Orędzie Papieża Franciszka na zbliżający się Wielki Post
13 lut 2018Ojciec Święty Franciszek, tegoroczne orędzie na Wielki Post opiera na słowach z ewangelii św. Mateusza – „ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (24,12).
Papież wybrał akurat te słowa z Pisma Świętego, aby przestrzec przez fałszywymi prorokami. Duszpasterz fałszywymi prorokami nazywa tych, którzy wykorzystują nasze emocje, aby nas zniewolić, to są tzw. „zaklinacze węży”. Osoby, które ukazują nam fałszywy obraz szczęścia poprzez popęd za pieniądzem czy zyskiem. Papież przestrzega nas przed osobami, które staną na naszej drodze i będą chciały uczynić nas niewolnikami zysku lub interesów, które są niegodziwe.
Kolejnych fałszywych proroków, których możemy spotkać na naszej drodze Papież nazywa „szarlatanami”. To wszyscy Ci, którzy chcą pomóc nam w walce z cierpieniem poprzez wszelkiego rodzaju używki, takie jak narkotyki, czy wirtualna rzeczywistość. Papież zaznacza, że tego typu dobra, są nie tylko pozbawione jakichkolwiek wartości, ale również odbierają nam godność, wolność oraz zdolność kochania. Sami w sercu powinniśmy odkrywać, czy coś jest dobre czy złe. Pamiętając, że tylko to co dobre pochodzi od Boga.
W dalszej części orędzia Ojciec Święty pyta o miłość, a dokładniej, w jaki sposób może w nas stygnąć ogień miłości? Nawiązując do słów z listu do Tymoteusza, Franciszek „korzeniem wszelkiego zła” (1 Tm 6,10) nazywa bezwarunkowe nastawienie się na zyski, „chciwość pieniądza”. Świadkiem oziębienia miłości jest nasza zanieczyszczona ziemia. Ojciec Święty zauważa także, iż miłość gaśnie we wspólnotach do których należymy. Głównym tego powodem jest nasz egoizm.
Skuteczną walkę z pokusami tego świata, a także wzmocnienie miłości przynosi w Wielkim Poście – modlitwa, jałmużna i post. Dobrą okazją do modlitwy w tym czasie będzie inicjatywa „24 godziny dla Pana”, do której zachęca Papież Franciszek. Przez całą dobę w piątek i sobotę 9 i 10 marca, w każdej diecezji przynajmniej jeden kościół pozostanie otwarty przez 24 godziny bez przerwy, co stworzy możliwość do modlitwy adoracyjnej i do spowiedzi sakramentalnej.
Na koniec orędzia Papież przypomina nam, że pamięta o wszystkich w modlitwach i prosi również o modlitwę za jego osobę.
Treść orędzia dostępna jest na stronie (można też skopiować z tej strony i wrzucić do tego artykułu).
http://episkopat.pl/oredzie-ojca-swietego-franciszka-na-wielki-post/
Mateusz Cieniawski.