Natura kontra kultura?
04 mar 2020Około połowa spośród 25 mln mieszkańców Madagaskaru to chrześcijanie. Do Kościoła katolickiego należy około jedna czwarta, a co trzeci jest protestantem. Kościół katolicki zorganizowany jest w 22 diecezjach. Liczy ponad 300 parafii, 1,2 tys. księży diecezjalnych i zakonnych, ponad 4 tys. sióstr zakonnych. Kościół prowadzi ponad 3 tys. szkół i 350 instytucji dobroczynnych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru kard. Tsarahazana informuje, że 15% ludności stanowią muzułmanie, których liczba szybko rośnie, a za cel stawiają sobie islamizację tego kraju.
Madagaskar, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, jest regularnie nawiedzany przez cyklony. W 2017 r. cyklon Enawo zabił ponad 50 osób, w 2018r. cyklon Ava ponad 30, a niemal 140 tys. osób zostało bez dachu nad głową. W 2019r. cyklon Belna zabił 9 osób, a ponad 1400 zostało bez dachu nad głową.
W połowie lutego br. na wschodni brzeg Madagaskaru od strony Oceanu Indyjskiego na ląd wkroczył kolejny cyklon, tym razem „Francisco”. Wiatr wiał z prędkością ponad 90 km/h, siejąc spustoszenie. Zerwał linie energetyczne, zniszczył domy i połamał drzewa. Cyklon w połączeniu z ulewnym deszczem przyczynił się do zalania wielu wiosek na Madagaskarze. Miejscowa ludność na szczęście znalazła wsparcia u posługujących tam misjonarzy.
Mahanoro jest w wodzie. Wielu ludzi szukało schronienia na noc. Pod nasz dach na misji katolickiej przyjęliśmy kilka rodzin (około 100 ludzi, głównie dzieci). Przez całą noc woda się podnosiła. Rano okazało się, że jest niemożliwe odprawienie Mszy świętej w naszym kościele, który również jest zalany. Szybko zorganizowaliśmy kaplicę w naszej Sali Spotkań – komentował sytuację dla portalu misyjne.pl – pracujący na Madagaskarze w miejscowości Mahanoro misjonarz oblat – o. Krzysztof Koślik
Można powiedzieć, że Madagaskar co roku zmaga się z klęską, jaką przynoszą cyklony, ale to nie jedyne problemy tego kraju.
Od 2018 r. zauważalna jest silna islamizacja Madagaskaru.
– Postęp islamizacji jest odczuwalny! Wszędzie można to dostrzec! To inwazja. Kupują ludzi pieniędzmi z państw Zatoki i z Pakistanu. Widzi się młodych ludzi, wyjeżdżających na studia do Arabii Saudyjskiej, a gdy wracają, są imamami. Zorganizowaliśmy spotkanie z grupą imamów, by podzielić się naszymi obawami, a jeden z owych imamów sam stwierdził: był jednym z naszych byłych seminarzystów. Nie powiedział oczywiście, że przyciągnęły go pieniądze, ale tak właśnie się dzieje, w wyniku panującej tu biedy. Wywiera się prawdziwą presję. Na przykład na północy dają kobietom pieniądze, by nosiły burkę idąc po ulicy, w celu zaznaczenia ekspansji islamu w kraju. Później, wieczorem, znów zakładają swoje normalne odzienie – podkreśla dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru – kard. Tsarahazana.
W mojej własnej diecezji wszędzie budowane są meczety… I to nawet mimo faktu, że nie ma wystarczająco wielu muzułmanów, by do nich chodzić. Jest plan budowy ponad 2 tys. meczetów na Madagaskarze! I masowo sprowadzają muzułmanów z Turcji. To zjawisko, które wielce nas niepokoi. Jeden lub dwa razy w tygodniu Tureckie Linie Lotnicze opróżniają samolot pełen muzułmanów, którzy później osiedlają się w kraju. Nawet daleko na terenach wiejskich, nikt w istocie nie wie, co tam robią, w każdym razie osiedlają się i już nie wyjeżdżają. Ludzie u nas są biedni, ale nasz kraj jest bogaty i ogromny dla ponad 20 milionów ludzi, wciąż więc jest dużo miejsca – podkreśla hierarcha.
We wrześniu 2019 r. Madagaskar odwiedzał papież Franciszek. W mszy św., którą odprawił papież wzięło udział ok. miliona wiernych. Dodatkowo Głowa Kościoła Katolickiego spotkała się z władzami kraju, biskupami, a także siostrami zakonnymi.
Papież podczas tej wizyty zaznaczył, że istnieje jeden złożony kryzys społeczno-ekologiczny w Madagaskarze. Napiętnował nadmierną eksploatację środowiska, z której korzyści czerpią tylko nieliczni. Dodał, że nędza zmusza mieszkańców do działań szkodzących przyrodzie, bo to nierzadko jedyny sposób na przetrwanie.
W czasie wizyty papieża trwała największa w swej historii epidemia Odry, gdzie zanotowano ponad 115 tysięcy przypadków zachorowań.
Sytuacja na Madagaskarze w 2020r. jest podobna do lat ubiegłych. Relację dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie zdał biskup Puthiyakulangara (CZYT. Putiakulangara), który jest ordynariuszem Port-Bergé na północy Madagaskaru.
– W mojej diecezji nie ma muzułmanów, a jednak budowanych jest wiele meczetów. Jednocześnie przybywają, aby nawracać ludzi, zakładać szkoły koraniczne i udzielać stypendiów dzieciom, które do nich uczęszczają. Dowiedzieliśmy się, że na uniwersytetach młode niemuzułmańskie studentki otrzymują trzy euro dziennie za noszenie burki. Korzystają z ubóstwa ludzi, a zwłaszcza studentów, którzy potrzebują pieniędzy! 85% ludzi tutaj żyje poniżej progu ubóstwa.
Biskup informuje także, jakie wyzwanie stoi przed Kościołem na Madagaskarze.
– Jednym z największych wyzwań dla nas jest edukacja. W mojej diecezji około 70% młodych ludzi jest analfabetami, ponieważ w pobliżu nie ma szkół i nie ma odpowiednich środków transportu ani komunikacji. Próbuję zachęcić wspólnoty religijne do przyjazdu do diecezji, ale jest to trudne. Około 53% populacji ma poniżej 18 lat. Chcemy móc edukować młodych ludzi, aby przywrócić im poczucie ludzkiej godności, pomóc im znaleźć pracę, lepiej edukować swoje dzieci; chcemy móc mówić im o Bogu i pomagać im w powołaniu… Trudno jednak znaleźć nauczycieli, którzy przybędą do tak odizolowanych regionów.
Problem dot. islamizacji oraz edukacji nie jest jedynym, z którym zmaga się Madagaskar.
Korupcję widać na każdym kroku. Rząd wprowadza plany zwalczania tej korupcji, ale jest to trudne, ponieważ korupcja jest głęboko zakorzeniona w struktury państwa – zaznacza hierarcha i dodaje: „Próbujemy także walczyć z „powszechną sprawiedliwością”, to znaczy, braniem prawa w swoje ręce przez obywateli. Biorąc pod uwagę ogólną biedę, nawet tak pozornie błaha sprawa, jak kradzież kurczaka, może oznaczać, że dana osoba jest osądzana przez mieszkańców wsi, a złodzieja później znajduje się martwego. Bardzo ciężko pracujemy w naszej wspólnocie, aby edukować lud poprzez homilie, nauczając katechizmu, a także poprzez komisje sprawiedliwości i pokoju, które ustanowiliśmy we wszystkich diecezjach. Staramy się być jak najbliżej Madagaskaru, niezależnie od jego religii i przekonań, aby pomóc im dać nową nadzieję w walce z tą korupcją – podkreśla biskup Putiakulangara.
Biskup docenił także wkład Pomocy Kościołowi w Potrzebie w rozwój kościoła na Madagaskarze.
Dzięki PKWP udało nam się zbudować kaplicę w więzieniu, w którym byłem kapelanem, a także pomieszczenie przeznaczone na bibliotekę do nauczania katechizmu i zwalczania analfabetyzmu. Dało to więźniom nową nadzieję i mogą zobaczyć miłosierne oblicze Kościoła, który pomaga im, a jednocześnie poprawia ich warunki życia.
Proszę was również o modlitwę za moją diecezję. Zajmuje powierzchnię ponad 13 tys. mil kwadratowych, a ja mam tylko 33 posługujących księży. Naprawdę bardzo potrzebuję nowych powołań, misjonarzy, aby ewangelizować i głosić Dobrą Nowinę. Mamy wiele wyzwań, ale Bóg i Maryja Dziewica dają nam odwagę, by iść naprzód. Mamy nasze codzienne krzyże, ale pozostajemy wierni Bogu. Modlimy się również za wszystkich naszych dobroczyńców, abyśmy mogli wspólnie pracować dla chwały Bożej.
My również pamiętajmy w modlitwie o Madagaskarze.
Mateusz CieniawskiACN Polska