Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP wspiera wakacyjne wyjazdy na letnie obozy dla dzieci i młodzieży

Młodzież z państw Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej weźmie udział w wyjazdach na letnie obozy dzięki wsparciu międzynarodowej społeczności katolickiej i papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dzięki pomocy międzynarodowej społeczności tysiące dzieci i młodzieży z regionów dotkniętych wojną, jak Irak, Syria, Egipt, Jordania, Palestyna czy Izrael, rokrocznie bierze udział w obozach letnich i wakacyjnych wyjazdach. Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie już w przeszłości wspierało niektóre z tych inicjatyw. W tym roku Stowarzyszenie wspiera organizację obozów młodzieżowych w Aleppo w Syrii i Alqosh w Iraku. W miejscach tych życie powoli wraca do normy po dramacie wojny a lokalne Kościoły Katolickie pracują nie tylko nad odbudową struktur na tych obszarach, ale także nad ożywieniem ducha mieszkańców. Praca ta niezbędna jest zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W Iraku obozy letnie mają przede wszystkim pomóc młodym ludziom pokonać traumę po okupacji ISIS Równiny Niniwy. Młodzi muszą odzyskać siłę fizyczną i duchową, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza teraz, gdy w grę wchodzi przyszłość chrześcijańskich społeczności w regionie.

Grupy wyjazdowe zorganizowane są w zależności od wieku, a podczas samych wyjazdów młodym towarzyszy wsparcie opiekuna duchowego. W trakcie wyjazdów również profesjonalni psychologowie pomagają młodym w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza teraz, gdy rodziny irackich chrześcijan zaczynają wracać do dawnych osiedli, wyzwolonych od ISIS. Podobnie w Aleppo, podczas letnich kursów, w dwunastu sesjach tygodniowych młodzi ludzie będą mogli szukać porady i wsparcia duchowego w klasztorze pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej. W spotkaniach wezmą udział nie tylko dzieci i młodzież, ale też członkowie rodzin, którzy doświadczyli wojny: ponad 960 osób z Aleppo. W Egipcie, innym kraju, w którym chrześcijanie doświadczają cierpień z powodu islamskiego fundamentalizmu, patriarcha katolickiego kościoła koptyjskiego chce powtórzyć doświadczenie z poprzedniego roku i zorganizować pięć obozów letnich dla grup ok. 95 młodych ludzi w każdym. Tematem przewodnim obozów będą słowa „Kim jest Bóg dla nas?” Według księdza Hanni Bakhoum, który jest odpowiedzialny za organizację programu, pozytywny wpływ tych spotkań będzie mieć wpływ nie tylko na 475 młodych ludzi w nich uczestniczących, ale także na ich rodziny. Wszystko po to, by w końcu ponad 2.400 osób skorzystało z wsparcia. Oprócz tych obozów, PKWP wspiera również letni obóz dla 70 dzieci ze szczególnymi potrzebami z egipskich parafii w Kairze, Delcie Nilu i Aleksandrii. Są to dzieci, często marginalizowane, dyskryminowane lub porzucone przez społeczeństwo, a czasem nawet przez własne rodziny.

Nie tylko na Bliskim Wschodzie kościół lokalny angażuje się w duszpasterstwo poprzez kursy i letnie obozy młodzieżowe. Dla wielu młodych w Kazachstanie, na Ukrainie, Gruzji, Armenii, na Łotwie, Litwie i w Estonii obozy letnie są jedyną szansą, dzięki której będą mogli trudnej rzeczywistości. Dka wielu z nich te zajęcia mogą być najlepszym, co wydarzy się w tym roku, a czasami w całym ich życiu, jak twierdzi siostra Arousiag, należąca do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia w Armenii, które organizuje obozy letnie od 1994 roku. W tym czasie ponad 18 000 dzieci, w tym sieroty i dzieci z najuboższych rodzin lub osoby z różnego rodzaju społecznymi problemami, brały udział w obozach z wielu różnych regionów Armenii. W tym roku będzie to 840 chłopców i dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat. Według badań przeprowadzonych przez UNICEF i ONZ, ponad połowa dzieci w Armenii nie ma dostępu do zorganizowanych zajęć rekreacyjnych, a prawie 30% nie ma odpowiedniego pożywienia. – Dzieci są przyszłością Armenii, nowej generacji naukowców i nauczycieli. Dlatego musimy pracować, na rzecz przyszłości naszego kraju – dodaje siostra Arousiag.

W tym roku papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera 20 takich letnich obozów młodzieżowych. Wszystkie odbędą się między czerwcem a wrześniem.

tłum. Michał Kłosowski

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW