Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zmarł prawosławny arcybiskup Homs

„Człowiek, który cierpiał ze swoim ludem i za swój lud”. W ten sposób Regina Lynch, dyrektor projektów Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), wspomina Selwanosa Boutrosa Alnemeha, syryjskiego prawosławnego arcybiskupa Homs, który zmarł w poniedziałek wieczorem 7 grudnia w Damaszku po krótkiej i ciężkiej chorobie.

Zmarł prawosławny arcybiskup Homs

„Wyrażamy nasze najgłębsze wyrazy współczucia Wielce Błogosławionemu Patriarsze Ignacemu Efraimowi II, biskupom syryjskiego Kościoła Prawosławnego oraz wszystkim wiernym Archidiecezji Homs, Hama i Tartous za tę ogromną stratę”.

Podczas wizyt naszej delegacji w Homs w najtrudniejszych okresach wojny arcybiskup opowiadał o swoim życiu: „Wychowałem się jako sierota, Kościół był moją matką. Teraz wszyscy w Syrii czujemy się jak sieroty ”. Jego krótkiemu życiu, które zakończyło się zaledwie w wieku 52 lat, często towarzyszyło cierpienie, które jednak przekształcał w ojcowskie poświęcenie, realizując liczne projekty na rzecz sierot i najuboższych rodzin diecezji, nawet w szczytowym okresie wojny. Inną, wielką udręką arcybiskupa byli jego kapłani pozbawieni środków do życia, jednak niestrudzeni pasterze w kraju zdewastowanym i pogrążonym w biedzie.

Był świadkiem zagłady Homs oraz okrucieństw i prześladowań popełnianych przez dżihadystów w różnych miastach i społecznościach chrześcijańskich na tym terenie. Na szczególną uwagę zasługuje morderstwo popełnione na 45 chrześcijanach w październiku 2013 r., dokonane w Sadadzie, mieście urodzenia Arcybiskupa, a obecnie jego miejsce pochówku. W maju 2014 roku jego brat został ranny w wyniku wybuchu bomby, która wysadziła katedrę w Homs. Zmarł z powodu odniesionych obrażeń we wrześniu. Pomimo tych ciężkich obciążeń Metropolita nie przestawał zasiewać nadziei. Wraz z projektami humanitarnymi, mającymi na celu złagodzenie cierpienia i potrzeb, Arcybiskup promował szereg projektów, które miały zachęcać i inspirować całą wspólnotę chrześcijańską tego regionu. Jedną z takich inicjatyw był projekt „Ulica Nadziei”, w ramach którego dzieci ze Starego Miasta w Homs malowały graffiti na ścianach zrujnowanych domów, dając znak, że chrześcijanie chcą zostać i odbudować tę część miasta, całkowicie zniszczoną przez bomby. Był także jednym z pierwszych, którzy promowali odbudowę domów dla tych chrześcijan, którzy powrócili po zawieszeniu broni. Starał się również o stypendia dla uczniów i studentów, aby mogli jak najszybciej kontynuować naukę. Otworzył w Hamie żłobek o nazwie „Hope of Life”.

Jego wkład i zaangażowanie w podnoszenie międzynarodowej świadomości o tej dramatycznej sytuacji były ogromne. Na przykład w 2016 roku udał się z delegacją PKWP do Genewy i Brukseli, aby opisać rzeczywistość, w której żyją i potępić międzynarodowe zaniedbania w obliczu zaniku chrześcijańskiej obecności w Syrii w wyniku prześladowań i związanej z nimi emigracji.

„Minęło ponad siedem lat ścisłej współpracy, podczas których mogliśmy zrealizować prawie 40 projektów, dzięki zaangażowaniu i oddaniu Arcybiskupa Selwanosa” - stwierdza R. Lynch. „Trudno w kilku słowach podsumować całą tę pracę. Ale niewątpliwie był On filarem, filarem oporu przed beznadziejnością i bojownikiem o ocalenie swojego ludu. Był też prawdziwym przykładem człowieka ekumenizmu. To wielka strata ”- dodała dyrektor projektów.

ks. dr Andrzej Paś, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW