Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Mjanma – pamiętamy!

„Cierpienie osiągnęło bezprecedensowe rozmiary”. Trzecia rocznica zamachu stanu.

Zdj. Radio Veritas Mandalay / Jeden z najstarszych birmańskich katolickich kościołów parafialnych (1894) pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zniszczony przez birmańską armię. Tu ochrzczony został późniejszy pierwszy birmański biskup. Parafia ta dała Kościołowi arcybiskupów, wielu księży i sióstr zakonnych.

– Przy tak wielu znaczących konfliktach na świecie, Mjanma łatwo może stać się kolejnym zapomnianym regionem. Ważne jest, abyśmy do tego nie dopuścili. Wzywamy społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i sprawiedliwości w tym azjatyckim kraju. Wszyscy uczestnicy konfliktu powinni starać się przedkładać miłowanie pokoju i bliźniego ponad osobiste ambicje i zyski – apeluje Regina Lynch, prezydent wykonawczy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

1 lutego 2021 r. wojskowy zamach stanu położył kres cywilnym rządom w Mjanmie, zapoczątkowując konflikt zbrojny, który trwa do dziś, a w ciągu ostatniego roku znacznie się zaostrzył. Siły rządowe walczą z szeregiem uzbrojonych grup oporu i milicji etnicznych, a działania zbrojne objęły prawie cały kraj. PKWP doskonale zdaje sobie sprawę, że obecna sytuacja przynosi cierpienie wszystkim grupom społecznym i stanowi szczególne zagrożenie dla mniejszości, takich jak chrześcijanie.

Świadectwa docierające do PKWP opisują, jak Mjanma staje się powoli państwem upadłym, a wojna wpływa na całą społeczność, pozostawiając po sobie zniszczenia, ofiary śmiertelne i dużą liczbę przesiedleńców, z których wielu to osoby starsze, niepełnosprawne lub matki z dziećmi. – W tym kontekście inspirujące jest to, jak liderzy Kościoła, w tym kapłani, siostry zakonne i katechiści, nadal trwają przy swoich wiernych, niosąc pocieszenie i łaskę Bożą w najodleglejszych rejonach – mówi Lynch.

– Oni idą drogą krzyżową, zawsze mając nadzieję na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Opowiedziano mi o piosence, którą dzieci śpiewały w obozie dla przesiedleńców: „Nie ma dokąd pójść, nie ma ziemi, aby żyć, nie ma łóżka, aby spać, nie ma dokąd uciec, nie ma gdzie się ukryć! Nie ma przyszłości, nie ma jak przetrwać! Potrzebujemy pokoju jak pieśni, potrzebujemy sprawiedliwości jak rzeki, potrzebujemy wolności jak wiatru, a smutek wojny musi się skończyć!”. Jak moglibyśmy nie zjednoczyć naszych głosów w modlitwie wraz z błaganiami tych dzieci? – pyta Regina Lynch.

Podczas swojej wizyty w tym azjatyckim kraju w 2017 r. papież Franciszek powiedział: „Birma została pobłogosławiona wielkim pięknem naturalnym oraz zasobami, ale jej największym skarbem są ludzie”. Już wtedy nawiązywał do sytuacji mieszkańców, którzy „bardzo cierpieli i nadal cierpią z powodu konfliktu cywilnego i działań wojennych, które trwały zbyt długo i doprowadziły do głębokich podziałów”. Od lutego 2021 r., a zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech miesięcy, cierpienie to osiągnęło bezprecedensowe rozmiary. Pomoc Kościołowi w Potrzebie poruszona tą straszną rzeczywistością, nadal apeluje o pokój, sprawiedliwość i poszanowanie życia, niezależnie od przynależności religijnej.

– Wzywamy wszystkich naszych dobroczyńców, aby nadal modlili się za Mjanmę, za tamtejszy Kościół i jego mieszkańców - ze szczególną intensywnością 1 lutego - ponieważ jesteśmy pewni, że „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą” (Ps. 127) – apeluje Regina Lynch.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW