Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Zabić księdza

Wydaje się, że współcześnie rola męczennika ewoluowała. Teraz swoją śmiercią męczennik nie tylko ukazuje obecność Boga i Jego miłość. Jego krew ma dziś wołać o pokój i sprawiedliwość. Ma wołać o godność każdego człowieka.

Meksyk to państwo, które jak magnez przyciąga zagranicznych gości - szczególnie z USA. Bogaci Amerykanie korzystają z tego, co ma do zaoferowania ten słoneczny i tani (jak dla nich) kraj. W ostatnich latach w siłę rosną ośrodki położone nad piaszczystymi plażami Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Spokojnego. Jednak nie wszystko wygląda tak optymistycznie. W miastach największą liczbę ludności stanowią najbiedniejsi mieszkańcy. Szacuje się, że 40% mieszkańców meksykańskich aglomeracji osiąga dochody poniżej oficjalnego progu uważanego za poziom ubóstwa. Do grupy tej należą także pracownicy sfery budżetowej. Ogromna większość z nich zajmuje mieszkania, które nie posiadają podstawowych udogodnień, takich jak woda, kanalizacja itp. To jednak nie wszystko.

Biskup diecezji Tapachula Jaime Calderón w materiale filmowym dla agencji informacyjnej Fides.org poinformował: „Jesteśmy ofiarami powszechnej przemocy, która panuje w całym Meksyku. W sobotę 15 czerwca 2018 r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Acacoyagua zabito świecką katechetkę. Do kościoła weszło dwóch młodych mężczyzn, którzy zaczęli strzelać. Pocisk trafił w Margeli Lang Antonio, która zginęła natychmiast. Jesteśmy bardzo związani z jej rodziną. Jako rodzina diecezjalna nie możemy przyzwyczaić się do tej przemocy, która przedstawia społeczną i moralną aberrację”. Hierarcha prosi władze o wszczęcie procesu sądowego wobec osób odpowiedzialnych za zabójstwo świeckiej katechetki tak szybko, jak to możliwe.

Następnego dnia w godzinach popołudniowych na konferencji prasowej biskup Calderón podkreślił, że „rozpad społeczny wynika z braku zdrowej integracji obywateli i obniżeniu poziomu moralnego mieszkańców Meksyku. „Kiedy jest bezrobocie, niesprawiedliwość, bezkarność, niepohamowana żądza pieniądza, a życie ludzkie mierzy się tylko skalą pieniądza, to wszystko ma swoją cenę, a kto jest u władzy rozdaje karty”.

Rok temu, 17 czerwca agencja informacyjna Fides org. otrzymała oświadczenie Konferencji Episkopatu Meksyku w sprawie spotkania hierarchów z obecnym prezydentem Republiki Meksyku Andrésem Manuelem López Obrador. Według biskupów spotkanie miało na celu rozpoczęcie braterskiego dialogu, z wolą do współpracy w budowaniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Na spotkaniu biskupi poruszyli dwa tematy: pomoc imigrantom i troska o pokój. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Meksyku oświadczył, że „Kościół nadal oferuje pomoc w 95 diecezjach, w 10 tysiącach parafii, w których znajduje się ponad 130 noclegowni oraz wielu oddanych duszpasterzy, którzy w całym kraju biorą udział w misji humanitarnej i stają w obronie praw człowieka”.

Meksykańscy biskupi widząc nadużycia władz i przerażająco szybko rozpowszechniający się świat przestępczy, pragną włożyć wiele wysiłku w przywrócenie społecznej i moralnej harmonii własnej ojczyźnie. „Cierpienie wielu naszych rodzin z powodu przemocy i braku bezpieczeństwa wzywa nas do braterskiej współpracy” – oświadczyli biskupi.

W zakończeniu czytamy, że podczas spotkania z prezydentem poruszono wiele tematów podkreślając, że Kościół nadal wypełnia swoją misję przez poszukiwanie wspólnego dobra w pełnej wolności wyznania, która umacnia demokrację.

26 czerwca 2018 roku na obszarze Cordoba, w Veracruz, wszystkie wieczorne nabożeństwa odwołano, ponieważ rodzice obawiali się, że ich dzieci mogą paść ofiarą porwania. Taką decyzję podjął biskup Cordoba, Eduardo Patiño Leal. Biskup poprosił władze, aby włączyły się działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, ponieważ w wielu rodzinach panuje strach i brak zaufania.

Hierarcha swoją prośbę motywował bazując na licznych wiadomościach, które przedstawiają akty przemocy w całym kraju. Najbardziej znanym zjawiskiem jest zabójstwo 8 - letniego chłopca i dorosłego mężczyzny przed wejściem do szkoły podstawowej. Do zdarzenia doszło w miejscowości Nezahualcóyotl, która znajduje się blisko stolicy. Szczegóły całego zdarzenia nie są znane. Według policji przed śmiercią mężczyzna rozmawiał z dwoma innymi mężczyznami, siedzącymi na motocyklu. Nagle doszło do strzelaniny. Mężczyzna i dziecko zginęli na miejscu.

Według meksykańskiej prasy wzrasta fala przemocy. Z tego powodu Kościół katolicki proponuje szerokie działania informacyjne, aby zatrzymać strach i przemoc. „Jako członkowie Kościoła nie możemy ignorować kwestii, które mają kluczowe znaczenie dla porządku w kraju. Ważnym jest, aby katolicy dali z siebie to, co najlepsze w miejscach, gdzie toczy się ich życie codzienne. Nie pozwólmy na to, aby zwyciężyły nas wiadomości, które są fałszywe i pełne nienawiści” – powiedział biskup Cabrera w swoim komunikacie do wiernych.

Podobnie wygląda przemoc pod adresem kapłanów, która nie jest bezpośrednim wyrazem nienawiści do wiary tylko próbą destabilizacji społecznej. „Kapłan i społeczność parafialna promują bezpieczeństwo, wykształcenie, opiekę medyczną i poszanowanie dla godności i praw osoby ludzkiej: migrantów, kobiet i dzieci” – wyjaśnia w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fides.org dyrektor CCM ks. Omar Sotelo Aguilar.

Według księdza Aguilara miejscowy Kościół jest tak naprawdę instytucją, która pomaga ludziom w bezpośrednim starciu z przestępczością zorganizowaną. Zabójstwo kapłana jest czymś więcej niż zabiciem jednej osoby, ponieważ morderstwo duchownego powoduje destabilizację społeczności. W ten sposób powstaje kultura terroru i milczenia. W rezultacie rośnie korupcja i tym samym kartele narkotykowe, które bezkarnie prowadzą swoją działalność. To zjawisko występuje w meksykańskich stanach: Guerrero, Veracruz, Michoacan, Tamaulipa, Jalisco i Guanajuato.

W samym roku 2018 zamordowano 7 kapłanów w całym kraju. Według informacji zebranych w ciągu 9 lat zamordowano 17 kapłanów. Sprawcy ponad 80% tych zbrodni nie zostali nigdy aresztowani. Na porządku dziennym zdarzają się zastraszenia oraz profanacje kościołów. Częstym zjawiskiem jest również zniesławianie po śmierci zamordowanych księży, aby odwrócić uwagę od prowadzonych śledztw i odkładać je w nieskończoność.

Najbardziej znamiennym przykładem jest morderstwo kardynała Juan Jesús Posadas Ocampo. Minęło ponad 26 lat od śmierci kardynała Ocampo. Żadna z osób odpowiedzialnych za śmierć purpurata nie została pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Oprócz tego nikt nie trafił do więzienia w sprawie zabójstwa dwóch kapłanów, do którego doszło rok temu przy autostradzie w miejscowości Taxco–Iguala.

Zastraszenia często występują w całym kraju. Szacuje się, że co miesiąc w 26 kościołach dochodzi do aktów profanacji. Ataki na kapłanów rozpoczynają się od kłamliwych oskarżeń. Potem dochodzi do porwania, tortur i morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Co więcej, zamordowani kapłani nawet po śmierci padają ofiarą oszczerstwa po to, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od prawdziwych sprawców zbrodni. Dzięki pracy wykonanej przez Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) ludzie poznali wiele rażących nieprawidłowości w śledztwach, które popełnili policjanci. W rezultacie władze ponownie rozpatrzyły sprawy zamordowanych kapłanów, wcześniej trafiających do archiwum. Oprócz tego działalność CCM sprawiła, że w kwestii popełnianych morderstw na kapłanach w Meksyku zainterweniowała w końcu Komisja Parlamentu Meksyku ds. Praw Człowieka, Departament Stanu USA i organizacje międzynarodowe.

Wydaje się, że współcześnie rola męczennika ewoluowała. Teraz swoją śmiercią męczennik nie tylko ukazuje obecność Boga i Jego miłość. Jego krew ma dziś wołać o pokój i sprawiedliwość. Ma wołać o godność każdego człowieka.

Ks. dr Andrzej Paś
ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW