Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Wolna

A wolność – jak towar – przelicza on na pieniądze. Tylko Bogu smutno, że człowiek sprzedaje człowieka…

Świat, jak powiadają, stał się globalną wioską. Co to oznacza? Mniej więcej to, że się „skurczył” w komunikowaniu. Każda informacja dociera bowiem z prędkością światła do najodleglejszych zakątków Ziemi. Dzięki temu wiemy, co dzieje się na świecie: gdzie trzęsienie ziemi, katastrofalna powódź, zamach czy… nowa bolączka naszych czasów (a może nie taka nowa) – handel ludźmi!

Papież Franciszek w ostatnim czasie bardzo mocno podkreślał ten problem. Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w roku 2014. Rok później papież Franciszek ustanowił Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Jest on obchodzony 8 lutego, w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity. W jednym z wystąpień Biskup Rzymu apelował: „Ta plaga prowadzi do zniewolenia wielu mężczyzn, kobiet i dzieci z zamiarem wyzysku pracowniczego i seksualnego, handlu narządami, żebractwa i przymusowej przestępczości”. I dodał: „Również szlaki migracyjne są często wykorzystywane przez handlarzy i wyzyskiwaczy do pozyskiwania nowych ofiar handlu ludźmi. Obowiązkiem wszystkich jest potępienie niesprawiedliwości i stanowcze przeciwstawianie się tej haniebnej zbrodni”. Słowa Głowy Kościoła katolickiego mają dodać otuchy szczególnie tym, którzy stali się ofiarami tego procederu. Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyłącza się do papieskiej inicjatywy współpracując z fundacją HAART Kenia. Na chwilę obecną HAART jest jedyną organizacją w Kenii, która prowadzi schronisko dla ofiar handlu ludźmi. To rana Afryki i nie tylko tego kontynentu. Ten problem ma zasięg globalny. Na chwilę obecną ONZ szacuje, że ponad 40 milionów ludzi staje się ofiarami niewoli.

W Pakistanie aranżowanie małżeństwa jest powszechną praktyką. Grupy zajmujące się handlem ludźmi regularnie wykorzystują ten zwyczaj, by udawać „swatów” dla mężczyzn z Chin. Przekonują chrześcijanki (często te z biednych rodzin) obietnicą bezpiecznej przyszłości, dobrego męża, który zapewni luksusowe życie. Ale kiedy te kobiety biorą ślub i przeprowadzają się do Chin, stają w obliczu poważnych, powtarzających się nadużyć i utraty osobistej autonomii. Przez pewien czas tak żyła Mehak Parvez, która opowiedziała nam swoją historię.

„Nazywam się Mehak Parvez. Urodziłam się w Pendżabie w Pakistanie i pracuję jako kosmetyczka w Islamabadzie. Wróciłam do domu, aby wziąć udział w ślubie mojej kuzynki. Wyszła za mąż za Chińczyka, wśród gości było wielu Chińczyków. Jednemu z nich się spodobałam, od razu zapytał się o moje pochodzenie. Powiedział mi, że zajmuje się parowaniem Chińczyków z pakistańskimi chrześcijankami. Następnie skontaktował się ze mną i opowiedział o potencjalnych kandydatach na męża. Moja rodzina zaprosiła tego mężczyznę i trzech innych Chińczyków do siebie, a wspomniany swat powiedział mi, że mogę wybrać sobie jednego z nich za męża. Zaznaczył, że każdy z nich jest majętny. Obiecał mnie i mojej rodzinie, że dzięki tej decyzji nasze największe marzenia zostaną spełnione – podkreśla Mehak Parvez.

„Kiedy tylko wyraziłam zainteresowanie, sprawy potoczyły się bardzo szybko. Moja rodzina poprosiła o miesiąc na przygotowanie, ale ten mężczyzna nalegał, że nie jest to konieczne, a ślub zaplanowano w ciągu dwóch dni. Ceremonia odbyła się 19 listopada 2018 r. w Faisalabad (miasto we wschodnim Pakistanie, w prowincji Pendżab, na Nizinie Pendżabu). Wraz z mężem przeprowadziliśmy się do Lahore, gdzie ośmiu innych Chińczyków mieszkało ze swoimi żonami” – kontynuuje kobieta.

Jak zaznacza Mehak Parvez, jej potencjalnie piękne życie szybko zamieniło się w piekło: „Od razu zauważyłam, że coś jest nie tak. Chociaż mężczyzna przekonywał mnie, że mój mąż jest chrześcijaninem, nigdy nie widziałam, żeby modlił się i czytał Biblię. Nie zapewnił mi nawet jedzenia, często również mnie bił. Przyznał się, że udawał, że jest chrześcijaninem, aby skłonić mnie do ślubu.

Minęło trochę czasu i skontaktowałam się z innymi kobietami, które w podobnych okolicznościach wzięły ślub i faktycznie żyły w Chinach. Dołączyłam do ich grupy na jednym z komunikatorów internetowych i dowiedziałam się, że około 1200 chrześcijańskich kobiet zostało wydanych za mąż w ten sam sposób i że są nieludzko traktowane przez swoich mężów. Dodatkowo te, które uważane były za piękne, były wykorzystywane seksualnie, a te, które rzekomo były brzydkie, były po prostu wymieniane”.

Mehak Parvez opisuje również to, co stało się, kiedy otrzymała te wszystkie informacje: „Gdy tylko o tym usłyszałam, uciekłam od niego i nawiązałam kontakt z działaczem na rzecz praw człowieka - Saleem Iqbal. Mężczyzna słysząc moją historię poinformował media, agencje rządowe i siły bezpieczeństwa. Dzięki jego wysiłkom, swat i jego gang zostali aresztowani. W sumie zostało zatrzymanych 15 obywateli Chin, w tym jedna kobieta. Wszyscy zostali oskarżeni o handel ludźmi, jednak ważne jest, aby pamiętać również o wielu dziewczynach, które wciąż przebywają w Chinach i czekają na naszą pomoc.

Jednak, jak mówią statystyki, nie wszyscy mają tyle szczęścia co Mehak. Dziś mówimy wiele o wolności, o prawach człowieka. Pilnujemy się przepisów RODO i wszelkiej „polityki prywatności”. A jednak „chciwy człowiek” nie zmienił się od stuleci. A wolność – jak towar – przelicza on na pieniądze. Tylko Bogu smutno, że człowiek sprzedaje człowieka…

Ks. dr Andrzej Paś
Mateusz Cieniawski
ACN Polska
Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW