Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zmarł biskup z Birmy - żył z i dla swojego ludu

Z głębokim żalem i smutkiem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) otrzymało wiadomość o śmierci biskupa Johna Hsane Hgyi z Pathein w Birmie z powodu COVID-19. Zmarł dziś rano o 6:15 czasu lokalnego w swoim domu w Pathein. Poświęcił swoje życie opiece i trosce o ludzi w swojej diecezji.

BirmaZdjęcie ACN: Biskup John Hsane Hgyi

Biskup John Hsane Hgyi urodził się w 1953 roku w Birmie i przez prawie 18 lat kierował katolicką diecezją Pathein w delcie kraju. Duża część regionu jest zamieszkana głównie przez grupę etniczną Kayin . Liczy około 5,6 miliona.

Myanmar cierpi na trzecią falę Covid z powodu wariantu wirusa Delta zagrażającego całemu krajowi. Zaledwie kilka dni temu, w Dniu Męczenników 19 lipca, kardynał Charles Maung Bo, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Myanmaru, oświadczył: „Covid prowadzi wojnę przeciwko naszemu ludowi z zaciekłością nieznaną naszemu ludowi. Tysiące jest zarażonych, a setki są pospiesznie grzebane na zatłoczonych cmentarzach. Dniem i nocą nasi ludzie czekają na tlen na zatłoczonych ulicach”. Według lokalnych mediów szpitale nie funkcjonują prawidłowo. Wiadomości i zdjęcia pokazują ludzi umierających w swoich domach i karetce pogotowia bez odpowiedniego leczenia. Pandemia wymknęła się spod kontroli, siejąc strach i niepokój wśród ludności. Odnosząc się do trudnej sytuacji, jakiej kraj doświadczył od czasu przewrotu wojskowego w lutym, kardynał Bo wezwał do pojednania i pokoju w celu rozwiązania kryzysu zdrowotnego: „Myanmar widziało ostatnio zbyt wiele łez. Proszę, proszę, zatrzymajcie wszystkie konflikty. Jedyną wojną, którą musimy toczyć, jest śmiertelnie niewidzialny wirus, który okazał się niezwyciężony nawet dla światowych supermocarstw. Czy teraz stać nas na wojnę, konflikt i wysiedlenie? Nadszedł czas, aby zebrać armię ochotników uzbrojonych w zestawy medyczne, aby dotrzeć do naszych bardzo cierpiących ludzi”.

„Chrześcijanie w Birmie oprócz naszej praktycznej pomocy potrzebują modlitwy” – powiedział Thomas Heine-Geldern, prezydent ACN. „Musimy wzmóc nasze modlitwy za ten kraj, który przechodzi ciężkie próby, aby zjednoczyły się jako jeden naród przeciwko pandemii. Módlmy się do Pana o spokój duszy biskupa Jana Hsane Hgyi, który żył ze swoim ludem i dla niego. Nigdy nie oszczędzał sił, by ulżyć ludziom w bólu. I módlmy się za wszystkich naszych braci i siostry, ale szczególnie za biskupów, osoby zakonne i katechetów, z których wszyscy są bardzo zaangażowani w duchowe uzdrowienie Myanmaru” – stwierdził Heine-Geldern.

Tylko około osiem procent mieszkańców Myanmaru to chrześcijanie. Zdecydowana większość ludności należy do wiary buddyjskiej. ACN od lat stara się wspierać lokalny Kościół katolicki w kraju. Podczas drugiej fali COVID pod koniec 2020 r. organizacja udzieliła pomocy doraźnej księżom, zakonnikom, katechetom i rodzinom w skrajnej potrzebie.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW