Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Z igłą i nitką w Sercu Afryki”. GOŚĆ: Ewa Marciniak.

27 maja, 18:30 - zaprasza Misja na Szewskiej, biuro PKWP w Poznaniu.

Gość na Szewskiej

Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu, Misja na Szewskiej (ul. Szewska 18) zaprasza na spotkanie z cyklu Gość na Szewskiej pt. „Z igłą i nitką w Sercu Afryki”. Jego gościem będzie Ewa Marciniak, krawcowa, teolog, świecka misjonarka, która mówi o sobie w ten sposób: „Często powtarzam, że szycie to życie. Szycie towarzyszy mi od najmłodszych lat; z igłą i nitką nie rozstaję się na krok. To szyciowe życie pozwoliło mi dzielić się umiejętnościami także w samym Sercu Afryki”.

Jej przygoda z misjami zaczęła się w 2012 r. W latach 2012-2015 oraz w 2017 r. pracowała w Republice Środkowoafrykańskiej na misji Monasao wśród Pigmejów z plemienia Bayaka. Współpracowała wówczas ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich. Misja ta polegała na pracy z kobietami - przez trzy lata prowadziła szkółkę szycia pod nazwa Fungo Bongo (szycie ubrań). Oprócz tego katechizowała dzieci, a jeśli była potrzeba, pomagała w przychodni zdrowia.

W lutym 2022 r. miała kolejną okazję i szansę dzielić się swoim doświadczeniem z młodymi afrykańskimi kobietami, tym razem z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Prowadziła krótki, miesięczny kurs nauki szycia i krojenia, który odbywał się w Centrum Kulturalnym św. Kisito „Londo, mo luti” i zakończył się pokazem mody z prawdziwego zdarzenia. Szycie jest dla afrykańskich kobiet szansą na lepsze życie, daje niezależność i pozwala uwierzyć, że nie zawsze będzie ciężko, że przyjdzie moment, kiedy będzie można stanąć o własnych siłach na nogi.

Takie przedsięwzięcie zawsze odbywa się we współpracy wielu wspaniałych ludzi i instytucji – w projekt związany z Centrum Kulturalnym św. Kisito „Londo, mo luti” w Bouar (zakup maszyn do szycia i materiałów jako wyprawki dla absolwentek szkoły na start w samodzielne życie) zaangażowani byli: Pomoc Kościołowi w Potrzebie (biuro regionalne w Poznaniu), Diecezja Kaliska, Diecezja Bouar. Pisaliśmy o tym na naszej stronie:

https://pkwp.org/newsy/pakiety_edukacyjne_dla_mlodych_mam_w_republice_srodkowo_afrykanskiej

https://pkwp.org/newsy/rsa_maszyny_do_szycia_w_rekach_mlodych_mam

https://pkwp.org/newsy/75_tys_zl_dla_mlodych_mam_z_rsa

https://pkwp.org/newsy/symboliczny_czek_trafil_do_pkwp

Spotkanie w Misji na Szewskiej będzie relacją z ostatniego pobytu Ewy Marciniak w RŚA i opowieścią o szyciowym projekcie, ale nie zabraknie też wspomnień i dzielenia się doświadczeniem, wynikającym z jej wcześniejszej misyjnej pracy. Zapraszamy!

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW