Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

W marcu 2012 r. zwróciły się do Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie siostry ze zgromadzenia Sióstr Salezjanek z Gumbo, z Sudanu Południowego, z prośbą o wsparcie projektu STUDNIA DLA WIOSKI GUMBO.

Realizację projektu rozpoczęły już w kwietniu, przygotowując się do wykonania odwiertu studni, by pomóc ludziom z wioski. Koszty związane z odwiertem wynosiły 40 248,00 USD., były wysokie, ale dlatego, że wszystko w Południowym Sudanie jest importowane i bardzo drogie.Dzięki Państwa hojności udało nam się zrealizować ten projekt.

Celem projektu było zapewnienie mieszkańcom wioski dostępu do wody. Odwiert został zlokalizowany na terenie klasztoru, ale rury zostały poprowadzone do dwóch punktów wsi, by woda była dostępna dla większej liczby. Ułatwiony dostęp do wody jest ogromną pomocą dla rodzin rolniczych, zapewniających wiosce częściowe zaopatrzenie w żywność.

Ówczesną sytuację społeczno-gospodarczą Sudanu Południowego charakteryzowały napięcia polityczne, powszechna niepewność, skrajne ubóstwo, głód i bardzo złe warunki higeniczno-sanitarne. Ciągłe przyjazdy powracających z północy, ciążyły głównie na kilku istniejących strukturach. Sprzyjało to rozwojowi epidemii i mnożyło trudności w zakresie wyżywienia oraz świadczenia usług sanitarnych i szkolnictwa. Nadzieją dla mieszkańców Południowego Sudanu była tylko poprawa warunków ich życia. Wtedy około połowa z nich żyła na skraju ubóstwa.

Ludzie w Gumbo byli biedni, cierpieli na brak artykułów niezbędnych do życia, takich jak jedzenie czy woda. Musieli chodzić kilometr lub dwa, żeby zdobyć wodę niezbędną do picia i użytku domowego. Gumbo jest dużą wioską, która była zaopatrywana w wodę jedynie przez dwie studnie. Większość ludzi mieszkała daleko od źródeł wody. Siostry Salezjanki chciały choć częściowo rozwiązać ten problem poprzez wykopanie studni i zaopatrzenie okolicznych ludzi w wodę.

Siostry Salezjanki pracują w Południowym Sudanie od listopada 2006 roku. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie rozwoju parafii poprzez zakładanie szkół podstawowych i średnich, szkolenia nauczycieli, otwarcie Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Młodzieży i przychodni. Praca ta przynosi rozwój nie tylko Gumbo, ale całemu Południowemu Sudanowi. Największe wyzwanie dla Sióstr stanowi udzielanie schronienia, przekazywanie żywności, edukacji setkom tysiący dorosłych i dzieci powracających z Sudanu, z północy i równoczesne wspieranie tych, którzy już mieszkają na Południu. Siostry Salezjanki chciały być z mieszkańcami Południowego Sudanu przy stawianiu pierwszych trudnych kroków na drodze do rozwoju.

Siostry Salezjanki z Gumbo, są współsiostrami Sióstr prowadzących obóz dla uchodźców w Chartumie, który wspieraliśmy przez wiele lat. Obecnie Siostry Salezjanki z Gumbo wciąż opiekują się tymi uchodźcami, którym udało się wrócić do ziemi ojców.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW