Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pilny apel o pomoc patriarchy kościoła chaldejskiego

Patriarchat Babiloński Kościoła Chaldejskiego

7 sierpnia 2014

Nr 123

Bojownicy ISIS zaatakowali z moździerzy większość wiosek na obszarze dawnej Niniwy w nocy z 6 na 7 sierpnia i teraz kontrolują oni tamtejszy teren. Około stu tysięcy chrześcijan w przerażeniu i panice opuściło swoje wioski oraz domy, nie zabierając ze sobą nic, oprócz paru ubrań na zmianę. Jest to ucieczka, prawdziwa Via Crucis (Droga Krzyżowa), chrześcijanie wędrują w palącym, letnim skwarze Iraku do kurdyjskich miast Erbii, Duhok i Soulaymiyia, a wśród nich chorzy, starcy, dzieci i kobiety w ciąży. Doświadczają dziś oni zbrodni przeciwko ludzkości, a ryzykują prawdziwe ludobójstwo. Potrzebują wody, żywności, schronienia ...

Jeśli chodzi o kościoły i nieruchomości kościelne we wsiach obecnie zajmowanych przez bojowników ISIS, odnotowaliśmy, że dokonano tam licznych zniszczeń i profanacji. Stare rękopisy i dokumenty (liczące 1500 lat) zostały spalone.

Jak widać, rząd centralny nie jest w stanie wyegzekwować prawa i porządku w tej części kraju. Wątpliwe jest też, czy Kurdystan jest zdolny do samodzielnej obrony przed okrucieństwem ze strony dżihadystów. Oczywiście, nie ma współpracy między władzami centralnymi a Regionalnym Rządem Autonomicznym. ISIS wykorzystuję tę „lukę", aby narzucić swoją władzę oraz terror. Istnieje potrzeba międzynarodowego wsparcia i zaangażowania profesjonalnej, dobrze wyposażonej armii. Sytuacja staje się coraz gorsza.

Ze smutkiem i bólem apelujemy do sumień wszystkich, do wszystkich ludzi dobrej woli oraz do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, aby uchronić tych niewinnych ludzi przed śmiercią. Mamy nadzieję, że nie jest jeszcze za późno!

Louis Raphael Sako
Chaldejski patriarcha Babilonu

Przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Katolickich w Iraku
Bakdad-Irak

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW