Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Historyczna podróż Franciszka do Mongolii

Malutka chrześcijańska wspólnota z wielkim entuzjazmem oczekuje pierwszej papieskiej wizyty w ich kraju.

Zdj. ACN International / Graffiti witające papieża Franciszka obok katedry śś. Piotra i Pawła w Ułan Bator

Papież Franciszek udaje się w historyczną podróż apostolską do Mongolii, gdzie będzie przebywał od 1 do 4 września. Ojciec Święty odwiedzi bardzo małą, ale wciąż rozrastającą się wspólnotę katolicką, a także spotka się z innymi przywódcami religijnymi. Chrześcijanie w Mongolii nie stanowią nawet 2% całej ponad 3-milionowej populacji – jest ich około 62 tys., z czego katolików, wg watykańskich danych, jest mniej niż 1500 osób. Około 58% mieszkańców wyznaje buddyzm, a 5% to muzułmanie. Franciszek po raz kolejny udaje się więc „na peryferie”, a malutka chrześcijańska wspólnota z wielkim entuzjazmem oczekuje pierwszej papieskiej wizyty w ich kraju.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że zobaczę papieża w mojej ojczyźnie i wierzę, że jego wizyta przyniesie nadzieję i entuzjazm naszemu Kościołowi, ale także ludziom, którzy nie są chrześcijanami. Mongolia jest krajem zdominowanym przez buddyzm, więc wizyta papieża może również pomóc naszemu dialogowi międzyreligijnemu, aby był bardziej przyjazny i owocny. Papież spotka się z mongolskimi mnichami buddyjskimi, a także z innymi przywódcami religijnymi, więc będzie to bardzo pomocne dla naszej wspólnoty i dialogu – podkreśla Cecilia Munkhzul Zoljargal, szefowa mediów i komunikacji w Prefekturze Apostolskiej w Ułan Bator.

Zdj. ACN International / Cecilia Munkhzul Zoljargal obok katedry śś. Piotra i Pawła w Ułan Bator

W przeciwieństwie do swoich sąsiadów Chińczyków, mieszkańcy Mongolii cieszą się powszechną wolnością wyznania. Jednak wyzwania związane z szybkimi zmianami gospodarczymi i społecznymi sprawiły, że niektóre lokalne władze nieufnie podchodzą do religii, stąd znaczenie tej wizyty w kontekście dialogu międzyreligijnego. – Myślę, że wizyta papieża jest ważna dla całego regionu. Strategicznie położona między Rosją a Chinami, Mongolia jest terytorium neutralnym. Buddyści w Mongolii są pokojowo nastawieni i otwarci na dialog z Watykanem, a mongolski rząd kieruje się zasadami socjaldemokracji, co nie stwarza żadnych przeszkód. Kraj ten ma potencjał, aby stać się ważnym partnerem Stolicy Apostolskiej we wschodniej i środkowej Azji oraz przykładem dla innych krajów azjatyckich – mówi Maria Lozano, dyrektor międzynarodowego biura prasowego PKWP. Zauważa również, że papieska wizyta wpisuje się na listę podróży Franciszka o ważnym kontekście międzywyznaniowym, podobnie jak te do Iraku, Kazachstanu czy Bahrajnu. – To niezwykłe, że papież nie waha się pokonać tysięcy kilometrów, aby okazać braterstwo i nawiązać dialog z innymi religiami świata – podkreśla Lozano, która wraz z Peterem Humeniukiem, szefem działu projektów PKWP w Azji Środkowej, będzie towarzyszyć papieskiej wizycie w Mongolii.

– Mongolscy katolicy potrzebują wizyty papieża, aby być widoczni i uzyskać międzynarodowe wsparcie, ponieważ przez wiele lat nikt nawet nie myślał o ich istnieniu. Misjonarze zaczynali od zera w dzikim stepie, zupełnie sami i włożyli wiele wysiłku, aby zbudować wspólnotę katolickich Mongołów, która zasługuje na uwagę – mówi Peter Humeniuk. – W ostatnich tygodniach byliśmy w kontakcie z kard. Giorgio Marengo, prefektem apostolskim Ułan Bator, aby omówić sposoby, jakimi możemy pogłębić wsparcie dla Kościoła katolickiego w tym kraju w perspektywie krótkoterminowej.

Humeniuk zaznacza, że papieska podróż apostolska do Mongolii jest również zachętą i znakiem sympatii dla Konferencji Episkopatu Azji Środkowej, która zrzesza katolików ze wszystkich krajów byłego Związku Radzieckiego w tym regionie: Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu. – Są to Kościoły mniejszościowe, a papież podąża za motywem przewodnim nadawania znaczenia mniejszościom, które w swojej małości również dają życie i światło Kościołowi powszechnemu – dodaje Humeniuk.

Zdj. ACN International / Kardynał Giorgio Marengo (prefekt apostolski w Ułan Bator) z Peterem Humeniukiem (szefem działu projektów PKWP w Azji Środkowej) w kaplicy prefektury

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) w przeszłości wspierało małe projekty w Mongolii, m.in. zapewniało stypendia mszalne dla księży, generalny remont katedry św. Piotra i Pawła w stolicy Ułan Bator czy zakup nowego samochodu dla jednego ze zgromadzeń pracujących w tym kraju. Organizacja charytatywna wspiera obecnie lokalny Kościół w przygotowaniach do zbliżającej się historycznej wizyty papieża Franciszka. – Tak jak Ojciec Święty chce iść na peryferie, również nasze stowarzyszenie chce służyć niewielkim wspólnotom chrześcijan. Poświęcenie uwagi naszym braciom i siostrom w tych krajach, gdzie są oni małą trzódką, jest jednym z priorytetów mojej sekcji – podkreśla Peter Humeniuk.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW