Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Mamy tylko Boga”

Zanieśmy pomoc do rozdartej wojną Strefy Gazy!

Ziemia ŚwiętaZdj. ACN International / Wierni chroniący się w parafii Świętej Rodziny w Gazie; 22.10.2023

– Chcemy tylko pokoju, pokoju. Mieliśmy sześć wojen w Gazie. Dzieci znają tylko wojnę – mówi z bólem siostra Nabila ze zgromadzenia Sióstr Różańca Świętego. Pomimo tragicznych okoliczności niezłomnie wierzy, że „bycie aktywnym i pomaganie innym jest najlepszym sposobem radzenia sobie z destrukcją”.

Zakonnica wraz z 700 innymi chrześcijanami schroniła się w budynku katolickiej parafii Świętej Rodziny w Gazie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni parafia zapewniała pomoc i schronienie rannym oraz przesiedlonym chrześcijanom dotkniętym trwającą przemocą, z których większość straciła w tym czasie swoje domy. Wraz z innymi sześcioma siostrami zakonnymi i katolickim księdzem, siostra Nabila niestrudzenie pracuje, aby wspierać społeczność w tym trudnym czasie.

Sytuacja w Strefie Gazy pozostaje niezwykle niepokojąca. W parafii Świętej Rodziny nie ma obecnie prądu ani bieżącej wody. Trzeba korzystać z wody ze studni, choć istnieje obawa, że w każdej chwili może ona wyschnąć. Woda mineralna, którą kupują, kosztuje obecnie trzy razy więcej niż zwykle.

POMÓŻ TERAZ

87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem "Ziemia Święta”

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę

Pomóż teraz

Kropla w morzu

Otwarcie granicy z Egiptem przyniosło promyk nadziei na pomoc, ale siostra Nabila i społeczność chrześcijańska nie są pewni, czy tak bardzo potrzebna pomoc dotrze do północnego regionu, w którym się znajdują.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy, ostatnie dostawy pomocy, składające się z około 20 ciężarówek dziennie, stanowią zaledwie kroplę w morzu potrzeb. To zdecydowanie za mało, ponieważ aby zaradzić znacznemu wyczerpaniu podstawowych środków medycznych, pilnie potrzebne byłoby 25 razy więcej.

Siostry i współpracownicy parafialni robią wszystko, co w ich mocy, aby każda osoba otrzymała to, czego najbardziej potrzebuje. Zasoby są jednak ograniczone, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, zwłaszcza po tym, jak na skutek eksplozji w budynku sąsiedniej parafii Greckiego Kościoła Prawosławnego przybyli kolejni uchodźcy.

Wśród 18 zabitych w parafii grecko-prawosławnej jest nauczycielka ze szkoły prowadzonej przez siostrę Nabilę, a także cała jej rodzina i inne dzieci, które uczęszczały na katechezę parafialną. Obecnie w parafii Świętej Rodziny przebywa prawie 700 osób, w tym 100 dzieci, 50 osób niepełnosprawnych oraz ranni.

Ziemia ŚwiętaZdj. ACN International / Ruiny budynku parafii św. Porfiriusza Greckiego Kościoła Prawosławnego; 23.10.2023

„Nie porzucimy tej chrześcijańskiej misji”

Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie we wspólnym oświadczeniu podkreślili niezachwiane zaangażowanie Kościołów w „wypełnianie świętego i moralnego obowiązku oferowania pomocy, wsparcia i schronienia ludziom, którzy przychodzą do nas w tak rozpaczliwej potrzebie”.

Pomimo wojskowych żądań ewakuacji instytucji charytatywnych i domów modlitwy, Kościoły w Gazie odmówiły: „Nie porzucimy tej chrześcijańskiej misji, ponieważ dosłownie nie ma innego bezpiecznego miejsca dla tych ludzi”. Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie wzywają społeczność międzynarodową do „egzekwowania ochrony dla miejsc schronienia, takich jak szpitale, szkoły i domy modlitwy w Gazie”, a także wzywają do „natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni”, aby zapewnić bezpieczne dostawy podstawowych artykułów dla wysiedlonej ludności cywilnej.

– Pokój, pokój, chcemy tylko pokoju. Jest tyle zła, tyle cierpienia. To straszne. W tej chwili mamy tylko Boga – słowa siostry Nabili odzwierciedlają odczucia lokalnej społeczności, która tęskni za zakończeniem fali przemocy i cierpienia po prawie dwóch tygodniach przebywania w zamkniętych pomieszczeniach w ośrodku parafialnym w Gazie. Ludzie nieustannie modlą się na różańcu, szukając pokoju za wstawiennictwem Maryi Dziewicy. Dwa razy dziennie odprawiana jest Msza święta.

POMÓŻ TERAZ

87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem "Ziemia Święta”

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę

Pomóż teraz


27 października dniem postu, modlitwy i pokuty

– Drodzy bracia i siostry, także dzisiaj moje myśli kierują się ku Palestynie, Izraelowi. Rośnie liczba ofiar, a sytuacja w Gazie jest rozpaczliwa. Proszę, aby uczyniono wszystko, co możliwe, żeby uniknąć katastrofy humanitarnej – mówił 18 października papież Franciszek.

– Niepokoi możliwe rozszerzenie konfliktu, podczas gdy na świecie otwartych jest już wiele frontów wojennych. Niech ucichnie broń, niech zostaną wysłuchane wołania o pokój ubogich, ludzi, dzieci. Bracia i siostry, wojna nie rozwiązuje żadnego problemu. Sieje tylko śmierć i zniszczenie, powiększa nienawiść, pomnaża zemstę. Wojna przekreśla przyszłość – kontynuował papież i ogłosił piątek 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty:

– Zachęcam osoby wierzące, do opowiedzenia się w tym konflikcie tylko po jednej stronie: po stronie pokoju. Ale nie słowami, lecz modlitwą, z całkowitym poświęceniem się. Mając to na uwadze postanowiłem ogłosić piątek 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty. Zapraszam do włączenia się weń, w sposób jaki uznają za stosowny siostry i braci różnych wyznań chrześcijańskich, osoby należące do różnych religii i tych, którym leży na sercu sprawa pokoju w świecie. Tego wieczoru o godzinie 18,00 w bazylice św. Piotra będziemy przeżywali w duchu pokuty godzinę modlitwy, aby błagać o pokój w naszych czasach, o pokój na tym świecie. Proszę wszystkie Kościoły partykularne, aby w nim wzięły udział, przygotowując podobne inicjatywy, które angażowały by lud Boży.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW