Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia raport roczny. Prawie 123 miliony euro dla chrześcijan w potrzebie!

Odnotowano wzrost darowizn pomimo pandemii.

RaportZdj. ACN International, Liban | Spotkanie młodzieży z przedstawicielami PKWP.

W 2020 r. międzynarodowej katolickiej organizacji, Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) udało się zebrać 122,7 mln euro w postaci darowizn na rzecz cierpiących i prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Było to o 16,4 miliona euro - czyli 15,4% - więcej, niż zebrano w poprzednim roku za pośrednictwem 23 biur krajowych organizacji na całym świecie. Udział w tej kwocie Sekcji Polskiej PKWP za rok 2020 wyniósł 12,8 mln zł.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie 18 czerwca 2021 r. na konferencji prasowej przedstawiło tegoroczny raport roczny dot. finansów. „Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami naszą własną pracę, ale także dramatycznie pogorszyła sytuację chrześcijan w wielu regionach świata, którzy dosłownie z dnia na dzień znaleźli się bez pracy, wynagrodzenia i jedzenia. Również wielu księży i zakonników nie wiedziało, jak związać koniec z końcem", wyjaśnił dr Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy PKWP.

„W tym nagłym wypadku dobroczyńcy PKWP pozostali wierni idei organizacji charytatywnej. Ta wielka hojność sprawia, że czujemy się głęboko wdzięczni" - powiedział dr Heine-Geldern. „To było zupełnie nieprzewidziane zwłaszcza, że kryzys spowodował głęboki brak bezpieczeństwa ekonomicznego i trudności dla nas wszystkich. Szczególnie cieszy nas fakt, że liczba naszych dobroczyńców wzrosła na całym świecie", dodał.

Raport finansowy PKWPZdj. ACN International, Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy PKWP

4 758 projektów wspieranych w 138 różnych krajach

Dzięki otrzymanym darowiznom organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie była w stanie wesprzeć szereg działań o łącznej wartości 102,1 mln euro. Ze względu na opóźnienia związane z ograniczeniami dotyczącymi koronawirusa, kolejne 20,6 mln euro mogło zostać wypłacone dopiero w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.

79% środków przyznanych w 2020 roku przeznaczono na pracę projektową, informację, wsparcie medialne i kampanie modlitewne. W ten sposób wsparto łącznie 4 758 indywidualnych projektów. Około 8% funduszy zostało wydanych na administrację, a 12,5% na podnoszenie świadomości i poszukiwanie nowych dobroczyńców. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest finansowane wyłącznie z prywatnych datków, i nie otrzymuje żadnych publicznych pieniędzy ani ze źródeł kościelnych, ani świeckich.

Od wybuchu pandemii organizacja wsparła nie mniej niż 401 projektów związanych z koronawirusem o łącznej wartości ponad 6,2 miliona euro, aby złagodzić najbardziej konieczne potrzeby. Obejmowało to, między innymi, zaopatrzenie księży i zakonników w niezbędne środki ochrony indywidualnej, pomagając im w kontynuowaniu pracy duszpasterskiej i subwencji najpilniejszych braków finansowych wynikających z pandemii.

Zmiana priorytetów regionalnych w wyniku pandemii

Raport finansowy PKWPZdj. ACN International, Tanzania | Zaopatrzenie w wodę Ośrodka Szkolenia Liderów przy parafii Polising'isi - prowadzonego przez Siostry Misjonarki Pallotynki. Siostry Misjonarki Pallotynki z grupą charyzmatyków podczas seminarium.

Mniej więcej jedna trzecia (32,6 proc.) całkowitej pomocy projektowej dostarczonej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) w 2020 roku trafiła do Afryki. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, szczególnie w krajach regionu Sahelu, gdzie nastąpiła eksplozja terroryzmu. Pandemia jeszcze bardziej pogorszyła sytuację uchodźców, a w wielu przypadkach Kościół jest jedyną instytucją, która może wesprzeć tych ludzi" - relacjonuje dr Heine-Geldern.

Podczas gdy przez wiele lat Bliski Wschód, a w szczególności Syria i Irak, znajdowały się na czele listy krajów wspieranych przez PKWP, w zeszłym roku region ten spadł na drugi plan, otrzymując zaledwie 14,2% przyznanych środków pomocowych. „Miało to wiele wspólnego z pandemią - wiele projektów odbudowy strukturalnej zostało wstrzymanych, ponieważ po prostu nie można było dostarczyć niezbędnych materiałów budowlanych. Jednak mimo to region ten pozostaje dla nas niezwykle ważny" - dodał Prezydent Wykonawczy PKWP.

Po eksplozji w porcie w Bejrucie, stolicy Libanu, 4 sierpnia 2020 roku, PKWP uruchomiło program pomocy kryzysowej dla tego kraju, który ma największą społeczność chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. W ten sposób organizacja była w stanie dostarczyć podstawową pomoc żywnościową natychmiast po eksplozji. Kolejne projekty pomocowe koncentrowały się na odbudowie dzielnicy chrześcijańskiej w Bejrucie, która szczególnie ucierpiała w wyniku eksplozji. PKWP pomogło między innymi w naprawie zniszczonych kościołów i domów chrześcijan w tej części miasta. W sumie PKWP przekazało blisko 4 miliony euro na pomoc dla Libanu w 2020 roku.

Raprot finansowy PKWPZdj. ACN International, Malawi | Wsparcie dla 4 seminarzystów z Grupy Duchowej Malawi, rok akademicki 2020/2021: Święcenia

Kolejnym priorytetowym regionem dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie była Azja, gdzie w 2020 r. przyznano 18% całkowitej pomocy na projekty. Większość z tego - około 5,4 mln euro - trafiła do Indii. Cały kontynent został szczególnie ciężko doświadczony przez pandemię, a w wielu przypadkach mniejszość chrześcijańska została pozbawiona dostępu do pomocy świadczonej przez państwo. Na przykład w Pakistanie PKWP pomogło zapewnić podstawowe artykuły pierwszej potrzeby chrześcijanom, którzy stracili środki do życia w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19.

Od budowy kościoła do pojazdów dla duszpasterzy - wsparcie PKWP

Raport finansowy PKWPZdj. ACN International, Maiduguri | Biskup Oliver Dashe Doeme błogosławi prace przy fundacji "Centrum pozyskiwania zasobów ludzkich i umiejętności w zakresie doradztwa traumatycznego" w katolickiej diecezji Maiduguri. Projekt finansowany przez PKWP.

Na szczycie listy projektów wspieranych na całym świecie znalazła się pomoc budowlana. Dzięki pomocy PKWP około 744 kościoły, domy parafialne, klasztory, seminaria i domy kultury zostały zbudowane od nowa, odnowione lub odbudowane/odrestaurowane po zniszczeniach spowodowanych wojną lub terroryzmem. Przykładem jest Katedra p.w. św. Eliasza w syryjskim mieście Aleppo, która została poważnie uszkodzona przez ataki rakietowe w latach 2012-2016. Ostatecznie została ponownie poświęcona w lipcu 2020 roku.

„Przede wszystkim w czasie kryzysu pandemii koronawirusa, stypendia mszalne były znakiem naszej solidarności w modlitwie, a dla wielu księży jedynym sposobem na finansowe przetrwanie. W sumie mogliśmy im przesłać 1,7 miliona ofiar mszalnych" - powiedział dr Heine-Geldern. Na całym świecie co dziewiąty ksiądz mógł skorzystać z tej formy bezpośredniego wsparcia finansowego i duchowego.

W przypadku seminarzystów, jeden na ośmiu na całym świecie otrzymał od PKWP wsparcie na studia i koszty utrzymania w seminarium. W ten sposób PKWP pomogło w zeszłym roku 14 000 przyszłym księżom.

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa miał znaczący wpływ na źródła dochodu dla sióstr zakonnych w wielu regionach świata. W 2020 roku PKWP było w stanie wesprzeć ponad 18.000 sióstr zakonnych, zapewniając im podstawowe środki do życia, pomoc w szkoleniach oraz pomoc w apostolacie duchowym.

Raport finansowy PKWPZdj. ACN International, Indie | Zakup 10 motocykli dla misjonarzy pracujących w diecezji. Dary od Kościoła w Potrzebie dla Diecezji Port Blair.

Inną, istotną dziedziną wspieraną przez PKWP jest i nadal pozostaje transport duszpasterski, dzięki któremu księża i katecheci mogą dotrzeć do wiernych nawet w odległych i trudno dostępnych miejscach. Na liście pojazdów dostarczonych z pomocą PKWP znalazły się: 783 rowery, 280 samochodów, 166 motocykli, 11 łodzi, dwa autobusy i jedna ciężarówka.

„Pandemia i jej skutki będą nas nadal zajmować w przyszłości", podsumowuje dr Heine-Geldern. „Jednocześnie bardzo niepokoi nas przerażająca sytuacja na kontynencie afrykańskim, gdzie terroryzm i przemoc rozprzestrzeniają się coraz bardziej. Równie ważne - jak zajęcie się zewnętrznymi potrzebami materialnymi - jest to, by dać tym uciskanym i prześladowanym chrześcijanom głos i twarz. W PKWP czynimy to poprzez informację, modlitwę i bezpośrednią, praktyczną pomoc. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, że w tej pracy możemy liczyć na hojne wsparcie naszych przyjaciół i dobroczyńców na całym świecie”.

Raport finansowy PKWPZdj. ACN International, Zambia | Pojazd dla Wyższego Seminarium Duchownego św. Dominika w Lusace: Seminarzyści na tyłach nowego samochodu podczas COVID-19

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW