Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zwiększenie pomocy dla uchodźców w 2012 r.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2012 r. przekazało 2 mln zł na pomoc w związku z kryzysem panującym w regionach wojennych.

PKWP przekazało ponad dwukrotnie więcej pomocy niż w poprzednim roku. Choć głównym zadaniem PKWP jest wspieranie duszpasterstwa i edukacji na całym świecie, Stowarzyszenie przekazuje również pomoc bezpośrednio do potrzebujących, niezależnie od ich pochodzenia oraz przekonań religijnych.

Największym punktem zapalnym w minionym roku był kryzys w Syrii. Wiosną 2012 r., PKWP przekazało wsparcie dla uchodźców w Syrii, a później również pomoc dotarła do nich w krajach sąsiadujących z Syrią - Jordanii i Turcji, gdzie uciekło wiele tysięcy Syryjczyków. Wsparciem objęto również tych, uchodźców z Iraku, którzy przed kilkoma laty otrzymali schronienie w Syrii a teraz znaleźli się w jeszcze większym zagrożeniu. Dlatego też wielu z nich uciekło do Libanu, gdzie Siostry Dobrego Pasterza udzielają im pomoc, tak jak wcześniej robiły to w północnym Iraku.

Kolejnym obszarem nadzwyczajnej pomocy w 2012 r. było wsparcie dla uchodźców z północnego Sudanu, którzy wrócili do ojczyzny po uzyskaniu niepodległości przez Południowy Sudan. Najmłodszy kraj świata głównie zamieszkały jest przez chrześcijan i wyznawców tradycyjnych religii, zaczyna od zera, chrześcijanie, którzy zostali na północy w Sudanie, żyją jako mniejszość w państwie zdominowanym przez islam. Tysiące chrześcijan już przeniosło się na południe, a wielu innych prawdopodobnie pójdzie wkrótce w ich ślady. W 2012 r doszło do wielu gwałtownych starć w przygranicznych regionach. Obecnie sytuacja się nieco uspokoiła, ale napięcia pozostają. Ludzie są zastraszeni przez terror. Szacunkowe dane mówią o tym, że zginęło dwa miliony Sudańczyków, a cztery miliony wypędzono z Sudanu, których nie udało się doprowadzić do arabizacji i islamizacji.

Innym regionem, którego ludność doświadczyła niewyobrażalnego cierpienie w 2012 roku był tzw. Region Kivu, leżący na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Tutaj również, Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomogła tysiącom uchodźców, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć i zostali bez dachu nad głową.

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW