Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Nasza pomoc w Iraku

JAK MOŻNA POMÓC?

Każda, nawet najmniejsza, pomoc jest ważna i potrzebna w obliczu tego dramatu. Projekt można wspierać wpłacając darowizny na konto Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z dopiskiem „Irak”:

ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP Oddział 6 w Warszawie
65 1020 1068 0000 1502 0147 7132

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie
ul. Wiertnicza 142
02-952 Warszawa

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę
na Irak

Chcę pomóc

Za wszelką hojność i życzliwość składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z przywódcami Kościoła, z którymi blisko współpracuje, zebrało dowody na ludobójstwo chrześcijan i innych mniejszości, dokonane przez islamską grupę terrorystyczną Daesh (ISIS) zarówno przed, jak i w trakcie przedstawianego okresu. Raporty ujawniły akty agresji dokonywane przez islamskich bojowników, będące urzeczywistnieniem ich zamiarów wyeliminowania chrześcijaństwa na obszarach znajdujących się pod ich kontrolą. Wnioski te potwierdził miejscowy rekonesans i ocena projektu przedstawicieli PKWP na wspomnianych terenach, szczególnie tych niedawno opuszczonych przez Daesh. Oceniając wyniki tych wizyt, ks. dr Andrzej Halemba, koordynator projektów PKWP na Bliskim Wschodzie, stwierdził: „Nie ulega wątpliwości, że Daesh dokonało ludobójstwa na irackich chrześcijanach. Nie była to tylko fizyczna eksterminacja; popełnione zbrodnie spełniają warunki wynikające z definicji prawnej zawartej w Międzynarodowej Konwencji ONZ z 1948 r.” .

Dziś wiadomo już, że na terenach zajętych przez Daesh od czerwca 2014 r. z Mosulem i pobliską Równiną Niniwy, regionami zamieszkiwanymi niegdyś przez znaczną liczbę chrześcijan i innych mniejszości, zrealizowano kompleksowy program wykorzenienia obecności Kościoła. Władze Daesh zwykle stawiały chrześcijan przed wyborem: islam, grzywna lub ”śmierć od miecza” . W następstwie odpływ ludności spowodował niemalże zupełne zniknięcie chrześcijan. Podobnie systematycznie bezczeszczono kościoły. Niektóre zostały zniszczone, a inne przekształcone w bazy wojskowe, więzienia i zbrojownie. Zdewastowano ołtarze, pozbawiono głów posągi, pisano bluźniercze graffiti, a groby chrześcijańskie sprofanowano, rozrzucając ich zawartość - łącznie ze szczątkami zmarłych.

Ppaież w Iraku

Miejscowa chrześcijanka Manal Matti opowiedziała PKWP o „zniszczeniach spowodowanych przez dżihadystów”, między innymi o zbezczeszczeniu kościoła Niepokalanego Poczęcia w Karakosz, ostatnim chrześcijańskim mieście w Iraku (przed jego zajęciem w lecie 2014 r.). Z jej relacji, „dżihadyści wykorzystali kościół jako strzelnicę, a figury jako cele” . W syryjskim kościele katolickim p.w. św. Jerzego w mieście utworzono prowizoryczną fabrykę bomb. Ekstremiści kreślili plany bitew na murach kościoła. Inny chrześcijanin, Louis Petrus, powrócił na początku stycznia 2017 r. do Karakosz po ucieczce przed inwazją Daesh w sierpniu 2014 r. Relacjonował: „Terroryści Daesh zniszczyli wiele moich dóbr (...). Liczne domy zostały spalone, a nawet całkowicie zburzone”.

Gdy Daesh wycofało się z północnego Iraku pod koniec 2016 roku, zaczęły pojawiać się nowe wieści o chrześcijańskich prześladowaniach. Rozmawiając z PKWP 16-letni Ismail opisał, jak bojownicy Daesh grozili mu śmiercią za odmowę przejścia na islam i pobili go za noszenie krzyżyka na szyi . Jednym z niewielu chrześcijan, którzy nie opuścili Karakosz podczas okupacji Daesh, była starsza iracka chrześcijanka Zarefa, która pozostała, by pielęgnować umierającego męża. Po jego śmierci ekstremiści znaleźli krucyfiks i mierząc do niej z pistoletu zmusili ją do plucia na krzyż. Następnie próbowali zmusić ją do nawrócenia, również pod groźbą śmierci przez rozstrzelanie (patrz: styczeń 2017 r) . Chrześcijańskie kobiety Barnadet i Sabria pozostały w niegdyś chrześcijańskim mieście Tall Kajf na północny wschód od Mosulu podczas okupacji Daesh. . Mieszkanie Sabrii zostało splądrowane przez bojowników, a ona spędziła dwa lata śpiąc na materacu na podłodze.

Pomoc PKWP w Iraku w latach 2011-2020

 Razem  49 523 516,00 EUR
 Rodzaj Pomocy  Kwota EUR
 Pomoc humanitarna  28 138 303,00
 Odbudowa budynków  17 449 196,00
 Pomoc duszpasterska  1 377 441,00
 Pomoc egzystencjalna  1 044 096,00
 Kształcenie formacyjne  937 024,00
 Intencje mszalne  231 360,00
 Książki religijne  218 426,00
 Motoryzacja  111 500,00
 Media chrześcijańskie  16 170,00

Przemoc Daesh spowodowała masową migrację chrześcijan. Skala odpływu ludności grozi zniknięciem chrześcijaństwa z Iraku. Kościół, którego korzenie zgodnie z tradycją sięgają pierwszego wieku naszej ery, jest zagrożony wyginięciem nie tylko w wyniku przymusowych wysiedleń, ale także z powodu utraty poczucia bezpieczeństwa wśród pozostałych chrześcijan obawiających się o swoje życie. Wiele przesiedlonych rodzin opuściło kraj uważając, że w Iraku nie ma przyszłości, a sytuacja pozostaje tak niestabilna, że trudno jest dokładnie oszacować liczbę chrześcijan pozostających w kraju. Według jednego szacunku w Iraku od 2015 r. nękana społeczność chrześcijańska zmniejszyła się z 300 tys. do nawet 150 tys . O ile tendencja ta się nie zmieni, wiele wskazuje na nieuchronny koniec chrześcijaństwa w Iraku, co może nastąpić nawet w ciągu najbliższych trzech lat. Arcybiskup Baszar Warda z Irbilu w północnym Iraku stwierdził w maju 2017 r., że aż 100 tysięcy chrześcijan zostało przesiedlonych z kurdyjskiego północnego Iraku . Przemawiając do brytyjskiego parlamentu, koordynator programu pomocy dla archidiecezji chaldejskiej w Irbilu Stephen Rasche przestrzegał: „Kończy nam się czas na zapewnienie przyszłości dla przesiedlonych chrześcijan, którymi się opiekujemy. Podatność społeczności chrześcijańskiej na zniknięcie z Iraku jest ogromna”.

Papież w Iraku

Większość przesiedlonych chrześcijan szukała schronienia w mieście Irbil. W czerwcu 2017 r. około 12 tys. zarejestrowanych rodzin (około 95 tys. osób), w większości chrześcijan, ale także innych mniejszości, znajdowało się pod opieką komisji międzywyznaniowej kierowanej przez Kościół chaldejski. Poseł Rasche podkreślił, że ONZ nie przyznało żadnych funduszy z wyjątkiem niewielkiej kwoty wkrótce po przybyciu wysiedlonych osób . Zdecydowana większość funduszy pochodzi od chrześcijańskich organizacji charytatywnych, z czego ponad połowa pochodzi od Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie .

W marcu 2017 r. Kościoły syryjsko-katolickie, syryjskie ortodoksyjne, katolickie i chaldejskie utworzyły Komitet Odbudowy Niniwy w celu wprowadzenia w życie planów odbudowy lub naprawy prawie 13 tys. domów na Równinie Niniwy. Badania PKWP pokazały, że liczba przesiedlonych chrześcijan, deklarujących zamiar powrotu, wzrosła z 3,2% w listopadzie do 41% w lutym 2016 r. Do maja 2017 roku około 700 chrześcijan powróciło do Teleskuf, wioski o względnie niewielkich szkodach po krótkich okresach pod kontrolą Daesh. Jej położenie w pobliżu miasta Irbil zapewniło większe bezpieczeństwo niż inne części Równiny Niniwy. W styczniu 2017 roku była to pierwsza wioska, do której powróciły wysiedlone rodziny z Równiny Niniwy.

Więcej o Iraku

Papież w Iraku

  • W 2020 miał 40 milionów mieszkańców według ONZ
  • Stolicą i największym miastem jest Bagdad. Basra na południu i Mosul.
  • Oficjalnymi językami Iraku są arabski i kurdyjski.
  • Irak jest na piątym miejscu, jeśli chodzi o wydobycie zasobów ropy naftowej na świecie.

To region pomiędzy Tygrysem a Eufratem, znany historycznie jako Mezopotamia, często nazywana kolebką naszej cywilizacji. Chrześcijanie Iraku są jednymi z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie. Chrześcijaństwo zostało przyniesione w I wieku. Terytoria dzisiejszego Iraku są znane z Biblii: Raj z Księgi Rodzaju, Wieża Babel, miejsce narodzin Abrahama – Ur, spotkanie Jakuba i Racheli, jaskinia lwa, gdzie był uwięziony Daniel, wydarzenia z Księgi Estery, proroka działalność: Amosa, Ezechiel itd.

Kilka ważnych wydarzeń

  • Z powodu konfliktu między Kurdami a rządem centralnym w latach 70. wielu chrześcijan opuściło Północny Irak i udał się do Bagdadu i innych irackich miast, takich jak Basra.
  • Rozpowszechnione ataki terrorystyczne na kościoły w Bagdadzie i Mosulu zaczęły się po raz pierwszy w 2004 roku.
  • Niedziela, 1 sierpnia 2004 - jednoczesne bombardowania prawie trzydziestu kościołów w całym kraju. Wydarzenia te wywołały kilka fal uchodźców (dwie w kraju i masowa emigracja chrześcijan). Teren znajdujący się pod kontrolą kurdyjskiego rządu był najbezpieczniejszą strefą, do której można było się udać.
  • W lutym 2010 r. ataki na chrześcijan w Mosulu zmusiły 4 300 z nich do ucieczki.

Felieton „Powrót do korzeni” – Pomoc PKWP dla chrześcijan w Iraku w latach 2011-2020

Rekonstrukcja wielkiego syriacko-katolickiego kościoła Al-Tahira w Qaraqosh – etap drugi

7 marca papież Franciszek odwiedzi kościół Al.-Tahira w Iraku – rozmowa z ks. Ammarem Yako, proboszczem

„Szacunek dla chrześcijan będzie wzrastał” – abp Bashar Warda. Wizyta papieża w Iraku nadzieją na podniesienie świadomości na temat chrześcijan wśród muzułmańskiej większości

Lamborghini papieża Franciszka dla Iraku. Dzięki darowiźnie od Ojca Świętego PKWP pomogło prześladowanym chrześcijanom z Równiny Niniwy

„Teraz jest czas by inwestować w młodych ludzi” – PKWP rozpoczyna nowy, duży projekt wspierający studentów w Iraku

Franciszek w Iraku – Qaraqosh. Symbolika stuły, którą Ojciec Święty otrzyma 7 marca

„Pomagamy Kościołowi oddychać obydwoma płucami - wschodnim i zachodnim”. Dyrektor Działu Projektów PKWP w gronie osób towarzyszących papieżowi w podróży do Iraku jako przedstawiciel ROACO

Pielgrzymka Franciszka – NADZIEJA

Pielgrzymka Franciszka – DOMY

Pielgrzymka Franciszka – KOŚCIOŁY

Pielgrzymka Franciszka – ŻYCIE

Spotkanie online z ks. dr. Andrzejem Halembą „Przed pielgrzymką Franciszka”

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW