Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Radość indyjskiego Kościoła

Męczennicy z Orissy ogłoszeni sługami Bożymi!

IndieZdj. ACN International / Wnętrze zdewastowanego 25.08.2008 kościoła parafialnego pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Muniguda, Orissa; diecezja Berhampur, Indie, 08.09.2011.

– Życie i poświęcenie sług Bożych Kanteswara Digala i jego towarzyszy stanowi potężne świadectwo niezachwianej wiary i wytrwałości naszej wspólnoty w obliczu przeciwności losu – powiedział Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) abp John Barwa z Cuttack-Bhubaneswar w Indiach. Wyraził jednocześnie radość z faktu, że Watykan otworzył drogę do kanonizacji męczenników zabitych podczas jednego z najgwałtowniejszych prześladowań chrześcijan w tym stuleciu.

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała Nihil Obstat – formalną deklarację stwierdzającą, że nie ma przeciwwskazań do otwarcia procesu kanonizacyjnego Kanteshwara Digala i jego towarzyszy. 18 października 2023 r. zostali oni uznani za sługi Boże, co jest pierwszym krokiem w kierunku formalnej świętości.

Katechista Kanteswara Digala i 34 inne osoby zginęły podczas antychrześcijańskich zamieszek, które rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku. Pretekstem do zaatakowania przez ekstremistów Hindutva członków katolickiej wspólnoty w Kandhamal w stanie Odisha (dawniej Orissa) było rzekome zabicie hinduskiego mnicha i przywódcy ekstremistów Laxmananandy Saraswatiego przez chrześcijanina – mimo że maoiści twierdzili, że to oni są odpowiedzialni za jego zabójstwo. Pół roku wcześniej, w grudniu 2007 roku, miały miejsce pierwsze pogromy chrześcijan – wówczas pretekstem do ich wybuchu była ich odmowa odwołania obchodów świąt Bożego Narodzenia.

– Niezachwiane zaangażowanie w głoszenie nauk Chrystusa, nawet w najtrudniejszych okolicznościach, jest inspiracją dla nas wszystkich – powiedział abp Barwa, dodając: – Pamięć o męczennikach jest dla nas symbolem nadziei, przypomnieniem o sile, jaką może dać nam wiara i latarnią w czasach ciemności. Proces beatyfikacyjny nie tylko uznaje ich niezwykłe życie i służbę, ale także stanowi głębokie źródło duchowego pokrzepienia dla chrześcijan w Cuttack-Bhubaneswar i w innych miejscach.

Arcybiskup przypomniał też, że antychrześcijańskie prześladowania, które miały miejsce w Kandhamal w latach 2007-2008 w ramach jurysdykcji archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, miały znaczące reperkusje. – W ich wyniku wysiedlono 56 tys. osób, zniszczono 4 647 domów, zdewastowano 395 kościołów i innych mniejszych chrześcijańskich miejsc kultu, co doprowadziło do utraty 105 cennych istnień ludzkich, z których część została poddana skrajnie nieludzkiej brutalności.

Według niektórych szacunków liczba ofiar śmiertelnych była znacznie wyższa. Po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie zamieszek, w raporcie Komunistycznej Partii Indii stwierdzono, że zginęło co najmniej 500 osób. Tysiące ludzi pozbawionych dachu nad głową musiało szukać schronienia w lasach.

IndieZdj. ACN International / Katolicy przed nowym kościołem sfinansowanym przez PKWP. Poprzedni kościół został zniszczony podczas zamieszek w 2008 r., dystrykt Kandamal, diecezja Cuttack, Indie, 2016.

– W tym trudnym czasie archidiecezja stanęła w obliczu ogromnych prób związanych z prowadzeniem i wspieraniem swoich wiernych. Jednak niezachwiana solidarność i współczujące wsparcie ze strony ludu Bożego pomogły nam pokonać te trudności, tworząc silną więź z większą wspólnotą kościelną – wspomina abp Barwa, dziękując wszystkim, którzy wspierali społeczność w Cuttack- Bhubaneswar w tamtym czasie. Szczególne słowa wdzięczności skierował do PKWP i jej dobroczyńców: – Doceniam kluczową rolę, jaką Pomoc Kościołowi w Potrzebie odegrała w naszej drodze do odbudowy, zarówno fizycznej, jak i duchowej. Wsparcie PKWP było światłem w naszych najciemniejszych godzinach i jesteśmy głęboko wdzięczni za okazane nam współczucie oraz troskę w odbudowie kościołów, klasztorów, probostw, instytucji i programów szkoleniowych.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW