Z krzyżem nie można negocjować
16 kwi 2019Papież Franciszek w Niedzielę Palmową podkreślił znaczenie krzyża w życiu każdego chrześcijanina.
Msza św. z udziałem papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra zebrała tłumy wiernych. W homilii głowa Kościoła katolickiego podkreśliła, że męka Jezusa Chrystusa jest dla wszystkich wzorem życia: „Jezus uczy, że z krzyżem nie można negocjować, albo się go przyjmuje, albo się go odrzuca. A ze swym upokorzeniem Jezus chciał otworzyć nam drogę wiary i nas na niej poprzedzić”.
Papież przypomniał dwa wymiary Wielkiego Tygodnia. Z jednej strony jest to owacyjne przyjęcie palmami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy, a z drugiej strony Jego upokorzenie. Na początku liturgii święcimy palmy, a za chwilę odczytujemy opis Męki Pańskiej.
W dalszej części homilii papież podkreślił, że Chrystus jawi nam się, jako nauczyciel pokory.
– Także dzisiaj, gdy wkracza do Jerozolimy, Jezus pokazuje nam drogę. Ponieważ w tym wydarzeniu zły, książę tego świata miał kartę przetargową: kartę triumfalizmu, a Pan odpowiedział, pozostając wierny swojej drodze, drodze pokory – mówił Franciszek. – Triumfalizm próbuje przybliżyć cel za pomocą skrótów, fałszywych kompromisów. Dąży do wskoczenia na rydwan zwycięzcy. Triumfalizm żyje gestami i słowami, które nie przeszły jednak przez tygiel krzyża; karmi się konfrontacją z innymi, uznając ich zawsze za gorszych, błądzących, nieudaczników… Subtelną formą triumfalizmu jest światowość duchowa, która jest największym zagrożeniem, najbardziej przewrotną pokusą, zagrażającą Kościołowi. Jezus zniszczył triumfalizm swoją męką – dodał.
Papież Franciszek zwrócił również uwagę na milczenie Zbawiciela podczas męki.
„W chwilach ciemności i wielkiego ucisku trzeba milczeć, mieć odwagę milczenia, pod warunkiem, aby było to milczenie łagodne, a nie milczenie urażone. Łagodność milczenia sprawi, że będziemy jawić się jeszcze słabszymi, bardziej upokorzonymi, a wtedy diabeł, nabierając odwagi, wyjdzie z ukrycia. Trzeba się jemu oprzeć w milczeniu, «zachowując swoje stanowisko», ale z taką samą postawą jak Jezus”.
Kilka dni wcześniej Ojciec Święty spotkał się z pielgrzymami z Polski na audiencji generalnej. Podczas spotkania papież życzył im, aby czas Wielkiego Tygodnia był dla nich czasem łaski „Otwórzmy nasze serca na miłość Boga, który własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał dla naszego zbawienia. Niech to będzie czas miłosierdzia i łaski dla Was i Waszych bliskich. Niech Bóg Wam Błogosławi”.
inf. pras. VN