Ziemia Święta: Przywódcy Kościoła wyrażają ubolewanie z powodu przemocy podczas pogrzebu chrześcijańskiej dziennikarki
18 maj 2022Shereen Abu Aqleh zginęła 11 maja, relacjonując izraelską operację wojskową w obozie dla uchodźców w Dżeninie.
Zdj. ACN International / Stare Miasto w Jerozolimie jest święte dla żydów, muzułmanów i chrześcijan. Obok siebie stoją kościoły, meczety i synagogi. W prawym rogu widać bazylikę Grobu Pańskiego.
Izraelskie siły bezpieczeństwa są oskarżone o zakłócenie konduktu pogrzebowego palestyńskiej chrześcijańskiej dziennikarki Shereen Abu Aqleh, która zginęła 11 maja podczas relacjonowania izraelskiej operacji wojskowej w obozie dla uchodźców w Dżeninie. Zwierzchnicy Kościołów katolickich w Ziemi Świętej ostro skrytykowali użycie siły przez policję izraelską podczas konduktu pogrzebowego 13 maja. Łaciński oraz grecki patriarchowie Jerozolimy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Patriarchatu Łacińskiego oskarżają Izrael o brak szacunku zarówno dla chrześcijańskich instytucji, jak i wiernych Kościoła.
Interwencja policji miała miejsce przy szpitalu św. Józefa, skąd wyruszył kondukt pogrzebowy. „Policja wtargnęła do chrześcijańskiego instytutu zdrowia, nie szanując Kościoła, nie szanując instytucji służby zdrowia, nie szanując pamięci zmarłej i doprowadzając niemal do upuszczenia trumny przez tych, którzy ją nieśli” – czytamy w oświadczeniu.
„Wtargnięcie policji izraelskiej i nieproporcjonalne użycie siły, atakowanie żałobników, bicie ich pałkami, używanie granatów dymnych, strzelanie gumowymi kulami, straszenie pacjentów szpitala, jest poważnym naruszeniem międzynarodowych norm i przepisów, w tym podstawowego prawa człowieka do wolności wyznania, które musi być przestrzegane także w przestrzeni publicznej”.
Patriarchowie okazują się być szczególnie oburzeni faktem, że incydent miał miejsce w szpitalu, który „zawsze szczycił się tym, że jest miejscem spotkania i leczenia dla wszystkich, niezależnie od ich przynależności religijnej czy kulturowej”.
„To, co wydarzyło się w miniony piątek, głęboko zraniło nie tylko wspólnotę chrześcijańską, siostry św. Józefa od Objawienia, które są właścicielkami szpitala oraz cały jego personel, ale także wszystkich ludzi, którzy w tym miejscu znaleźli i nadal znajdują pokój i gościnność. Siostry i personel placówki będą podtrzymywać swoje zobowiązanie, aby być miejscem powrotu do zdrowia. Tragiczny epizod z ostatniego piątku sprawia, że to zobowiązanie jest jeszcze silniejsze niż kiedykolwiek”.
Policja twierdzi, że podjęła działania w celu rozpędzenia tłumu, który zatrzymał kondukt i nalegał na niesienie trumny na ramionach, oskarżając go o „zakłócanie porządku publicznego”, ale nagrania z miejsca zdarzenia wydają się wskazywać, że jednym z czynników, które zaostrzyły działania władz było wywieszenie palestyńskich flag i śpiewanie nacjonalistycznych pieśni.
Shireen Abu Akhleh była znaną dziennikarką od lat zajmującą się tematyką palestyńską, grekokatoliczką wyznania melchickiego. 11 maja znajdowała się obozie dla uchodźców w Dżeninie na Zachodnim Brzegu, podczas gdy Izraelskie Siły Obronne zaczęły go szturmować. Podczas operacji Abu Akleh została postrzelona w głowę, a naoczni świadkowie twierdzą, że śmiertelny strzał, który przeszył ją tuż pod hełmem i nad kamizelką kuloodporną, pochodził od sił izraelskich. Urzędnicy izraelscy początkowo temu zaprzeczali, publikując materiał filmowy na poparcie tezy, że Abu Akleh została postrzelona przez palestyńskich bojowników. Jednakże izraelska gazeta Haaretz stwierdziła, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ dostęp do miejsca, w którym zginęła reporterka uniemożliwiło bojówkarzom widocznym na filmie kilka budynków.
W poprzednim oświadczeniu opublikowanym tuż po śmierci dziennikarki Patriarchat Łaciński zażądał przeprowadzenia śledztwa i ukarania winnych. „Modlimy się o spokój duszy Shereen, która była przykładem odpowiedzialności i silnym głosem dla swojego narodu; prosimy Boga, aby dał jej bratu i krewnym pociechę płynącą z wiary. Modlimy się, aby naród palestyński odnalazł drogę do wolności i pokoju” – napisano.
Treść oświadczenia (j. ang) w sprawie przemocy w szpitalu św. Józefa podczas pogrzebu Shireen Abu Aqleh można przeczytać tutaj: https://www.lpj.org/posts/statement-concerning-the-violence-at-st-joseph-hospital-during-shireen-abu-aqleh-s-funeral.html