Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Z całego świata spływają do nas wiadomości od partnerów projektów na temat sytuacji związanej z COVID-19

Z całego świata spływają do nas wiadomości od partnerów projektów na temat sytuacji związanej z COVID-19

listy z całego świata - covid 19

KAMERUN, Maroua-Mokolo:

Od 18 marca pozostajemy w izolacji. Wznowienie aktywności planowane jest na 1 czerwca br. wraz z otwarciem szkół. Jeśli chodzi o naszą diecezję, planujemy wznowienie działalności duszpasterskiej (z obowiązkiem noszenia maseczek) 31 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, święto narodzin Kościoła (kiedy to apostołowie wyszli z zamknięcia).

CHILE, diecezja św. Bernarda:

Moment, w którym żyjemy, jest dla Kościoła wielką szansą. Z medycznego punktu widzenia zostały podjęte odpowiednie środki, aby powstrzymać lub zminimalizować możliwość zarażenia. Ale wszystko wskazuje na to, że wirus będzie się nadal rozprzestrzeniać. Niektóre miejsca objęte są kwarantanną, ale nie cały kraj, a na pewno nie wszystkie miasta. Chile jest państwem o najniższej śmiertelności z powodu Covid-19 w Ameryce, za co dziękujemy Bogu.

Aby wiara nadal mogła być przekazywana, uruchomiono szereg mediów cyfrowych, zarówno w parafiach, gdzie każdy proboszcz transmituje celebracje dla swoich wiernych, jak i na portalach społecznościowych - z dużym zaangażowaniem wielu osób, które wcześniej były daleko. Pan pisze prosto po krzywych liniach. Nasz kanał spełnia w tej chwili niezastąpioną misję: codziennie transmitujemy na nim Mszę św. na żywo, jest też wykorzystywany do formacji, itp.

Duch modlitwy i solidarności został wyrażony w bardzo konkretny sposób w działaniach na rzecz najbardziej potrzebujących - Kościół dał do dyspozycji władzy swoje obiekty. Kontakt z rządzącymi państwem mamy bardzo sprawny i dobry. Mamy regularne spotkania z ministrem, który zajmuje się relacjami z Kościołem i z lokalnymi władzami.

Przewidujemy bardzo silną zapaść ekonomiczną. Rząd podjął bardzo skuteczne działania, ale nie wiemy czy są one wystarczające, aby poradzić sobie z problemem bezrobocia i ożywić gospodarkę. W życiu Kościoła zapaść ta będzie bardzo silna, bo w diecezjach (jak w dwóch moich) parafie żyją ze składek wiernych, z małych czynszów. Obecnie wszystko to jest w fazie regresji, żyjemy bez dochodów i środków finansowych.

Seminarium wciąż funkcjonuje, obecnie z narzuconą sobie kwarantanną, tak że 29 seminarzystów kontynuuje naukę przez Internet. Wierzę, że ten kryzys przyczyni się do wzrostu powołań. Ale jasne jest, że stoimy w obliczu bardzo trudnego czasu, z obawą o utrzymanie seminarium i stąd nadzieja w projekcie przedstawionym PKWP.

REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA, diecezja BERBERATI:

Chciałbym serdecznie podziękować za waszą wrażliwość na problemy Kościoła, zwłaszcza na terenach misyjnych. Dziękuję za poinformowanie o zmianie dotyczącej sesji szkoleniowej zaplanowanej na czerwiec 2020 roku. Jak to się często mówi, wobec niemożliwego nikt nie może nic zrobić. Niech jednak chrześcijańska nadzieja sprawi, że światło Zmartwychwstałego zabłyśnie w tym burzliwym momencie ludzkiej historii.

BENIN, Siostry Misjonarki Katechetki Najświętszego Serca Jezusowego w Parakou:

Z powodu pandemii, która jest bezlitosna dla ludzkości, w świecie jest mnóstwo zawirowań. Wywołuje to panikę wśród wielu. Ale Bóg Wszechmogący widzi wszystko i ma nad tym kontrolę. My, którzy w Niego wierzymy, musimy ufać, że On będzie działać i że mimo wszystko jest On obecny. Myślimy o was w naszych pokornych codziennych modlitwach, ponieważ wydaje mi się, że w waszym kraju izolacja jest bardziej rygorystyczna niż w naszym. U nas zabronione są wszystkie zgromadzenia, ale możemy robić jakieś małe zakupy. Cała wspólnota radzi sobie dobrze. Kontynuujemy kursy (w domu), towarzyszenie, zajmowanie się ogrodem, hodowlą, różaniec i inne. Jesteśmy wdzięczne Bogu. Pozdrawiamy cały zespół PKWP. Bóg nas strzeże i chroni przed wszelkim złem. Pozostajemy zjednoczone w modlitwie.

GHANA, diecezja Yendi:

Odnotowaliśmy 641 potwierdzonych przypadków Covid-19, 8 zgonów i 83 ozdrowienia. Podjęliśmy środki zapobiegawcze zalecane przez ekspertów ds. zdrowia. Obecnie zakazali oni wszystkich publicznych zgromadzeń i dlatego Msze św. nie są odprawiane. Wykorzystaliśmy więc radio do transmitowania Mszy św. na żywo w lokalnym języku. Tak. Muszę powiedzieć, że w jakiś sposób pomogło to naszym wiernym w tych okropnych czasach.

Modlę się, aby Miłosierny Pan spojrzał na nas swoim współczuciem tak, aby ta pandemia już się zakończyła. Chcemy abyście wiedzieli, że modlimy się o to jako diecezja i pokornie proszę, abyście w swoich modlitwach pamiętali też o nas. Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy przyjdzie na ratunek swoim synom i córkom, które wołają w udręce o wybawiciela. Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby szczerze podziękować za pomoc i świadczenia, które otrzymaliśmy od PKWP w przeszłości i nadal otrzymujemy.

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGO, diecezja Kenge:

Sytuacja jest bezprecedensowa, obciążająca finansowo. Wszystkie spotkania wymagające planowania przepadły, szkolenie instruktorów nie może być wyjątkiem. Chciałbym jednak poinformować Państwa, że utrzymaliśmy programy głównych seminariów i kursów propedeutycznych. Argument, który zwyciężył, był następujący: seminaria są rodzinami jak domy formacyjne dla zakonników, więc nie muszą być zamykane. Obowiązują jednak środki ochronnne, mieszkańcy muszą poddać się kwarantannie: żadnych wizyt, żadnych niepotrzebnych wyjść. Jak dotąd zalecenia te były dobrze przestrzegane. Za to dziękujemy Bogu.

Nasze serca zwracają się ku wam, do świata znajdującego się w niebezpieczeństwie. Kościół, zwłaszcza poprzez celebracje i orędzia Ojca Świętego, zapewnia towarzyszenie audio-wizualne, które jest dla nas pociechą. Wszyscy mamy nadzieję, że następstwa wywołane przez Covid-19, przyniosą nam nowy powiew.

Dziękuję PKWP za okazywaną nam bliskość: jest to małe światełko w nocy tego świata. Dziękuję wam szczególnie za intencje Mszy św. (stypendia mszalne).

Korzystając z okazji udzielam wam błogosławieństwa i w imieniu naszych domów formacyjnych obiecuję naszą modlitwę.

INDIE, Tamil Nadu:

Pozdrowienia z Centrum Duchowości Emaus, Villupuram, Tamilnadu, Indie. W tym bardzo trudnym okresie strachu i niepewności, my - ojcowie, siostry i wszyscy pracownicy modlimy się za was, waszych dobroczyńców i cały wasz zespół, by stawić czoła wyzwaniom stawianym przez nowego koronawirusa. Codziennie od 12.00 do 13.00 adorujemy Najświętszy Sakrament wyłącznie dla was, dla całego waszego zespołu i waszej misji. Jeszcze raz zapewniamy o naszych modlitwach za was wszystkich.

„Bóg jest dla nas ucieczką i mocą:
łatwo znaleźć u Niego pomoc w trudnościach.
Przeto się nie boimy, choćby waliła się ziemia
i góry zapadały w otchłań morza”. (Ps 46, 1-2)

Zmiłuj się nade mną mój Boże, zmiłuj się nade mną, bo w Tobie me schronienie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW