Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Centrum Wolontariatu Ojca Werenfrieda - WOLONTARIAT@PKWP.ORG

Kim jesteśmy?

Jesteśmy, aby wspierać chrześcijan w krajach prześladowań. I tam gdzie cierpią w skutek wojen, kataklizmów czy skrajnej biedy. Promujemy działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP) oraz powstałej w duchu solidarności z PKWP Fundacji im. Ojca Werenfrieda. Poprzez wolontariat w Polsce dzielimy się naszym czasem, wiedzę i umiejętnościami, aby towarzyszyć najbardziej potrzebującym w 140 krajach do których dociera nasza pomoc na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Ameryce Południowej, Europie Wschodniej czy też w Azji .

Najważniejsze w naszej pracy wolontariusza jest dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia.

Żyjąc tu na miejscu organizujemy pomoc i wsparcie dla naszych sióstr i braci, którzy potrzebują pomocy na wszystkich kontynentach.

Nasze zadania

Co możesz będąc wolontariuszem?

Promocja media

Możesz zaangażować się w tworzenie filmów oraz prezentacji, w redagowanie tekstów czy kontakt z mediami.

Bardzo ważnym elementem naszego działania jest przekazywanie informacji o naszych działaniach aby dotrzeć do jak największej grupy ludzi dobrego serca. To w zasadzie może robić każdy niezależnie gdzie mieszka! Potrzebujemy więc, osób które pomogą nam w realizacji zaplanowanych wydarzeń – wspierając nas logistycznie i technicznie.

Animacja

W Niedziele prowadzimy spotkania informacyjne w parafiach, dzieląc się świadectwem o naszych zrealizowanych projektach.

Zawsze też prosimy o modlitwę i zachęcamy do współpracy z nami – każde wsparcie się liczy!

Modlitwa

W intencji chrześcijan prześladowanych i naszych ofiarodawców sprawujemy w każdy (np.) wtorek Mszę Świętą. Zachęcamy również polskie wspólnoty parafialne do sprawowania Mszy Świętych w duchu solidarności z Kościołem prześladowanym. Także Ty sam, w swojej świątyni parafialnej możesz ofiarować swój czas-siebie w tej intencji!

Bardzo ważną formą naszego działania jest też organizowanie spotkań modlitewnych, do przygotowania których potrzebujemy również ciebie! Możesz pomóc w opracowaniu scenariusza oraz w oprawie muzycznej. A może tylko, albo aż przez swoją obecność!

Spotkania formacyjne

Raz w miesiącu (w siedzibie Wolontariatu Ojca Werenfrieda – ul. Szewska 18, 61-760 Poznań) organizujemy spotkanie podczas którego ustalamy plan działania na najbliższy czas.

Formacja bierze się z pozyskiwanych informacji - dlatego, zapoznajemy się również z problemami różnych krajów, aby dzielić się później tym tematem z innymi.

Lider grup parafialnych

Zadaniem takiej osoby jest przybliżenie naszych działań we wspólnocie parafialnej; jak również inspirowanie istniejących już grup do włączenia się w pomoc dla chrześcijan, którzy są prześladowani i cierpią w wyniku konfliktów i wojen.

Możesz nam pomóc dawać nadzieje tam gdzie jej brakuje... Zapraszamy do współpracy czekamy właśnie na ciebie!

Zapraszamy do współpracy czekamy właśnie na ciebie! wolontariat@pkwp.org

Kilka naszych projektów

1. Internat-dom dziewcząt przy stacji misyjnej Bulo Bulo (Boliwia)

W miasteczku położonym w tropikalnej, wiecznie wilgotnej części Boliwii ubóstwo materialne i moralne dotyka głównie młode pokolenie.

Starając się zaradzić choćby w niewielkim stopniu najbardziej kruchym i potrzebującym młodym udało się powołać do życia internat-dom dla dziewcząt. Został on wybudowany dzięki pomocy finansowej pojedynczych osób z Polski. Funkcjonuje wyłącznie z otrzymanych darów od roku 2007. Przyjmowane tam dziewczęta pochodzą z rodzin biednych, rozbitych, wielodzietnych, często z problemem alkoholowym, mieszkających w głębi tropików.

Rocznie w ośrodku przebywa około 30 dziewcząt.

2. Oczy Etiopii

W Etiopii żyją ludzie , których od lat dotykają najgorsze plagi tego świata od suszy, która skazuje na ciągły głód przez ogromną biedę aż po korupcje. Dodatkowo prawie 40% Etiopczyków cierpi na przewlekłą jaglicę (przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek).

Zorganizowane wyjazdy z ekipą lekarską, sprzętem medycznym i lekarstwami trwają już od 2007 roku. Do dzisiaj w Lalibelli i Alem Katema zrealizowano prawie dwa tysiące operacji wzroku, najczęściej na jaglicę i zaćmę.

Od roku 2015 Fundacja im. Ojca Werenfrieda objęła patronatem tą akcje, aby dawać nadzieje najuboższym tego kraju.

3. Dom Lubasi (Livingstone, Zambia)

Dom Lubasi jest od 2001 r. miejscem opieki dla dzieci osieroconych, lub których rodziny nie są w stanie zapewnić im opieki. Powodem ich dramatu jest najczęściej AIDS. Około 30% dorosłych w Livingstone jest nosicielami wirusa HIV.

Dom Lubasi przyjmuje dzieci od 5 do 10 roku życia. Zostają one pod opieką, dopóki same nie mogą się utrzymać lub do chwili, gdy zostaną adoptowane lub wzięte pod opiekę rodziny. Domem Lubasi zarządzają katolickie siostry zakonne. Zatrudnieni są tam ogrodnik, kucharze i opiekunki dla dzieci. Zajmują się oni 60-oma dziećmi dzień i noc, tworzą domową atmosferę, zachęcają dzieci do zabawy w ogrodzie oraz pomagają przy odrabianiu prac domowych i udzielają korepetycji. Dzieci uczęszczają do miejscowej szkoły podstawowej.

Zambia jest bardzo biednym krajem i bez wsparcia z zewnątrz nie będzie mogła udzielić pomocy dla wielu sierot wymagających opieki. Na jedno dziecko miesięcznie potrzeba około 100 $,

4. Budowanie studni w Afryce (obecnie w Czadzie i w Nigerii)

Misjonarze z placówek misyjnych na Czarnym Lądzie często doświadczają problemu braku wody. Największym dobrodziejstwem, a zwykle warunkiem przeżycia jest dostęp do źródeł.

Darczyńcy z Polski, z archidiecezji gdańskiej sfinansowali odwiert studni w wiosce Bousso (Czad), czym zupełnie odmienili życie mieszkańców. Podobne projekty zrealizowaliśmy w Zambii, Kamerunie i Nigerii. Mimo wybudowania już kilkunastu studni w dalszym czasie pragniemy dawać nadzieje na lepsze życie-dostęp do wody niezbędnej do istnienia. Pomóż nam i Ty wybudować kolejną studnie...

Ojciec Werenfried van Straaten był pomysłowym i dalekowzrocznym człowiekiem, który podejmował się trudnych zadań i zawsze potrafił znaleźć pomysłowe rozwiązania dla tych sytuacji, te rozwiązania często były oryginalne i nowatorskie, a przede wszystkim skuteczne.

Był całkowicie oddany Bogu, znał życie, twardo stąpał po ziemi i kochał ludzi! Nie bał się kontaktu z ludźmi, zbliżał się do każdego człowieka, był bezpośredni i otwarty nawet na takich, którzy byli daleko od Kościoła i takich których życie znalazło się na nie do końca właściwym kursie.

Niech więc, Jego dzieło rozwija w się i dzisiaj poprzez Wolontariat Ojca Werenfrieda!

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW