Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Zamienić pustynię w raj

Dominikanki wracają do zrujnowanego przez Państwo Islamskie klasztoru w Iraku. Dzięki ofiarności darczyńców PKWP pustynia zakwitnie.

Zamienić pustynię w rajZdj. ACN Internatiopnal / Abp Paul Thabet Habib Yousif Al Mekko przewodniczył celebracji poświęcenis nowego klasztoru św. Józefa sióstr dominikanek w Batnaya, Irak; 18 grudnia 2022 r.

„Gdziekolwiek przychodzą mnisi, mogą zamienić pustynię w raj, a obecność sióstr zakonnych i ich przybycie do udręczonej i zburzonej wioski jest znakiem wielkiej odnowy” - mówił w grudniu podczas poświęcenia nowego budynku klasztoru sióstr dominikanek w Batnaya abp Paul. Podkreślił też, że chodzi tu nie tylko o odbudowę kamieni, ale też o odbudowę człowieczeństwa.

Batnaya była kiedyś ważnym ośrodkiem życia chrześcijańskiego na Równinie Niniwy w północnym Iraku. W 2014 roku, tuż przed inwazją tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), w wiosce mieszkało około 5 tysięcy chrześcijan, w większości chaldejskich katolików. Gdy terroryści z ISIS opanowali region, wszyscy musieli uciekać. Dżihadyści zostali ostatecznie pokonani, ale pozostawili po sobie zgliszcza: zburzone domy, dwa kościoły, dom dominikanek. Powrót sióstr zakonnych to dla ludzi jasny sygnał – wracajmy i odbudujmy nasze domy! „Wasze imię i tożsamość, a także wasze korzenie są w Batnaya, a nie w miejscach emigracji. Musimy mieć wiarę, aby odbudować wieś” - zachęcał abp Paul.

Siostry dominikanki, które w 2014 roku straciły swój dom nie poddały się. Najpierw wprowadziły się do domu, który został im użyczony przez hojnego mieszkańca, a następnie wybudowały nowy klasztor św. Józefa, w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Także dominikanki z Polski przyczyniły się do odbudowy - rok temu przekazały zebrane na ten cel 25 tys. zł. (zobacz: https://pkwp.org/newsy/dominikanki_z_polski_wsparly_irak). W dniu otwarcia siostra Huda Sheto podkreślała, że zakonnice są w Batnaya, aby „towarzyszyć wiernym, modlić się wspólnie z nimi oraz dzielić ich życie i potrzeby”. Będą zamieniać tę pustynię w raj m.in. poprzez edukację dzieci w prowadzonym przez nie przedszkolu.

Zamienić pustynię w rajZdj. ACN Internatiopnal / Totalnie zniszczony klasztor sióstr dominikanek w Batnaya, Irak; 2019 r.

PKWP jest głęboko zaangażowana w przywracanie życia chrześcijańskiego w północnym Iraku i pomogła sfinansować wiele projektów odbudowy, w tym w Batnaya. W ubiegłym roku stowarzyszenie wezwało społeczność międzynarodową do pomocy Irakowi w osiągnięciu potrzebnej obecnie stabilności i rozwoju gospodarczego, aby jego ludność nie musiała szukać lepszego życia za granicą: https://pkwp.org/newsy/irak_pkwp_wzywa_spolecznosc_miedzynarodowa_do_pomocy_w_osiagnieciu_stabilnosci_i_rozwoju_gospodarczego_kraju

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW