa znacznej poprawie. Wielu naszych ludzi, którzy zostali przesiedleni, wróciło do swoich domów. Wiara wśród wiernych staje się silniejsza. Niektóre zniszczone domy zostały odbudowane. Mimo wszystko dziękujemy i wychwalamy Boga za Jego miłosierdzie i życzliwość wobec Jego dzieci w katolickiej diecezji Maiduguri. Niech będzie pochwalony nasz Zbawiciel!

Boko HaramKilka tygodni temu została odbudowana diecezjalna katedra św. Patryka, która została zniszczona przez Boko Haram. 10 lipca 2019 r. nuncjusz apostolski Nigerii - abp Antonio Guido Filipazzi poświęcił tę odrestaurowaną świątynię. Jakie ma to znaczenie dla lokalnego kościoła w Maiduguri?

Na naszą katedrę i inne budowle w obrębie kompleksu spadły dwie bomby w 2012 r. Dzięki Bogu, nikt nie zginął, ponieważ w okolicach katedry nikogo nie było. Niestety sam kościół katedralny, siedziba kapłanów i nasz diecezjalny sekretariat zostały mocno zniszczone. Poświęcenie nowo odbudowanej katedry w diecezji Maiduguri jest wyraźnym znakiem królowania Boga i początkiem wyjścia Kościoła z kryzysu. W 2014 r. ponad połowa obszarów należących do naszej diecezji znajdowała się pod kontrolą Boko Haram. W tamtym czasie nikt sobie nie wyobrażał, że odbudujemy naszą katedrę. Chociaż niektórzy z naszych świeckich wiernych uciekli z diecezji i do dzisiaj nie powrócili, to i tak parafianom udało się zebrać niemal 75% kwoty, która była potrzebna na odbudowę świątyni. Dziękujemy również Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) za wsparcie tego dzieła. Trzeba podkreślić, że największym atutem, jaki Kościół posiada podczas prześladowań, jest wiara ludu.

Boko Haram zniszczyło także wiele struktur należących do kościoła w różnych częściach diecezji. Czy mógłby ksiądz biskup powiedzieć coś więcej o miejscach, które zostały dotknięte działaniami terrorystów?

Lista jest bardzo długa, ale podsumowując - nasze mniejsze seminarium w Shuwa. Terroryści zamienili je w pole namiotowe, gdzie zgromadzili ochotników i trzymali tam łupy. Wychodząc z seminarium, podpalili większość budynków. Dzięki Bogu to wszystko zostało odbudowane, również dzięki wsparciu ACN. Dodatkowo zostało zniszczone nasze Centrum Szkolenia Katechetycznego w Kaya, miało to miejsce w 2014 r. Ponadto dwa klasztory, dwa szpitale misyjne, ponad 15 szkół misyjnych, ponad dziesięć rezydencji księży oraz ponad 250 parafii i kościołów filialnych.

W naszej rozmowie padło stwierdzenie, że wielu wiernych, zakonników i kapłanów zostało wysiedlonych ze swoich domów, parafii czy klasztorów. Czy oni zdołali wrócić ?

Najsilniejsze ataki Boko Haram na naszych wiernych miały miejsce w 2014 r. W tym czasie członkowie sekty przejęli wiele obszarów należących do naszej diecezji. W wyniku tych wydarzeń ponad 25 księży zostało wysiedlonych, ponad 45 zakonnic zwolniono z klasztorów, ponad 200 katechistów wypędzono z miejsc pracy, a ponad 100 tys. katolików uciekło z rodzinnych domów.

Dziękujemy jednak Bogu, że dożyliśmy czasu, gdzie czujemy się bezpieczniej. Wszyscy kapłani powrócili do swoich miejsc sprawowania posługi. Niektórzy z naszych księży pełnią misję nie tylko w naszym kraju, ale i poza nim. Spośród 44 parafii i obszarów duszpasterskich, które mamy w diecezji, tylko trzy parafie nadal nie funkcjonują z powodu działalności niektórych grup, które dopuszczają się ataków na te rejony. Niestety nie wszystkie siostry zakonne wróciły do swoich klasztorów, ponieważ ich klasztory nie zostały odbudowane. Warto wspomnieć, że ponad 90% naszych świeckich wiernych powróciło do swoich wspólnot. Chwała za to Bogu.

Jakie jest księdza biskupa przesłanie do naszych dobroczyńców?

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) stanowi kręgosłup Kościoła w naszej diecezji. Bez wsparcia, które otrzymaliśmy od ACN, wspólnota nasza nie zostałaby tak szybko odbudowana. ACN wspierało i nadal pomaga diecezji w takich dziedzinach, jak sponsorowanie corocznych rekolekcji dla kapłanów, szkolenie naszych kapłanów, formacja seminarzystów, udzielanie stypendiów, odbudowa naszego mniejszego seminarium i odbudowa kapłańskich rezydencji. Jesteśmy naprawdę wdzięczni wszystkim pracownikom, a także licznym dobroczyńcom Pomocy Kościołowi w Potrzebie, za ogromne wsparcie, jakiego udzielali cierpiącemu Kościołowi w katolickiej diecezji Maiduguri. Kościół cierpiący modli się za was wszystkich. Niech dobry Pan, którego nigdy nie da się prześcignąć w hojności, nagrodzi was wszystkich swoim pokojem na tym świecie i życiem wiecznym w swoim Królestwie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW