Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bezrobocie i dyskryminacja

Wyzwania stojące przed chrześcijanami na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie.

Zdj. ACN International, A.H. Fritsch / Całkowicie pusta ulica handlowa w Muristanie, chrześcijańskiej dzielnicy Jerozolimy, w pobliżu Grobu Świętego na Starym Mieście Jerozolimy.

Jak wynika z najnowszych informacji otrzymanych przez międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), chrześcijanie mieszkający na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie muszą stawić czoła tragicznej sytuacji związanej z wojną w Strefie Gazy i eskalacją napięć między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Region doświadcza powszechnego kryzysu gospodarczego, wiele rodzin walczy o przetrwanie po utracie źródeł dochodu z powodu całkowitego paraliżu sektora turystycznego, masowych zwolnień i poważnych ograniczeń swobody przemieszczania się. Bezrobocie osiągnęło 72% - to bezprecedensowy rekord w historii Ziemi Świętej.

Innym problemem jest decyzja władz Izraela o zastąpieniu Palestyńczyków na rynku pracy. Oczekuje się, że do kraju przybędzie ponad 80 tysięcy indyjskich pracowników, którzy przejmą stanowiska zajmowane niegdyś przez Palestyńczyków. Kilka lokalnych źródeł PKWP potwierdziło te informacje, które krążą od jakiegoś czasu w izraelskich mediach. Twierdzą one, że decyzja ta może być częściowo związana z odwetem za ataki z października ubiegłego roku i ma ona na celu izolację i marginalizację Palestyńczyków, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. – Niestety, relacje zaufania między Żydami a Palestyńczykami zostały zerwane i jest mało prawdopodobne, że zostaną odbudowane w ciągu najbliższych dziesięcioleci – powiedziało PKWP lokalne źródło, które ze względów bezpieczeństwa woli pozostać anonimowe. Jak podkreśla, będzie to miało głęboki wpływ na społeczność chrześcijańską w Ziemi Świętej.

Sytuacja ekonomiczna nie jest jednak jedynym wyzwaniem w codziennym życiu palestyńskich chrześcijan, którzy coraz częściej stają w obliczu zagrożeń związanych z publicznym manifestowaniem swojej przynależności religijnej. – Noszenie krzyża może narazić cię na problemy. Aby ich uniknąć, czasami trzeba ukrywać swoją tożsamość we własnej ojczyźnie. Obecność na tym obszarze grup z coraz bardziej radykalnymi poglądami czyni naszą sytuację jeszcze trudniejszą. Chrześcijanie są uwięzieni między dwoma frontami, co jest szczególnie trudną sytuacją – potwierdza źródło, odnosząc się zarówno do ultra ortodoksyjnych żydów, jak i muzułmańskich ekstremistów w różnych częściach regionu. W Jerozolimie wielokrotnie dochodziło do werbalnego znieważania księży, zakonnic lub chrześcijańskich pielgrzymów. Przykładowo, na początku lutego młodzi ludzie opluli opata benedyktyńskiego kościoła Zaśnięcia NMP, Nikodemusa Schnabela.

We współpracy z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy, PKWP wdrożyło programy rehabilitacji zawodowej, staży i szkoleń zawodowych, aby pomóc bezrobotnym, głównie młodzieży i pracownikom z rodzin w trudnej sytuacji. Łącznie z pierwszej fazy tego programu skorzystały 62 osoby, niemniej jednak 700 pozostaje bezrobotnych, a wielu z nich wciąż czeka na udział w podobnych programach.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW