Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Koptyjski patriarcha odwołuje publiczne audiencje z obawy przed przemocą

Koptyjski patryjarcha Tawadros II, odwołał po raz trzeci tygodniowe publiczne spotkanie modlitewne i katechezy, które prowadził w każdą środę po południu w koptyjskiej katedrze w Kairze.

W ogłoszeniu odwołania spotkań Główny Sekretarz Rady Kościołów w Egipcie (Council of Churches in Egypt) ojciec Bishoy Helmy usprawiedliwił zawieszenie spotkań Patryjarchy w związku z trudną sytuacją, z jaką kraj się zmaga. Dotyczy ona obalenia rządów prezydenta Mursi'ego i rozpoczęcia procesu tworzenia nowego rządu pod ochroną wojska.

„Od 30 czerwca"- wyjaśnia agencji prasowej koptyjski biskup katolicki diecezji Minya Botros Fahim Awad Hanna „patriarcha Tawadros unika publicznych spotkań z wiernymi nie dlatego, że boi się o własne życie, ale ponieważ nie chce, aby przychodzący na publiczną modlitwę wierni nie stali się ofiarami jakiś głupców, którzy rzucą w nich kilka ładunków wybuchowych. Obecnie istnieją takie osoby, które przypisują chrześcijanom odpowiedzialność za powstanie 30 czerwca".

Według źródeł egipskich obecny minister spraw wewnętrznych otrzymał rozkaz zwiększenia ochrony patryjarchy Tawadrosa i naczelnego imana Al-Azhar Ahmed al. Tayyeb. Zarówno partyjarcha jak i imam pojawili się 3 lipca przy generale Abdel Fattah al-Sisi, kiedy to naczelny wódz wojska egipskiego przedstawił plan obalenia islamistycznego prezydenta Mursi'ego.

W wyniku starć pomiędzy chrześcijanami a zwolennikami Bractwa Muzułmańskiego i Salafitami, które nastąpiły po aresztowaniu zdymisjonowanego prezydenta, zginęło 6 Koptów. Rząd tymczasowy ogłosił we wtorek 16 lipca bieżącego roku, że 3 z pośród 33 ministrów w rządzie stanowią Koptowie. Są to: minister środowiska Laila Rashed Iskandar, minister ds. turystyki Fakhry Abdel Nour i minister ds. rozwoju nauki Ramsi George.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Coptic World

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW