Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Historie wyciągające ze strefy komfortu

Od Chorwacji po Australię; politycy, biskupi i wierni świeccy - tysiące osób okazało solidarność z prześladowanymi chrześcijanami podczas #RedWeek 2023

Zdj. Mojmir Malovecky - Clovek a Viera / ACN / Pałac Prezydencki w Bratysławie podświetlony na czerwono w Czerwoną Środę 22.11.2023

Uczestnicy tegorocznych wydarzeń #RedWeek (Czerwonego Tygodnia) organizowanych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) na całym świecie oprócz wspólnej modlitwy mieli okazję wysłuchać świadectw biskupów z Nigerii, Pakistanu i Bliskiego Wschodu, a także świadectw życia misjonarzy oraz ofiar współczesnych prześladowań za wiarę.

Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, przemawiając w parlamencie, określił Red Week jako „ważny moment, aby zademonstrować naszą solidarność z chrześcijanami i wszystkimi prześladowanymi na całym świecie z powodu ich religii lub przekonań”. Dodał: „Cieszę się, że dziś podświetlimy na czerwono w geście wsparcia budynki Biura Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju w Wielkiej Brytanii”. Do inicjatywy przyłączyły się również Włochy. W Rzymie podświetlono na czerwono kilka budynków rządowych, w tym Senat, Izbę Deputowanych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podobnie jak kilka ambasad przy Stolicy Apostolskiej.

W #RedWeek włączyły się również władze innych państw, w tym kilka, w których nie ma krajowych biur PKWP. Rząd Węgier zorganizował konferencję na temat prześladowań religijnych, na którą zaprosił biskupa Wilfreda Anagbe z Makurdi. Z bolesną dokładnością opisał on cierpienie ponad dwóch milionów chrześcijan w Nigerii, którzy zostali wewnętrznie przesiedleni z powodu niepokojów w kraju. 29 listopada wydarzeniem Red Wednesday (Czerwonej Środy) w Pradze rząd Republiki Czeskiej rozpoczął swoje przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Wolności Religijnej i Wyznania (IRFBA). Z kolei parlament chorwacki był gospodarzem konferencji poświęconej rosnącej liczbie przestępstw z nienawiści na tle religijnym, do których dochodzi na Zachodzie – zaprezentowano podczas niej Raport PKWP „Wolność Religijna na świecie” (RFR) oraz podświetlono na czerwono kilka budynków rządowych i kościołów. Promocja raportu RFR miała miejsce także w Portugalii, gdzie zorganizowano sesje z biskupami Setúbal, Porto, Bragi i Évory w ich diecezjach.

Zdj. ACN International / Modlitwa w St. Quintin/Mainz z udziałem arcybiskupa Sebastiana Shaw z Lahore w Pakistanie, 22.11.2023

Świadectwa cierpiących chrześcijan

Niemcy podtrzymały swoją tradycję celebrowania #RedWeek, zapraszając prelegentów z krajów, w których chrześcijanie cierpią z powodu różnych trudności. W tym roku arcybiskup Sebastian Shaw z Lahore w Pakistanie mówił zgromadzonym o korzyściach płynących z dialogu międzyreligijnego, który prowadzi w swoim kraju, ale także potępił kwestie, które wciąż nękają mniejszości religijne, takie jak obecność nienawistnych materiałów w krajowym programie edukacyjnym i podręcznikach, co sprzyja wrogości i nietolerancji. „Wciąż wzywamy rząd do wyeliminowania takich treści i ponownego rozważenia stosowania przepisów o bluźnierstwie. Stronniczy program nauczania utrwala nienawiść do mniejszości religijnych, prowadząc do alienacji i kompleksu niższości” – mówił arcybiskup. Przypomniał także o losie wielu nieletnich dziewcząt i kobiet ze środowisk chrześcijańskich i hinduistycznych, które często doświadczają uprowadzeń, przymusowego małżeństwa i przymusowej konwersji na islam.

Z kolei biskup Magar Ashkarian z Ortodoksyjnego Kościoła Ormiańskiego w Syrii mówił o straszliwym cierpieniu, jakiego doświadcza jego kraj z powodu 12 lat wojny, wyniszczającego kryzysu finansowego, a ostatnio niszczycielskiego trzęsienia ziemi. Poprosił Zachód, aby „zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zaprzestać nakładania sankcji i utrudnień na Syrię, które są jedynie diaboliczne i odczłowieczające, i nie służą żadnemu innemu celowi niż uprzykrzanie ludziom życia”.

Zdj. ACN International / Modlitwa ekumeniczna w katedrze Trójcy Świętej w Dreźnie z udziałem biskupa Heinricha Timmereversa (Drezno), luterańskiego biskupa Tobiasa Bilza i ormiańsko-prawosławnego biskupa Magara Ashkariana z Aleppo w Syrii.

„Aby nasi bracia nie czuli się samotni”

W Ameryce Łacińskiej krajowe biuro PKWP w Kolumbii zorganizowało konferencje misjonarzy pracujących w tym kraju. Pochodząca z Wenezueli siostra Mercy Mendoza powiedziała, że „jako misjonarze jesteśmy wysyłani do miejsc konfliktów, przemocy, skrajnego ubóstwa, opuszczonych przez państwo. Oddajemy się całkowicie, aby ci ludzie mogli poznać Boga, który jest blisko, Boga, który jest obecny pośród bólu. Oddajemy nasze dusze, nasze życie i nasze serca, tak jak Jezus, aby ci nasi bracia i siostry mogli poczuć, że nie są sami”.

W Australii po raz kolejny odbyła się Noc Świadków. W katedrze w Melbourne obecny był arcybiskup Peter Comensoli, który na zakończenie czuwania powiedział, że „w kraju, który celebruje wolność i godność każdej osoby ludzkiej stworzonej na obraz Boga, ważne jest, abyśmy poświęcili czas na modlitwę i refleksję nad trudną sytuacją tak wielu prześladowanych i uciskanych chrześcijan na całym świecie. Noc Świadków jest wspaniałą okazją do spotkania się na modlitwie i wysłuchania z pierwszej ręki historii współczesnych męczenników, którzy zostali uciszeni za odważne dzielenie się Słowem Bożym. Są to nasi bracia i siostry w Chrystusie, których historie wyciągają nas z naszej strefy komfortu i we wszystkim dają świadectwo siły i miłości w Panu”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW