Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Edukacja dla przyszłości Afryki. „Warto pomagać mądrze”

16 doktorów z krajów misyjnych skorzystało do tej pory z oferty kształcenia Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. To wspólna inicjatywa uczelni, PKWP oraz resortu edukacji i nauki. „Warto pomagać mądrze” – mówi prof. Przemysław Czarnek, który przy okazji obrony kolejnych studentów odebrał podziękowania od afrykańskich biskupów.

Edukacja dla przyszłości Afryki

Obrona doktoratu to wielkie wydarzenie. Wymaga wysiłku. Długie miesiące poświęca się na pisanie pracy. Gdy już powstanie, trudno zliczyć liczbę spotkań i wykonanych telefonów do promotora. Po wszystkim jest sporo dumy.

Ks. Louis Mbuyeh Ngeh i ks. Marcel Msekenyuyfo Kpudzek pochodzą z Kamerunu. Przyjechali do Polski, bo tylko tutaj mieli szansę zetknąć się ze studiami na takim poziomie, jakiego oczekiwali. Zrobili to dla Afryki. Kiedy wrócą, to na nich spadnie ogromna odpowiedzialność za przyszłość Kościoła w ich kraju. Dlatego w dniu obrony przyjechał do nich ich biskup. Miał okazję zapoznać się z pracami doktorskimi nt. małżeństwa i duchowości Matki Teresy z Kalkuty. Podziękował, bo studia księży z jego diecezji w Polsce umożliwiło Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.

„Otwieramy się na Arykę, kształcąc elity afrykańskie z różnych afrykańskich krajów” – mówił przy okazji obrony doktoratów studentów z Kamerunu rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski. Pracami Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej kieruje ks. prof. Waldemar Cisło. Projekt, za którym stoi, został zainicjowany w 2015 roku. Od tego czasu do Polski przyjechało ponad 40 studentów. Doktoraty obroniło 16. Ks. prof. Cisło wyjaśnia, że „to jedyny taki projekt w Polsce prowadzony na tak dużą skalę”.

Doceniło to Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na obronę doktoratów księży z Kamerunu przyjechał minister prof. Przemysław Czarnek. Pogratulował inicjatywy. Zauważył, że nie po raz pierwszy miał okazję uczestniczyć w projektach, jakie wyszły z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomniał o pomocy dla Aleppo i kampanii „Wolni – niewolni”, w które włączał się jeszcze jako wojewoda lubelski. Zwrócił uwagę, że dziś potrzeba szczególnie mądrej pomocy.

„Warto pomagać mądrze, również w taki sposób, jak robimy to w murach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – zaznaczył minister edukacji i nauki. Dodał, że „chrześcijanie są dzisiaj prześladowani na skalę wcale nie mniejszą niż w pierwszych wiekach”. Potwierdzają to dane, po jakie sięgał ks. prof. Cisło. W Nigerii rocznie zabijanych jest od 3 do 5 tys. chrześcijan. W ostatnim czasie te liczby wzrosły jeszcze bardziej.

Edukacja dla przyszłości Afryki

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej i polskiej sekcji PKWP odczytał list, jaki dotarł do Polski z Nigerii. Dokument spisał ks. abp Ignatius Kaigama z Abudży. Chciał podziękować, że w murach UKSW księża z Afryki otrzymują wyjątkową szansę na kształcenie.

„W imieniu wspólnoty chrześcijan i duchowieństwa w Nigerii pragnę podziękować wszystkim Polakom za wsparcie, jakie otrzymujemy od Ministra Edukacji Narodowej” – napisał abp Kaigama. Dodał, że księża, kiedy wracają do Afryki, przyczyniają się do rozwoju tysięcy osób na miejscu. List osobiście odebrał prof. Przemysław Czarnek.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW podnoszą, że rozbudowa struktur kościelnych w krajach afrykańskich wpływa na przyszłość regionów i całych społeczeństw. W tych państwach, gdzie toczy się wojna, a ludzie na co dzień mierzą się z ubóstwem, Kościół staje się wszystkim: szkołą, szpitalem, noclegownią i kuchnią. Działania ewangelizacyjne łączą się tutaj z pomocą humanitarną.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW