Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prześladowanie chrześcijanek w Pakistanie i Egipcie

Ukazanie skali zbrodni przeciwko chrześcijankom w Pakistanie i Egipcie będzie tematem spotkania parlamentu (Wielkiej Brytanii) w następnym tygodniu.

W czasie odprawy w Izbie Gmin w nadchodzący wtorek (15 maja) posłowie i członkowie Izby Lordów usłyszą o tym jak chrześcijanki w krajach naznaczonych prześladowaniami doświadczają porwań, gwałtów, a nawet odmówienia im dostępu do wody.

Dowody powszechnej dyskryminacji chrześcijanek są naświetlone w wielu z najnowszych raportów. Pośród nich znajdują się „Życie na marginesie" raport Narodowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Pakistańskiego Kościoła Katolickiego oraz nowa książka Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) „Chrześcijanie i walka o wolność religijną", która zostanie przedstawiona w czasie spotkania w parlamencie.

Według badań, kobiety są bardziej narażone na doświadczenie molestowania seksualnego czy gwałtu z powodu ich niższego statusu społecznego - który jest wynikiem zarówno ich wyznania jak i płci.

Jeden z sondaży na temat kobiet, z mniejszości religijnych w Pakistanie ujawnił, że 30% z nich doświadczyło molestowania seksualnego w pracy.

Inne raporty ukazują wzrost uprowadzeń Koptyjek w Egipcie, od 2009 r. zanotowano 800 przypadków porwań chrześcijanek, które nakłaniano do przejścia na islam.

Parlamentarzyści wysłuchają Thomseny Anjum, pochodzącej z Pakistańskiej prowincji Pendżab, która uciekła do Wielkiej Brytanii ze swoją rodziną po tym jak została postrzelona po zarzuceniu jej synowi bluźnierstwa.

Thomsena Anjum, której mąż Stephen był bliskim współpracownikiem Shahbaza Bhatti (zabitego w zamachu pakistańskiego ministra reprezentującego mniejszości) powie: „Jestem świadkiem trudnej sytuacji chrześcijanek z wiejskich terenów, ale także jestem głęboko zasmucona okrucieństwem, jakie spotyka kobiety na co dzień z powodu swojego wyznania."

„Te zbrodnie nienawiści przeciwko chrześcijankom wzrastają i nie wygląda na to, aby miały się skończyć. Te zbrodnie są nieodnotowane i nieukarane."

Thomsena Anjum odwiedziła setki chrześcijańskich rodzin w Pendżabie jako radna oraz pracownik socjalny w Faisalabad w latach 1998 - 2009.

W czasie spotkania prowadzonego przez Lorda Davida Altona będzie można również usłyszeć świadectwo Arcybiskupa Jospha Couttsa z pakistańskiego Karaczi oraz Koptyjskiego Biskupa Joannesa Zakarii z Luksoru w Egipcie.

W czasie spotkania Izby Gmin John Pontifex z Pomocy Kościołowi w Potrzebie przedstawi zarys wyników badań wykonanych przez PKWP i inne organizacje.

Powie: „Ogólne badania sugerują, że chrześcijanie są traktowani w najlepszym wypadku jak obywatele drugiej kategorii, a chrześcijanki są traktowane tak jakby praktycznie nie były obywatelkami."

PKWP stworzyła dokument informujący o rozmiarze prześladowań chrześcijanek w Egipcie i Pakistanie oraz naświetlający kluczowe wyniki badań dotyczących prześladowań.

Peter Jacob z Pakistanu, współautor „Życie na marginesie" jest jednym z cytowanych w tym dokumencie, ukazał on kwestię gwałcenia chrześcijanek. Powiedział: „rzeczywista liczba napadów na kobiety w Pakistanie czterokrotnie przekracza tę, która jest zarejestrowana, wiele przestępstw na tle płci jest przemilczanych".

W czasie spotkania Izby Gmin Thomsena Anjum opisze również inne problemy, jakie dotykają chrześcijanki, włącznie z odmową korzystania z wody w wielu miejscach po tym jak lokalni Muzułmanie stwierdzili, że studnie staną się nieczyste, jeśli chrześcijanie dotkną się ich.

Powiedziała „Chrześcijanki są najbiedniejsze z biednych w Pakistanie, żyją zhańbione i znoszą dyskryminację w ciszy".

PKWP/ tł. A. Mleczak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW