Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie!

60,5% mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40% to katolicy, a 20,7% stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy).

32,9% to wyznawcy religii plemiennych, 6,2% wyznaje islam. Dodatkowo jest jeszcze 0,5% ateistów i 0,01% Świadkowie Jehowy.

To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna, kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej (ok.1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.

Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczują nie tylko mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.



Sudan Południowy odłączył się terytorialnie od Sudanu w 2011 r. Prezydentem został wtedy Salva Kiir z plemienia Dinka, który do teraz sprawuje tę funkcję. Wewnętrzny konflikt w państwie przybrał na sile w 2013 roku, kiedy miał miejsce nieudany zamach stanu przeprowadzony przez politycznego rywala Salva Kiira - wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Neurów. Wojna domowa o głównie podłożu etnicznym i plemiennym zabrała ze sobą dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. W jej wyniku 4 mln mieszkańców musiało opuścić swoje domy, a kraj pogrążył się w kryzysie. 31 maja 2018 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła projekt rezolucji przedłużającej wcześniejsze sankcje względem Sudanu Południowego. Dodatkowo zagrożono wprowadzeniem embarga na dostawy broni do tego państwa. W tej sytuacji w czerwcu obie strony konfliktu rozpoczęły rozmowy pokojowe. Dokładnie 30 czerwca 2018 roku ogłoszono zawieszenie broni. Następnie 6 lipca w Chartumie podpisano rozejm, na mocy którego skonfliktowane wojska rządowe i rebelianckie zostały wycofane z obszarów miejskich. Rozejm został jednak szybko zerwany. Do podpisania porozumienia pokojowego ostatecznie doszło we wrześniu.

Konflikt wewnętrzny w Sudanie Południowym, który zakończył się teoretycznie 12 września 2018 r. nie tylko pociągnął za sobą wiele ofiar, ale również odbił się na psychice dzieci. Większość byłych bojowników ma obecnie od piętnastu do dziewiętnastu lat. Jedną trzecią tej grupy stanowią dziewczynki. Większość z nich nie zaciągnęła się dobrowolnie, ale została uprowadzona w drodze do szkoły lub pracy i przymusowo wcielona do grup paramilitarnych. Wiele dzieci przyznaje że brało bezpośredni udział w walkach. U około 35% zdiagnozowano zespół stresu pourazowego. Poważną chorobą bardzo często dotykającą dzieci-żołnierzy jest też depresja. W kwietniu 2019 r. papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. - Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko - mówił Franciszek i dodał "z serca pragnę, aby zakończyły się działania wojenne i by rozejm był szanowany".

W Sudanie Południowym mieszka ok. 12 mln ludzi. Szacuje się, że dziś ponad 3,5 miliona pozbawionych jest dachu nad głową, dodatkowo 2 miliony błąka się po bezdrożach, ukrywając się przed pewną śmiercią, a 1,5 miliona już opuściło kraj. W samej Ugandzie Sudańczyków jest ponad milion. Dziennie dociera ich ponad dwa tysiące. UNICEF informuje, że w Sudanie Południowym niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. W Sudanie Południowym jest jedna metropolia, w której skład wchodzi 1 archidiecezja (Dżuba) z 6 diecezjami.



Życiorys STEPHENA NYODHO, BISKUPA diecezji Malakal, SUDAN POŁUDNIOWY

Urodził się 1 stycznia 1973 r. w mieście Malakal w Sudanie Południowym. Został ochrzczony jako osoba dorosła 20 maja 1990 r. Sakrament Bierzmowania otrzymał w dniu 27 maja 1990 r. Ma czterech braci i pięć sióstr. Uczęszczał do szkół w Adong (obecnie Bialet County 1980–1985) i Thawrat w Malakal (1986–1990). W latach 1990-1997 podjął naukę w gimnazjum św. Karola Lwangi i Towarzyszy i szkole średniej. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa w Malakal. W 1997 r. został wysłany na kurs formacji duchowej w Szambacie (Chartum Płn.). W latach 1998–2000 studiował filozofię w instytucie św. Pawła w Kobar (Chartum), uzyskując dyplom magistra filozofii. Również w tym samym instytucie w latach 2000-2004 odbył specjalistyczne studia z teologii zakończone licencjatem. Świecenia w stopniu prezbiteratu przyjął z rąk zmarłego już bpa Wincentego Mojwoka, ówczesnego biskupa diecezji Malakal. W ramach swojej posługi kapłańskiej ks. Nyodho sprawował następujące funkcje w latach:

2005 - 2007 – wikariusz parafii p.w. Chrystusa Króla w Malakal,

2007–2009 – dyrektor Duszpasterskiego Liturgicznego Centrum Katechetycznego (PALICA),

2007 – 2013 – proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Malakal,

2009 – 2013 - członek Kolegium Konsultantów i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej,

2019 – wikariusz generalny diecezji Malakal,

2013 - 2018 - specjalistyczne studia w Rzymie, uwieńczone obroną doktoratu z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).

W dniu 23 maja 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Malakal. Konsekracja i ingres do katedry w Malakal odbyły się 28 lipca 2019 r.

Publikacja: ROLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W BUDOWANIU POKOJU I PROMOCJA PRAW CZŁOWIEKA W POŁUDNIOWYM SUDANIE 2019.

Znajomość języków obcych: shilluk, dinka, arabski, angielski, włoski, francuski i niemiecki.

Rany Południowego Sudanu

„Przybyłem do Południowego Sudanu w styczniu 2015 roku do jedynego domu zakonnego Franciszkanów w tym kraju. Na początku było tylko pięciu braci: dwóch z Włoch, jeden ze Słowacji, jeden z Australii i jeden z USA. Razem prowadzimy dużą parafię, do której należą wioski odległe aż 75 km od stolicy kraju” - tak zaczyna swoje świadectwo ojciec Federico Gandolfi, franciszkanin i misjonarz pełniący posługę duszpasterską w Juba w Południowym Sudanie.

Mówiąc o niebezpieczeństwach w tym kraju ojciec Federico zaświadcza: „Brakuje tu wszystkiego – rzeczy i ludzi, którzy mogliby tu służyć. Miliony ludzi jest zamkniętych w obozach dla uchodźców z powodu wojny domowej, która podzieliła kraj w 2013 roku. W jednym z tych obozów znajdującym się na obszarze naszej parafii, przebywa ponad 20 tysięcy osób. Bracia udają się tam, aby dać tym ludziom jakikolwiek rodzaj wsparcia. Panujące tam warunki życia są znacznie gorsze, ale ludzie są niewiarygodnie odporni pomimo, że można bardzo łatwo dostrzec psychiczną traumę, jaką cierpią z powodu wojny. Często udajemy się do obozu dla uchodźców, aby udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Pamiętam, jak pewnego dnia udzielałem go dziewczynce, która miała 9 lat. Leżała na zdartym i brudnym kocu. Jej stan zdrowia był fatalny. Patrzyła na mnie cały czas, kiedy modliłem się nad nią wraz z rodziną i katechetami świeckimi. Miałem nadzieję, że Bóg zabierze ją do siebie tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Tydzień później dziewczynka była zdrowa. To był cud. Wiara tych ludzi jest wstanie wstrząsnąć Niebem”.

„Oferujemy tym ludziom otwartą, pokojową i pozbawioną przemocy przestrzeń, w której ludzie mogą znaleźć nieco bezpieczeństwa w tym trudnym czasie. Największym dramatem tych ludzi jest brak przyszłości. Niestety na razie nie ma nadziei na poprawę, chociaż sytuacja stopniowo się poprawia tak, że nowe pokolenie nie chce wyjeżdżać za granicę. Jednak ci młodzi ludzie są bardzo biedni. Pewnego dnia ktoś zapytał mnie: „Ojcze, dlaczego Bóg pozwolił na to, abym urodził się w Południowym Sudanie?”. Na to pytanie nie byłem w stanie odpowiedzieć.

„Dzieci dużo biegają i łatwo się kaleczą. Niestety brak higieny zamienia niewielkie skaleczenie na poważną ranę. Raz w tygodniu pomagam dzieciom ulicy przez leczenie ich ran, które wymagają leczenia szpitalnego. Niestety opieka lekarska nie zawsze jest dostępna” - wyjaśnia ojciec Federico w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fides.org.

Plan akcji

3 Listopada, Niedziela

godz. 9:05 Warszawa, Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża (audycja Polskie Radio, Program I)

8 Listopada, Piątek

godz. 10:30 Warszawa, Konferencja Prasowa, Siedziba Konferencji Episkopatu Polski, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6

godz. 21:30 „Polski punkt widzenia”, TV Trwam

9 listopada, Sobota

godz. 21:00 Częstochowa, Apel Jasnogórski

10 listopada, Niedziela

godz. 7:00 Kraków – Łagiewniki, Msza święta transmitowana w TVP1

Prosimy
o dar serca
i wsparcie
projektu

Dokonaj płatności on-line

Korzystając z serwisu Dotpay S.A. przekaż ofiarę na wybraną kampanię.

Pomóż teraz

Adres Naszego konta bankowego

ING Bank Śląski o/Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Prosimy o wpłaty z dopiskiem "Sudan Południowy"

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW