Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Akt „przeciwko społeczności chrześcijańskiej, która wiele wycierpiała”

Patriarcha Sako opuszcza Bagdad w odpowiedzi na decyzje irackiego prezydenta.

Patriarcha Sako opuszcza Bagdad w odpowiedzi na decyzje irackiego prezydenta

Kardynał Louis Raphael Sako, patriarcha i przywódca Kościoła Chaldejskiego, publicznie ogłosił swoją decyzję o „opuszczeniu siedziby patriarchalnej w Bagdadzie i udaniu się z miejsca, w którym obecnie przebywam w Stambule, na misję do jednego z klasztorów w irackim Kurdystanie”.

Komunikat został wydany w oświadczeniu przesłanym do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) i opublikowanym w sobotę 15 lipca br. w języku arabskim na oficjalnej stronie Patriarchatu Chaldejskiego (zobacz tutaj >>)

Kardynał daje tym samym odpowiedź na „wszystkie fatalne wydarzenia” oraz „celową i upokarzającą kampanię” przeciwko niemu w ostatnich dniach, a także na „decyzję prezydenta republiki o odebraniu mi dekretu republikańskiego, co jest bezprecedensowe w historii Iraku” – czytamy w oświadczeniu kard. Sako.

Obecny prezydent Iraku zdecydował się uchylić dekret republikański ustanowiony przez swojego poprzednika Jalala Talabaniego. Dekret ten uznawał JE Kardynała Louisa Raphaela Sako za patriarchę i przywódcę Kościoła Chaldejskiego. Prezydent uzasadnił swoje działanie tym, że dekret ten nie ma podstaw konstytucyjnych ani prawnych.

Decyzja kard. Sako o opuszczeniu Bagdadu została również podyktowana „brakiem jakiegokolwiek działania powstrzymującego wobec przestępców” i „milczeniem rządu”, jak stwierdzono w oświadczeniu.

Patriarcha Louis Raphael Sako określił również decyzję prezydenta jako akt „przeciwko społeczności chrześcijańskiej, która wiele wycierpiała”. 10 lipca kardynał napisał już list otwarty do prezydenta Rashida, opisując jego decyzję jako bezprecedensowe „zagrożenie” dla społeczności chrześcijańskiej w Iraku. Ostrzegł również, że jeśli prezydent nie wycofa swojej decyzji, wniesie przeciwko niej sprawę sądową.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW