Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

500 tys. euro na pomoc Libańczykom

500 tys. euro, które Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrało w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zostało przekazane na dożywianie Libańczyków i ciepłe ubrania dla dzieci. 6 grudnia do Bejrutu poleci piąty transport z pomocą humanitarną.

Liban - konferencja

13 listopada Kościół w Polsce obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Działania humanitarne, jakie prowadzi polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ponownie wsparła Konferencja Episkopatu Polski. W parafiach odbywały się modlitwy o pokój w intencji Bliskiego Wschodu, a także zbiórka środków na Liban, bo to ten kraj PKWP postanowiło wesprzeć w tym roku.

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło poinformował, że 500 tys. euro, pierwsze środki z przeprowadzonej zbiórki, zostały przekazane Libanowi. „Trafią na zakup ciepłej odzieży dla 40 tys. dzieci z rodzin, które ucierpiały podczas wybuchu w Bejrucie” – przekazał. W trakcie konferencji prasowej ks. prof. Cisło zwrócił uwagę, że dziś przeciętna pensja w sektorze publicznym w Kraju Cedrów wynosi 40 dolarów. Koszty życia są znacznie wyższe. Mówił o nich Abdo El Haddad z Fundacji ICARE. Za pośrednictwem tej organizacji, działającej przy Kościele Grecko-Melchickim, PKWP przekazuje wsparcie na Bliski Wschód. „Ceny wszystkiego średnio wzrosły 15-krotnie” – podkreślał Abdo El Haddad.

80 proc. Libańczyków żyje poniżej poziomu ubóstwa. Środki, które kiedyś pozwalały zrobić normalne zakupy, dziś „wystarczą ludziom na 3 czy 6 jajek” – dodał prezes Fundacji ICARE. „Nie mieliśmy tak trudnych warunków do życia od początku XIX wieku” – wskazał. Abdo El Haddad wyjaśnił, że największymi ofiarami kryzysu w Libanie są dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły, nie mają opieki zdrowotnej i jedzenia. „Mieszkańcy Libanu liczą na Polaków, bardzo angażujących się w pomoc” – mówił.

Liban otrzymuje wsparcie od Polaków od początku kryzysu. W grudniu ubiegłego roku – dzięki środkom z rezerwy premiera – PKWP przekazało na Bliski Wschód paczki żywnościowe dla 5 tys. rodzin. „Jedna taka paczka wystarczy 5-osobowej rodzinie na 3 tygodnie” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. Zapowiedział, że 6 grudnia, na św. Mikołaja, do Bejrutu wyleci kolejny transport z pomocą humanitarną. „Samolot zawiezie rzeczy, które otrzymaliśmy od polskich firm. To piąty transport ze wsparciem dla Libanu” – wyjaśnił dyrektor sekcji polskiej PKWP. Przypomniał, że przekazanie pomocy umożliwia życzliwość wojska i ministra obrony narodowej.

Liban otrzymuje z Polski m.in. mleko w proszku, przekazane przez polską kolej, a także leki od Polfy Tarchomin. „Dostaliśmy 1,5 tony lekarstw, które można przechowywać bez lodówki” – mówił ks. prof. Cisło. Przypomniał, że w Bejrucie dostęp do prądu mieszkańcy mają od jednej do dwóch godzin. Stąd nie ma możliwości właściwego przechowywania wielu lekarstw. „Dziękujemy też firmie chemicznej PGD Polska, bo w obozach dla uchodźców, gdzie często nie ma dostępu do wody albo jest on ograniczony, musimy zwracać uwagę na higienę” – wyjaśnił dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Cały czas trwa kampania SMS. Liban można wesprzeć poprzez wysłanie wiadomości o treści RATUJE na nr 72405. Z tych środków chcemy m.in. zapewnić edukację dzieciom.


Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW