Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP towarzyszy Ojcu Świętemu w modlitwie za prześladowanych

Współcześni męczennicy są tymi, którzy odwagą i misyjną gorliwością mogą rozpalić Kościół – podkreśla Pomoc Kościołowi w Potrzebie w nawiązaniu do papieskiej intencji na marzec.

Zdj. ACN

W nagraniu, na którym Ojciec Święty zaprosił wiernych, by w marcu towarzyszyli Kościołowi Cierpiącemu, przywołał swoją rozmowę z mężczyzną, do jakiej doszło w obozie dla uchodźców na Lesbos. Mężczyzna był muzułmaninem, jego żona chrześcijanką. Kiedy zostali napadnięci przez terrorystów, padło pytanie o religię. Napastnicy dostrzegli krzyż, jaki nosiła kobieta. Kazali jej rzucić go na ziemię. Nie zrobiła tego, a na oczach męża poderżnięto jej gardło.

Papież zaznaczył, że dla męża to, z czym się spotkał, było obrazem miłości żony. „Miłości do Chrystusa, która doprowadziła ją do zgody i wierności aż do śmierci” – wyjaśnił Ojciec Święty. Mówił, że zawsze będą wśród nas męczennicy. „To znak, że jesteśmy na właściwej drodze. (…) Dzisiaj jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa” – dodał.

Papież w swojej intencji na marzec zwraca uwagę na współczesną rolę męczenników. „Módlmy się, aby ci, którzy w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zapalili cały Kościół swoją odwagą i misyjną gorliwością. I aby byli otwarci na łaskę męczeństwa” – podkreślił.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie towarzyszy Ojcu Świętemu w jego modlitwie za Kościół Cierpiący. Ks. prof. Waldemar Cisło przywołuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy w trzech różnych krajach, zamordowano lub porwano blisko 30 chrześcijan. „15 zginęło w Burkina Faso, 12 od razu po ataku, 3 w szpitalu na skutek odniesiony ran. 6 zakonników i jednego księdza porwano na Haiti, a 4 mnichów z Etiopii najpierw porwano, by później ich zamordować” – przypomina wykładowca UKSW.

„W krajach, gdzie dochodzi do prześladowań, chrześcijanie, w drodze na Mszę św., muszą liczyć się z tym, że nie wrócą już do domu” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP. Przywołuje przykłady, m.in. z Owo w Nigerii, gdzie co najmniej 40 osób zginęło, gdy dwa lata temu ekstremiści przeprowadzili atak terrorystyczny w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W grudniu ubiegłego roku, również w trakcie Mszy św., doszło do eksplozji na kampusie uniwersyteckim w Marawi na Filipinach.


Pomoc Kościołowi w Potrzebie, by upomnieć się o Kościół Cierpiący, przygotowało rozważania Drogi Krzyżowej, jakie zostały rozesłane po parafiach. Przy każdej stacji wiernym towarzyszą cierpiący i prześladowani, ich imiona, twarze oraz historie. Wśród nich m.in. ks. Douglas Al Bazi z Iraku, 21 koptyjskich męczenników, a także Asia Bibi z Pakistanu i Deborah Samuel Yakubu, zamordowana w Nigerii.

POBIERZ DROGĘ KRZYŻOWĄ PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

„Droga Krzyżowa wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego, a to z kolei wymaga modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Tutaj natrafiamy na papieskie zaproszenie, by upomnieć się o prześladowanych. Jeśli zapragniemy odpowiedzieć na zaproszenie Papieża, to kolejnym krokiem niech będzie odpowiedź na propozycję Pomocy Kościołowi w Potrzebie, by poznać Kościół Cierpiący poprzez rozważania, jakie udostępniamy wiernym” – tłumaczy ks. prof. Cisło.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW