Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Indie – Manipur. Wzrasta przemoc wobec chrześcijan

Rebelianci spalili już 357 kościołów i budynków należących do różnych chrześcijańskich grup wyznaniowych.

Indie – Manipur. Wzrasta przemoc wobec chrześcijanZdj. ACN International / Pożar w katolickiej wiosce Khopibung, w wyniku którego spłonęły 44 domy i zniszczony został kościół; 12.06.2023.

Sytuacja w stanie Manipur w Indiach nadal budzi poważne zaniepokojenie, ponieważ narasta przemoc wobec chrześcijan, a liczba zniszczonych kościołów i budynków chrześcijańskich, liczona już w setkach, wciąż rośnie. Kardynał Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, opublikował 9 lipca krótką notę, w której wyjaśnił, że sytuacja wywołuje „niepokój u wszystkich i cierpienie mieszkańców tego obszaru” oraz zapewnił, że episkopat Indii jest w łączności z lokalną diecezją Imphal i stara się znaleźć sposoby pomocy.

Lokalne źródła obwiniają hinduską nacjonalistyczną partię Bharatiya Janata Party (BJP) o podsycanie przemocy, co 13 lipca zostało niejako potwierdzone przez rezygnację wiceprzewodniczącego partii w Mizoram, stanie sąsiadującym z Manipurem, w proteście przeciwko przemocy. W liście rezygnacyjnym R. Vanramchhuanga stwierdził, że chociaż rebelianci spalili już 357 kościołów i budynków należących do różnych chrześcijańskich grup wyznaniowych, przywódcy lokalnych i centralnych rządów BJP nie potępili jeszcze tych działań. – Dlatego uważam, że masowe niszczenie kościołów chrześcijańskich w Manipurze było wspierane przez władze stanowe i centralne – stwierdził polityk.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) monitoruje rozwój sytuacji w Manipurze. Od wiosny otrzymujemy niepokojące informacje z lokalnych źródeł - to, co zaczęło się jako próba zarejestrowania grupy Meitei na liście Plemion Zarejestrowanych (Scheduled Tribal), szybko przerodziło się w ataki na chrześcijańskie plemiona Kuki i Naga. Gwałtowne ataki bojówek ludu Meitei doprowadziły do spalenia całych wiosek, śmierci ponad 100 niewinnych cywilów Kuki oraz zniszczenia kościołów katolickich i protestanckich, w tym należących do chrześcijan Meitei. Obecnie wszystkie te wydarzenia można określić jako otwarte prześladowania wyznawców Chrystusa.

Dwa przykłady zniszczenia mienia kościelnego, które dotarły do PKWP, jasno pokazują metodologię i intencje napastników.

Indie – Manipur. Wzrasta przemoc wobec chrześcijanZdj. ACN International / Zgliszcza w zaatakowanej parafii św. Pawła; 3-4.05.2023.

Parafia św. Pawła

Raportu diecezji Imphal szczegółowo opisuje atak aktywistów Meitei na parafię św. Pawła w Sangaiprou i znajdujące się na jej terenie Centrum Formacji Duchowej, które służy ludziom z różnych społeczności etnicznych. Zdarzenie miało miejsce 3 i 4 maja br.

„Około godziny 20:30 pojawił się tłum, który zaczął demolować i niszczyć kościół oraz znajdujące się w nim mienie. Wybite zostały szyby w oknach, zniszczone drzwi oraz wnętrze kościoła: figury, krucyfiksy, nagłośnienie, instrumenty muzyczne i wszystko inne, co znajdowało się w świątyni, a ołtarz podpalono” – czytamy w dokumencie.

Zatrzymano 46 mieszkańców parafii i poproszono ich o okazanie dowodu tożsamości, aby upewnić się, że nie ma wśród nich Kuki. „Po zweryfikowaniu ich tożsamości napastnicy podpalili parafialny motocykl i odjechali. Pożar w kościele został ugaszony”. Miejscowi chrześcijanie wierzyli, że uniknęli najgorszego, ale grupa napastników powróciła tego samego dnia jeszcze dwukrotnie, za każdym razem prosząc o dowód tożsamości, aby upewnić się, że wśród parafian nie ma Kuki.

4 maja tłum pojawił się ponownie. „Mieszkańcy zostali poproszeni o wylegitymowanie się. Po kilkukrotnej weryfikacji napastnicy odeszli, nie znajdując żadnej z osób, których najwyraźniej szukali. Jednak około godziny 14:00 weszli do kościoła, zebrali wszystkie ławki i kosztowności razem, i podpalili przy pomocy zabranych wcześniej z kuchni butli gazowych. Zdewastowali, splądrowali i spalili zarówno kościół, jak i budynek Centrum Formacji Duchowej”, powodując niemal całkowite zniszczenie mienia, nie oszczędzając nawet żywego inwentarza. Według raportu „przez cały ten czas nie zapewniono żadnej ochrony”, pomimo wielokrotnych prób skontaktowania się z policją za pośrednictwem numerów alarmowych.

Indie – Manipur. Wzrasta przemoc wobec chrześcijanZdj. ACN International / Zgliszcza w zaatakowanej parafii Najświętszego Odkupiciela; 3-4.05.2023.

Parafia Najświętszego Odkupiciela

Zniszczenie mienia kościelnego w parafii Świętego Odkupiciela w Canchipur jest kolejnym przykładem tego, jak siły bezpieczeństwa nie wywiązały się ze swojego obowiązku ochrony niewinnych podczas protestów w Manipurze.

3 maja br. około godziny 20:30 „grupa niezidentyfikowanych osób, uzbrojonych w żelazne pręty i kije, weszła na teren parafii i siłą sforsowała bramę. Było tam trzech lub czterech funkcjonariuszy policji, ale nie byli oni w stanie kontrolować tłumu. Po zdemolowaniu drzwi, okien i mienia wewnątrz kościoła, napastnicy podpalili go” – czytamy w raporcie przesłanym do PKWP. Podobnie jak w przypadku parafii św. Pawła, choć wydawało się, że najgorsze już minęło, koszmar wkrótce powrócił. „O 22:00 po raz kolejny pojawił się tłum, który włamał się na plebanię parafii i zdewastował ją. Wszystkie cenne przedmioty, takie jak komputery i urządzenia elektroniczne, gotówka, butle gazowe itp. zostały splądrowane, podobnie jak prywatne pokoje księży i pracowników, które dodatkowo zdewastowano”.

Napastnicy wracali jeszcze dwukrotnie przed wschodem słońca następnego ranka, grożąc pracownikom parafialnym, wybijając okna i plądrując audytorium i sale lekcyjne, a następnie podpalając dom dla ubogich studentów. Weszli również do klasztoru Bethany i splądrowali wszystkie wartościowe przedmioty, w tym komputery i gotówkę.

PKWP nadal uważnie monitoruje sytuację i jest w kontakcie z lokalnymi władzami kościelnymi, aby znaleźć najlepszy i najszybszy sposób na zapewnienie pomocy doraźnej w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb i złagodzenia cierpienia ludzi.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW