Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Święci z recyklingu

Sędziwa Portugalka wykonuje i sprzedaje tradycyjne obrazy sakralne – to jej sposób pomocy potrzebującym chrześcijanom za pośrednictwem PKWP.

– Na świecie jest tak wiele dramatycznych wydarzeń, więc chętnie pomagam w każdy możliwy sposób – mówi 97-letnia Maria Antónia Cabral. Wyjaśnia, że PKWP pojawiło się w jej życiu kilka lat temu. – Jest to organizacja charytatywna, której ufam, ponieważ wiem, że jest ona katolicka i że pieniądze, które otrzymuje, są dobrze wydawane.

Można by się spodziewać, że w wieku 97 lat Maria Antónia będzie spędzać czas odpoczywając i ciesząc się towarzystwem swoich 6 dzieci, 14 wnuków i 15 prawnuków. Zamiast tego, zainspirowana pracą organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), sprzedaje tradycyjne portugalskie obrazy świętych, które sama wykonuje. Wszystkie zebrane przez nią pieniądze trafiają do PKWP, aby pomóc chrześcijanom znajdującym się w potrzebie na całym świecie. Do produkcji tradycyjnych portugalskich obrazów sakralnych, używa wyłącznie materiałów pochodzących z recyklingu.

Maria Antónia Cabral była jedną z pierwszych dziesięciu kobiet w Portugalii, które uzyskały dyplom z architektury, ale jej miłość do sztuki zaczęła się wcześniej. – Kiedy byłam nastolatką, chodziłam z mamą na targ w Nazaré, a tamtejsi sprzedawcy ryb mieli na straganach tradycyjne, ręcznie robione wizerunki świętych w ramkach. Były takie proste, ale uwielbiałam je i później nauczyłam się robić je sama – wspomina.


Sztuka sakralna IKEA

Te tradycyjne dzieła, znane lokalnie jako „registos”, pochodzą z XVIII wieku i są zazwyczaj drukowanymi wizerunkami świętych umieszczonymi w zdobionych ramkach czasami chronionymi szybą. Stanowią rdzeń portugalskiej tradycyjnej pobożności. Dzieła sztuki Marii są cenione przez wielu klientów, szukających oryginalnych prezentów na chrzciny, komunie, urodziny czy śluby.

Chociaż „registos” mogą być dość ozdobne, często są wykonane z prostych materiałów. Maria Antónia Cabral używa do ich wykonania tylko tego, co ma pod ręką lub co w przeciwnym razie zostałoby wyrzucone. Warsztat drukarski jej męża był świetnym źródłem pudełek i kolorowego szkła, a „pudełka z IKEA są genialne, bo wykonane z idealnie gładkiej tektury” – tłumaczy. Jako materiały tekstylne wykorzystuje również stare ubrania, zasłony i poduszki. Nigdy niczego nie kupuje.

Obecnie przygotowuje ekspozycję w lokalnym ratuszu w Benfica w Lizbonie. – Miałam tak wiele „registos”, że zdecydowałam się zorganizować wystawę, a zebrane z niej pieniądze zostaną przekazane PKWP. Czytam wszystkie materiały wysyłane mi przez PKWP i to motywuje mnie do robienia tego, co w mojej mocy – podkreśla sędziwa Portugalka.

Maria Antónia Cabral jest jedną z wielu osób, które poruszone cierpieniem chrześcijan na całym świecie wspierają pracę PKWP w każdy możliwy sposób. 23 krajowe biura PKWP otrzymują darowizny od ponad 365 tys. dobroczyńców z całego świata.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW