Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Koronawirus w Wenezueli: „Trudny moment i próba”

W Wenezueli odnotowano obecność koronawirusa. Pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 wykazano jak dotąd u ponad 70 osób. 16 marca kraj zamknął swoje granice i wprowadził obowiązkową kwarantannę społeczną. Biorąc pod uwagę opłakany stan wenezuelskiego systemu szpitalnej służby zdrowia, jest to sytuacja, która stanowi ogromne zagrożenie dla ludności, która teraz jest jeszcze bardziej bezbronna.

Koronawirus - Wenezuela

Wenezuelska konferencja episkopatu również podjęła środki zapobiegawcze, w tym zawieszenie mszy świętej z udziałem wiernych. 15 marca biskupi opublikowali oświadczenie:

„Jest to trudny moment i próba. Wyjdziemy z niej zwycięsko dzięki naszej wierze i nadziei, która teraz musi być wyrażona w dziełach miłości i solidarności. Dlatego zapraszamy wszystkich naszych braci i siostry Wenezuelczyków, aby zbliżyli się do Boga. W czasie kryzysu zdrowotnego musimy przypomnieć sobie, że Pan jest wśród nas i nas nie opuści. On jest Skałą, która nas zbawia”.

Puste ulice Wenezueli są znakiem nie tylko tego, że ludzie przestrzegają zasad kwarantanny, ale także poważnego zaniepokojenia konsekwencjami, jakie mogą wyniknąć z rozprzestrzeniania się choroby wśród ludności.

Proszący o anonimowość lekarz pracujący w jednym z głównych szpitali kraju, powiedział PKWP, że „wenezuelski system opieki szpitalnej nie jest przygotowany na sytuację nadzwyczajną o wielkiej skali, która może wyniknąć z faktu, że wiele osób zostało zakażonych przez Covid-19. Wszyscy dobrze wiedzą jak niepewna jest tutaj sytuacja szpitali i że brakuje podstawowych leków”. Biorąc pod uwagę niedobór testów, nie wiadomo ilu Wenezuelczyków jest w rzeczywistości zarażonych koronawirusem.

Podobnie wielkie obawy odczuwają ci członkowie społeczeństwa, którzy by zarobić na życie i wyżywienie muszą pracować, ale teraz z powodu izolacji społecznej nie mogą. - Nie wiem, jak długo będziemy musieli znosić kwarantannę, ale jeśli wirus nas nie zabije, umrzemy z głodu - powiedziała Ester Chacón, drobny sprzedawca.

Koronawirus - Wenezuela

W niedzielę 22 marca ponad 150 kapłanów diecezji San Cristobal zostało poproszonych przez swojego biskupa Mario Moronta, aby o godzinie 12.00 w południe uderzyli w kościelne dzwony oraz - przestrzegając zasad izolacji - zanieśli Najświętszy Sakrament do drzwi swoich kościołów i „stamtąd pobłogosławili całe miasto, cały kraj, sąsiednią Kolumbię i cały świat, wzywając Boga by uwolnił nas od tej pandemii”.

W tym samym czasie biskup Mario Moronta wezwał władze do „zagwarantowania swoim obywatelom bezpiecznego dostępu do żywności i leków, do opieki medycznej, a także do zapewnienia, że nie dojdzie do przerw w dostawie prądu lub niedoboru wody i innych podstawowych usług. Wzywamy je również do zwrócenia uwagi na niemoralne praktyki niektórych osób, które wykorzystują sytuację zagrożenia zdrowia i bezzasadnie podnoszą ceny podstawowych towarów.”

W minionych latach Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) sfinansowała wiele kampanii pomocowych dla Kościoła w Wenezueli. W 2019 roku przekazaliśmy ponad 1 milion euro m.in. na wsparcie dla księży i zakonników, na formację i duszpasterstwo oraz na różne projekty pomocy w sytuacjach kryzysowych, takie jak jadłodajnie, studnie czy generatory prądu.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW