Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP - UKSW - KPRM

UKSW2 października 2019 r w gmachu UKSW w Warszawie Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowało konferencję prasową, aby zaprezentować najnowszy projekt współpracy ACN Polska, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z Departamentem Pomocy Humanitarnej.

Od 2017 roku UKSW zajmuje się organizacją studiów anglojęzycznych dla studentów mniejszości religijnych i etnicznych, pochodzących z terenów objętych dyskryminacją oraz przemocą, a w szczególności z Afryki. W roku 2019 odbywa się trzecia edycja projektu, w której weźmie udział 30 studentów m.in. z Ugandy, Kamerunu, Etiopii i Nigerii. W 2017 i 2018 roku studia rozpoczęło 30 studentów z różnych krajów Afryki.

Program obejmuje studia anglojęzyczne w obszarze teologii, filozofii oraz poznawania kultury Polski. Projekt jest finansowany z rezerwy ogólnej budżetu państwa w ramach umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Zakwaterowanie i pobyt księży w Polsce to natomiast stypendia finansowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie – oświadczył dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło.

Minister Michał Woś mówił, że przez wykształcenie lokalnych elit wspomagamy kościoły lokalne, które są prześladowane. - Przecież ci studenci na UKSW nie zostaną w Polsce, wrócą do siebie, do Afryki, do tych kilkunastu krajów, gdzie żyją w swoich wspólnotach, w swoich kościołach i gdzie będą stanowili lokalną elitę – zaznaczył minister.

Zdaniem Ministra Wosia to bardzo ważne, że Polska pomaga, realizuje filozofię pomocy na miejscu, gdzie ludzie nie mają dachu nad głową, żywności, jedzenia - tam, gdzie są potrzebne środki medyczne czy bieżąca opieka medyczna.

Prorektor UKSW prof. Anna Fidelus zauważyła, że projekt realizowany przez UKSW jest "bardzo ważny dla osób z Afryki, pochodzących z terenów zagrożonych marginalizacją, ale także dla społeczności akademickiej, dla studentów, naszych wykładowców". - Dzięki tej integracji, działaniom polegającym na wsparciu mniejszości etnicznych możemy sami uczyć się bardzo wiele i w praktyce wprowadzać założenia inkluzji społecznej – dodała prof. Fidelus. Ks. Prof. Cisło zapowiedział, że od 2019 roku w wykładach w języku angielskim będą brali udział także studenci z Chin. - Jeszcze nie znamy dokładnej ich liczby – dodał.

Na koniec minister złożył podziękowania rektorowi UKSW ks. Stanisławowi Dziekońskiemu na ręce prof. Anny Fidelus za "zaangażowanie Uniwersytetu" oraz ks. Waldemarowi Cisło za "mocne zaangażowanie, za współpracę, działanie ramię w ramię z polskim rządem we wspólnie wyznaczonych priorytetach, jednocześnie robiąc dużo dobrego w Polsce i na świecie". Ks. Cisło złożył także kondolencje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w związku ze śmiercią jego ojca, marszałka seniora, Kornela Morawieckiego. Zapewnił również o modlitwie w jego intencji.

PAP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW