Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Niepokój, lęk, ale również wiara w moc modlitwy i Bożą miłość.

Jak konflikt między Izraelem a Palestyną uderza w chrześcijan? (cz. 1. Gaza)

Ziemia Święta

Zaledwie kilka tygodni temu, 30 września, łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa został mianowany kardynałem na konsystorzu w Rzymie. Jego wierni w Jordanii, Izraelu, Palestynie i na Cyprze, w tym wikariusze ds. migrantów i osób ubiegających się o azyl, a także wspólnota chrześcijan hebrajskojęzycznych, z radością przyjęli tę wiadomość. Z perspektywy czasu, symbolika czerwonego kapelusza, który otrzymał z tej okazji, oznaczającego krew męczenników i jego gotowość do cierpienia za Kościół, nie mogła być bardziej trafna.

Dokładnie tydzień później, 7 października, Hamas przeprowadził brutalny atak na południowy Izrael, który doprowadził do reakcji i kontrataku, w wyniku którego zginęło ponad pięć tysięcy osób - Palestyńczyków i Izraelczyków - a wiele tysięcy zostało rannych. Ponad 150 Izraelczyków pozostaje w Strefie Gazy jako zakładnicy.

Od tego dnia chrześcijanie w Izraelu i Palestynie, podobnie jak reszta społeczeństwa, żyją w nieustannej niepewności, lęku i strachu. Prezentujemy świadectwa, jakie od nich w ostatnich dniach otrzymaliśmy. Pochodzą one z różnych obszarów konfliktu: Gazy, Zachodniego Brzegu, Jerozolimy, innych rejonów Izraela oraz Libanu.

Ziemia ŚwiętaZdj. Parafia Świętej Rodziny / Modlitwa o pokój, 15.10.2023, Gaza.

Gaza: „Pozostajemy z naszymi ludźmi”

Około 150 katolików i 350 prawosławnych wraz z księdzem i siostrami zakonnymi z trzech zgromadzeń schroniło się w katolickiej parafii Świętej Rodziny w Gazie. Stanowi to około połowy całej chrześcijańskiej populacji Gazy (tzn. katolików, prawosławnych i protestantów).

Pomimo zalecenia Izraela do ewakuacji ludności cywilnej z północnej Gazy, lokalny partner projektów PKWP, siostra Nabila ze zgromadzenia Sióstr Różańca Świętego powiedziała nam, że nigdzie się nie wybiera. – Potrzebujemy leków. Wiele szpitali zostało zniszczonych. Nasza szkoła również została zniszczyła, ale nie wyjeżdżamy. Ludzie nie mają nic, nawet podstawowych rzeczy, dokąd mielibyśmy pójść? Mają umrzeć na ulicy? Są tu ludzie w bardzo podeszłym wieku, są z nami również Misjonarki Miłosierdzia z grupą osób niepełnosprawnych i starszych. Gdzie oni mogą pójść? Zostaniemy z nimi. Módlcie się za nas, aby to szaleństwo się skończyło.

Siostra Nabila nie spała od trzech dni i przyznaje, że wiadomość o śmierci około 500 osób na dziedzińcu szpitala anglikańskiego we wtorek wieczorem wywołała u niej głębokie cierpienie. Szkoła sióstr znajduje się w dzielnicy, która została całkowicie zniszczona przez naloty.

Groźba rozpoczęcia przez Izrael ofensywy lądowej i inwazji na Strefę Gazy jest jedną z głównych obaw chrześcijan w regionie. Po pierwsze, ze względu na to, co oznaczałoby to dla ludności cywilnej Gazy i ogromne żniwo śmierci po obu stronach, ale także z powodu możliwej reakcji Hamasu na ofensywę. Ugrupowanie to twierdzi, że wciąż posiada 5 tys. rakiet i choć 85% z nich jest przechwytywanych przez radary i systemy ochrony Izraela, to pozostałe są wystarczające, aby wyrządzić straszliwe szkody ludności izraelskiej, w tym w Jerozolimie.

(19.10.2023)

AKTUALIZACJA

W czwartek 19 października wieczorem w Strefie Gazy zginęło co najmniej 16 chrześcijan, w tym 10 z jednej rodziny. W wyniku ataku zawalił się budynek na terenie parafii Greckiego Kościoła Prawosławnego, gdzie chroni się bardzo wiele osób. Według partnerów projektów PKWP, kolejnych 15 chrześcijan zostało uwięzionych pod gruzami. Sam budynek kościoła św. Porfiriusza (XII w.) nie ucierpiał. (20.10.2023)

NIEPOKÓJ, LĘK, ALE RÓWNIEŻ WIARA W MOC MODLITWY I BOŻĄ MIŁOŚĆ (CZĘŚĆ 2, ZACHODNI BRZEG)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW