Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

HAITI: Dramatyczna sytuacja po trzęsieniu ziemi w diecezji Les Cayes

„Statystyki są alarmujące, ale nie są one niczym więcej niż jedynie wskazaniem na cierpienia znoszone przez ludzi”

Haiti - trzęsienie ziemiZdj. ACN International, diec. Jeremi / Szkoła, ośrodek zdrowia i kościół w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Latiboliere, w diecezji Jeremie, Haiti, poważnie uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi 14.08.2021 r.

W rozmowie telefonicznej z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) kardynał Chibly Langlois, biskup diecezji Les Cayes, opisał straszną sytuację, w jakiej znaleźli się jego rodacy na Haiti: „Do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych namiotów. Ludzie śpią na ziemi. Nie ma wody, prądu, jedzenia, ubrań”.

Wielu ludzi przeżywa traumę, a niektórzy nadal nie wiedzą, co stało się z członkami ich rodzin. Wstrząsy wtórne nadal trwają. Jeśli chodzi o szkody materialne, to stopniowo ujawnia się pełny obraz zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi. PKWP otrzymało tylko częściowy raport z Haiti, ponieważ nie udało się jeszcze zebrać informacji o wszystkich parafiach w diecezji Les Cayes. Do tej pory odnotowano tam 682 ofiary śmiertelne, 2175 osób rannych i prawie 11 500 uszkodzonych domów. Ponadto zniszczonych zostało 135 kościołów, a 111 w mniejszym lub większym stopniu uszkodzonych.

„Dziękuję wam za troskę o naszą diecezję. Jestem poruszony waszą bliskością, zwłaszcza w tym trudnym czasie po trzęsieniu ziemi” - powiedział PKWP kard. Langlois, dodając: „Cudem uszliśmy bez szwanku, ale wiele osób straciło życie, wśród nich ks. Jacques Percy, emerytowany kapłan, który przebywał w domu biskupim. Dziękuję, że pamiętacie o nim w swoich modlitwach”.

„Statystyki są alarmujące, ale nie są one niczym więcej niż jedynie wskazaniem na cierpienia znoszone przez ludzi” - ocenia Rafael D'Aqui, szef biura ds. Ameryki Łacińskiej odpowiedzialny za Haiti. „Uważnie śledzimy wydarzenia na miejscu, ale jest to skomplikowane, ponieważ utrudniona jest komunikacja telefoniczna, a infrastruktura w diecezjach dotkniętych kataklizmem, które znajdują się w dużej odległości od stolicy, jest uszkodzona”.

„Dom biskupa zawalił się i wszystko jest kompletnie zrujnowane. Nie trzeba dodawać, że jedną z najpilniejszych potrzeb, w której PKWP chciałoby pomóc, jest zapewnienie diecezji nowej siedziby i wyposażenie jej tak, aby mogła koordynować pomoc i zaspokajać potrzeby ludzi w tym bardzo trudnym czasie. Trzeba też zapewnić biskupowi i jego najbliższym współpracownikom dach nad głową, bo stracili wszystko. Mieliśmy wielkie trudności ze skontaktowaniem się z kardynałem, ponieważ nie ma on nawet swojego telefonu komórkowego” - relacjonuje Rafael D'Aqui.

Według źródeł PKWP wciąż dochodzi do ataków na ciężarówki jadące ze stolicy Port-au-Prince do Les Cayes. Jednakże przynajmniej droga z Les Cayes do Jeremie jest już otwarta, co jest niezwykle ważne dla diecezji Jeremie - również bardzo dotkniętej trzęsieniem ziemi - ponieważ jest to jedyna droga dojazdowa do miasta.

Haiti - trzęsienie ziemiZdj. ACN International, diec. Jeremi / Szkoła, ośrodek zdrowia i kościół w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Latiboliere, w diecezji Jeremie, Haiti, poważnie uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi 14.08.2021 r.

Na podstawie informacji otrzymanych z diecezji Jeremie, PKWP obliczyło, że w sumie poważnie uszkodzonych zostało dwadzieścia sześć kościołów - lub prawie połowa kościołów w diecezji (44,8%) - w tym katedra Saint Louis, a co najmniej jedenaście z tych kościołów całkowicie się zawaliło. Kolejne jedenaście kościołów pozostaje w ruinie od 2016 r., kiedy zniszczył je huragan Matthew. W sumie uszkodzonych jest trzydzieści siedem z pięćdziesięciu ośmiu kościołów w diecezji (63,7%), a poważnych szkód doznały trzydzieści dwie plebanie lub domy parafialne (69,5%). Listę uszkodzonych budynków w diecezji zamyka dwadzieścia pięć szkół parafialnych i jedenaście parafialnych ośrodków zdrowia.

Biskup Joseph Gontrand Decoste z diecezji Jeremie przekazał dobroczyńcom ACN „najgłębszą wdzięczność za duchową bliskość, praktyczną solidarność, moralne i duchowe wsparcie oraz wszelką pomoc, jakiej udzieliliście diecezji, aby pomóc jej uporać się z tą katastrofalną sytuacją, tak pełną udręki i cierpienia”.

Pierwszy projekt pomocy humanitarnej PKWP obejmuje pomoc czterdziestu pięciu rodzinom w diecezji Jeremie. „Sytuacja jest wręcz beznadziejna. Ludzie są zbyt przestraszeni, by wrócić do swoich domów. Musimy zapewnić tym ludziom żywność, ubrania, wodę, lekarstwa i tymczasowe schronienie. To jest w tej chwili najważniejsze” - powiedział ojciec Jean-Jacques Saint-Louis, prowincjał Ojców Misjonarzy Montforianów na Haiti. Trzech braci, pracujących w trzech parafiach na terenach dotkniętych kataklizmem, które do tej pory nie mają żadnych struktur, wytypowało najbardziej potrzebujące rodziny.

„Liczę na wasze modlitwy i wsparcie, które pomogą nam w tych chwilach wielkiej udręki. W tym trudnym dla naszego kraju czasie, modlitwa powinna zajmować szczególne miejsce. Dziękuję, że towarzyszycie Haiti swoimi modlitwami” - podsumował o. Jean-Jacques Saint-Louis.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW