Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ziemia Święta: Miłosierdzie i sprawiedliwość są ze sobą związane.

Ziemia ŚwiętaJuż wkrótce Drzwi Święte zostaną otwarte w Betlejem i w Nazarecie, co ma dla tych miejsc szczególne znaczenie.

Biskup pomocniczy Giacinto-Boulos Marcuzzo z Patriarchatu Łacińskiego i wikariusz patriarchalny dla Izraela podkreśla, że Rok Święty Miłosierdzia jest bardzo ważny dla Ziemi Świętej, ponieważ ma on nie tylko wymiar duchowy, ale również wymiar społeczny i polityczny. W wywiadzie udzielonym Stowarzyszeniu Papieskiemu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), ksiądz biskup, który mieszka w Nazarecie (Izrael), wyjaśnił, że Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka powinien doprowadzić do przemiany duchowej zarówno poszczególnych chrześcijan, jak i chrześcijańską społeczność.

Według biskupa Marcuzzo, oba te wymiary przemiany duchowej są ze sobą połączone. "W tym roku jest to okazja do wzrastania w wierze i czynnej miłości. Miłosierdzie jest okazywaniem miłości w trudnych sytuacjach. Warunki, jakie panują w Ziemi Świętej są takie, że wierny chrześcijanin jest wezwany do heroicznego świadectwa miłości”. Według bp Marcuzzo, najważniejszym wyzwaniem Roku Świętego dla każdej osoby jest ponowne odkrycie sakramentu pokuty. "Przede wszystkim, mam nadzieję na bardziej dojrzały, bardziej świadomy i bardziej poważny powrót do sakramentu spowiedzi. To jest przede wszystkim sprawa, która dotyczy każdej osoby, ale ma także wymiar społeczny. Bo ludzie, którzy chcą zmienić swój sposób postępowania są również gotowi zrobić coś dla innych. Mamy nadzieję, że doprowadzi to do większej solidarności i bezinteresowności. Chrześcijanin musi wykazać się być silniejszym od przeciwności, jakie spotyka. Dotyczy to relacji chrześcijan między sobą, ale również solidarności z wyznawcami innych religii, jak na przykład z muzułmanami, Żydami i druzami. Musisz zaakceptować drugiego w jego inności”.

Ksiądz biskup podkreślił, że decydującym aspektem miłosierdzia jest chęć obdarzenia drugiej osoby przebaczeniem. W świetle konfliktu izraelsko-palestyńskiego problem przebaczenia jest szczególnym wyzwaniem dla palestyńskich chrześcijan przede wszystkim w Ziemi Świętej. "W tej chwili, ludzie pytają mnie, jak mogą żyć w miłosierdziu i przebaczeniu po takich wielkich niesprawiedliwościach, jakie są spowodowane przez wojny i przemoc, których doświadczają na co dzień. Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Ale jedno jest pewne. Nie można realizować czynów miłosierdzia a jednocześnie nie domagać się sprawiedliwości. Musi to iść w parze. Kościół nie żąda od nas, aby być miłosiernym, i jednocześnie zaprzestać domagania się sprawiedliwości. Oczywiście, dla nas, chrześcijan, Jezus Chrystus jest wzorem, jak to zrobić. Popierał ludzi, którzy próbowali połączyć ze sobą miłosierdzie i sprawiedliwość. Myślę, że w tym kontekście Gandhi, na przykład, był doskonałym przykładem tego sposobu życia. Możemy też się tym zainspirować jako chrześcijanie w Ziemi Świętej".

Drzwi Święte zostaną otwarte w Betlejem w dniu 24 grudnia, a w Nazarecie 27 grudnia.

Autor: Oliver Maksan

Tłumaczenie: Wiesław Knapik



Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW