Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP na Międzynarodowej Konferencji Naukowej o polskiej pomocy humanitarnej

KPRMDepartament Pomocy Humanitarnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizował konferencję dotyczącą potrzeb, wyzwań i działań polskiej pomocy humanitarnej.

W spotkaniu wziął udział Przewodniczący Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło.

Ks. prof. Waldemar Cisło poruszył temat pomocy humanitarnej dla ofiar prześladowań mniejszości etnicznych i religijnych na Bliskim Wschodzie w kontekście przeciwdziałania migracji.

- W ostatnim czasie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło ankietę, z której wynika, iż tylko 4% ludności chrześcijańskiej chce powrócić do swoich domów na Równinie Niniwy (Irak). Jednak po otrzymaniu wsparcia ze strony Rządu węgierskiego oraz Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie liczba deklarowanych powrotów wzrosła do 40% - zaznaczył w swoim wystąpieniu ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji PKWP.

W dalszej części ks. prof. poruszył sytuację na Równinie Niniwy.

- Przez działania wojenne jakie w 2014 r. prowadzone były przez tzw. Państwo Islamskie na tych terenach zostało zniszczonych 13 tys. domów. Koszt odbudowy jednego domu to 2,5 tys. dolarów. Na Równinie Niniwy zarejestrowanych jest 12 tys. rodzin chrześcijańskich – podkreślał prof. Cisło.

Sytuacja w Syrii jest jeszcze bardziej dramatyczna.

- Wewnątrz Syrii 13,5 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, 4,5 mln osób potrzebuje pomocy w niedostępnych lub okupowanych strefach. Połowa funduszy z pomocy humanitarnej przeznaczona jest na ratowanie życia w nagłych wypadkach. Druga część to przede wszystkim zaopatrzenie w wodę pitną, środki higieniczne, żywność czy leki – dodawał.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje wiele akcji na rzecz pomocy poszkodowanym na Bliskim Wschodzie, które są wspierane przez polski rząd.

Dzięki akcji „Mleko dla Aleppo” zostało zebranych 1,5 mln zł., które zostały przeznaczone na dostarczenie mleka dzieciom w Aleppo. Dzięki działaniom przeprowadzanym na miejscu ponad 850 dzieci otrzymało pomoc medyczną. Leczenie najmłodszych w Aleppo wyniosło 1,5 mln zł. Za 4 mln zł. w Syrii pokryto koszty leczenia dla ponad 4 tys. osób. PKWP zebrało również fundusze na zakup sprzętu medycznego dla kliniki św. Józefa w Erbilu (Irak) oraz szpitala im. św. Ludwika w Aleppo (Syria), dzięki tej zbiórce kilkaset osób dziennie może korzystać z pomocy medycznej.

W tym momencie trwa akcja „Wiosna Dla Bliskiego Wschodu”, gdzie chcemy poprawić trudną sytuację osób dotkniętych wojną w Syrii i inwazją ISI w Iraku.

Więcej na ten temat w artykule: http://pkwp.org/projekt-miesiaca/2018/wiosna-dla-bliskiego-wschodu

Konferencja została zorganizowana na wniosek minister Beaty Kempy, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że tylko w 2017 r. Polska przeznaczyła ponad 180 milionów złotych na pomoc humanitarną. Dodatkowo prawie 590 milionów na pomoc dotyczącą rozwoju, co razem daje około 770 milionów złotych.

Rząd polski nieprzerwanie od 2004 r. udziela pomocy humanitarnej. Pod koniec 2017 r. Polska, jako pierwszy kraj Unii Europejskiej, podpisała umowę z Europejskim Bankiem Gospodarczym (ERI). Nasz kraj na tzw. kryzys migracyjny przeznaczył kwotę 50 mln euro.

Podczas spotkania oprócz kryzysu humanitarnego i migracyjnego, zostały poruszone kwestie dotyczące uwarunkowań udzielania pomocy humanitarnej oraz polskiej pomocy humanitarnej w praktyce.


Mat. pras. KPRM
Inf. wł. PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW